e-posta

   Eski Sayılar | Künye | Ana Sayfa

TIP DÜNYASI
 

.

15 Ocak 2003  Sayı: 97

 

Dr. Murat Gülçek, bir hastası tarafından bıçaklandı...

ATO: Hedef olmak istemiyoruz

“Yaşanan tüm saldırıların ortak yönü, sağlıkta yaşanan sorunların nedeninin hekimler ve sağlık çalışanları olarak algılanmasıdır. Bu bilinçli bir kampanyanın sonucudur”

5.jpg (42921 bytes)Tıp Dünyası - ANKARA - Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Ortopedi Kliniği’nde görev yapan Asistan Doktor Murat Gülçek, bir ay sonrasına randevu vermek zorunda kaldığı bir hastası tarafından bıçaklandı. Yaralanan Gülçek’in tedavisi sürüyor. Ankara Tabip Odası (ATO), sağlık sistemindeki problemlerin hekimlere mal edilmesi anlayışının son örneği olan saldırıyı şiddetle kınadı.

ATO Yönetim Kurulu’nca 7 Ocak 2003 günü yapılan basın açıklamasında, son 20 yıldır sağlığı tamamen ihmal ederek kamu sağlık kuruluşlarını tasfiye etmek isteyenlerin ürettikleri bilinçli bir kampanya sonucu sağlık çalışanları ve hastaların karşı karşıya getirilmek istendikleri belirtildi. Sağlığa yatırım yapılmaması, planlı, basamaklı sağlık sisteminin oluşturulamaması, sağlığa gereken önemin verilmemesi sonucunda hastane kuyruklarının giderek arttığına dikkat çekilen açıklamada, “İhtiyacı olan sağlık hizmetini alamayan hastalarımız ise ne yazık ki kendilerine oynanan bu oyunu fark etmemekte, hizmeti yürütmeye çalışanlara öfkesini yöneltmektedirler. Bu oyunu bozacak olan hasta ve hekimin bilinçli işbirliği, ortak mücadelesi olacaktır” denildi.

Bu ve benzeri saldırılarda basına da büyük sorumluluk düştüğünün kaydedildiği açıklamada, hekimlerin sorumlu olmadığı aksaklıkların dahi bazı medya kuruluşları tarafından abartıldığı, adeta yargısız infazlar gerçekleştirildiği savunularak, medyadan sağlık haberlerini topluma sunmada daha özenli olmaları istendi. Açıklamada şunlara yer verildi:

“Sağlık çalışanlarının ve hastaların beklentileri aynı olup, birbirine tezat değildir. İnsanca yaşamak, insanca çalışma koşullarında halkına hizmet etmekten başka beklentisi olmayan sağlık çalışanlarının ve onların meslek örgütü olan Ankara Tabip Odası’nın talebi de herkesin eşit, ücretsiz, nitelikli ve kolayca ulaşabilecekleri bir sağlık sisteminin yaratılmasıdır. Mevcut sorunların çözümü de ancak bu talebin gerçekleşmesi ile mümkündür.”

 

TIP DÜNYASI

Sayfa başına git         Başa dön