e-posta

   Eski Sayılar | Künye | Ana Sayfa

TIP DÜNYASI
 

.

15 Ocak 2003  Sayı: 97

gündem...

Dr. Füsun Sayek

Merhaba

4-1.jpg (4824 bytes)Artık ben de “köşe”liyim. Hayır,endişelenmeye gerek yok. Uzun süredir Tıp Dünyasına yaptığım baskı sonuç verdi ve işte “köşe”mden size sesleniyorum: Merhaba

Eğer okunursam, eğer yanıtlanırsam ve eğer becerebilirsem (ve tabii ki görevime son verilmezse) 2003 yılında buluşmayı sürdüreceğiz. Konularımız tıp dünyamız ve belirleyicileri. Yani uçsuz,bucaksız. Zaman zaman daldan konuya konudan dala atlarken yorulacak sonra bir alıntıda belki bir şiirde huzur bulacağız. Başlayalım isterseniz:

Bilgi sağlığı

“İnsan sağlığının, yalnızca bedensel, yalnızca duygusal, yalnızca düşünsel olduğunu sanmak bir yanılgıdır. Bilgilerimizle girdiğimiz ilişkiler de bizi hasta edebilir. Kafamızı “düzleştirip” yargı gücümüzü kısıtlayabilir. İnsan bilgi edine edine yobazlaşıp, bilgi edine edine cahilleşebilir” diyor Ahmet İnam. Gerçekten de şu savaş konusu bizi bilginin cahilleştirdiği kafamızı “düzleştirdiği” bir durum mu acaba? Savaşın olumsuzluklarının bu kadar çok veriyle kanıtlandığı günümüzde bizler bilgi edine edine gerçekten cahilleştik mi? Bilgi edine edine gelirken saldırganlaşan yobazlaşan kabadayılaşan ülkelere geçit vermek mi üzereyiz? Yoksa toplumla bilgiyi paylaşmakta aciz ve geç mi kaldık? Ya da “bilgiyle girdiğimiz ilişki” kafamızı “düzleştirdi”mi? Şu veriler dudaklarımızı uçuklatırken bunlar mümkün mü? İşte veriler:

900 bin Irak’lı ölecek. 2 milyon Irak’lı sığınmacı olarak başka ülkelere geçecek. 1.5 milyon Irak’lı bir daha ülkesine geri dönemeyecek.

 RNAi

RNA lar küçük olduklarından insanlar onları yok saydılar. Oysaki RNA bağışıklık sisteminin, işgalcileri kovmak ve genetik parazitleri yok etmek dışında başka önemli görevleri de var. Ve hatta daha önemsenen DNA ların görevlerini de elinden alabileceklerinden sözediliyor. (New Scientist Eylül 2002) Yaptığımız en ufak bir savaş karşıtı eylemin olağanüstü katkısını  unutmamak durumundayız. Yaşamın doğal savunucusu olan her alanda ve anda, barışın savunucusu olan hekimler RNA lar gibi, temel görev olarak mesaj taşırlar.Toplumu her konuda bilgilendirirler. Yeni keşfedilen “RNA müdahelesi=RNAi” denilen bağışıklık sisteminde ise RNA ların mesajcı olmak  yanısıra başka daha önemli rolleri olduğu anlaşıldı. RNA lar genleri isteğe bağlı olarak durdurma özelliğine de sahipler. Bu yeni keşif,insanları virüs benzeri düşmanlardan koruma amaçlı kullanılabilecek. Tıp dünyasında devrim yapacak bu keşifte olduğu gibi,bu mesajcı RNA lar gibi,hekimler de toplumları şiddet,savaş,saldırganlık, gibi dürtülerden, halk sağlığı sorunlarından koruyacak amaçlar doğrultusunda yoğun çaba göstermelidirler.

Bir süredir yakamda taşıdığım “Savaşa Hayır” rozeti,  “onlara ırak bize yakın” diyen savaş karşıtı yeni yıl kartımız, katıldığımız pekçok miting, gösteri, TTB nin “savaş öldürür” dev pankartı, ilgililerle sorumlu olacaklarla görüşmeler......bunların yetmediğini, evet bir mesaj  verdiğini ancak daha büyük bir “görev”in bizi beklediğini düşünüyorum. Coğrafyamızı tarumar edecek, kabullenemez amacı giderek daha da netleşen bir müdahelenin önlenebilmesi için daha çok şey yapmalıyız. En yakınından, içinde yer aldığımız Emek Platformu’nun eylem takvimine katılalım. Daha da fazlasını birlikte belirleyelim, gerçekleştirelim, bilginin, belleklerimizin bizi apopleksiye sokmasını kafalarımızı düzleştirmesini engelleyelim. Kısacası “tepemiz atsın”

 

TIP DÜNYASI

Sayfa başına git         Başa dön