e-posta

   Eski Sayılar | Künye | Ana Sayfa

TIP DÜNYASI
 

.

15 Ocak 2003  Sayı: 97

 

TTB Genel Pratisyenlik Enstitüsü Epidemiyoloji Kursu Ankara'da yapıldı

GPE kursları sürüyor

Ankara’da başlayan “Birinci Basamak Sağlık Hizmetlerinde Epidemiyoloji Modülü”nün ardından,   Edirne’de “Sağlık Yönetimi”,  Aydın’da “GPE Felsefesi ve Temel Özellikleri” modülleri gerçekleştirildi

Tıp Dünyası - ANKARA - Türk Tabipleri Birliği Genel  Pratisyenlik Enstitüsü (TTB-GPE) Epidemiyoloji Kursu 17-20 Aralık 2002 tarihlerinde Ankara’da TTB Merkez Konsey Binası’nda yapıldı. Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu, Prof. Dr. Feride Saçaklıoğlu, Dr. Mustafa Vatansever, Doç. Dr. Meral Türk ve Dr. Şafak Gürsoy’un ders verdiği epidemiyoloji kursuna, 20 hekim katıldı.

3.jpg (33198 bytes)Kursun son günü gerçekleştirilen değerlendirme toplantısında, hekimler kursun içeriğine ve yöntemine ilişkin görüşlerini aktardılar. Genel olarak çok olumlu görüşlerin aktarıldığı toplantıda, kursun iyi bir perspektif verdiği, epidemiyolojinin 3.5 günde anlatılması yönünden son derece etkin olduğu ve hizmete yansıtılması açısından çok verimli olduğu değerlendirmesinde birleşildi. Kursa katılan hekimlerden bazılarının kursla ilgili görüşleri şöyle:

Dr. Binnaz Başaran: Sağlık ocağında proje hazırlayabilmek için gerekli bir kurstu. Bundan sonra sağlık ocağına döndüğümüzde modülden öğrendiklerimiz bize örnek oluşturacak ve proje hazırlayacağız. Epidemiyoloji ile ilgili kafamızda soru işaretleri oluştuğunu düşünüyorum. Pratikte uyguladığımız zaman faydalı olacağına inanıyorum.

Dr. Fatih Şua Tapar: Özellikle benim çalıştığım şube için bu konu son derece önemli. Son derece faydalı oldu. Bulaşıcı hastalıklar bu tür araştırmaların en sık  yapıldığı alan. Birinci basamak için zaten oldukça önemli. Bildiklerimize yeni bilgiler eklendi. Verimli bir şekilde buradan ayrılıyoruz.

Dr. Nur Canoğlu: Epidemiyoloji kursundan çok yararlandığımızı, gelecekte de çok  rahat kullanabileceğimizi düşünüyorum. Gelirkenki amacımız GP eğitiminde biraz daha bilgi edinebilmekti, buna ulaştığımızı düşünüyorum.

Dr. Figen Şahpaz: Daha önce başka bir yerde epidemiyoloji kursu aldım. Şu anda da halk sağlığında yüksek lisans öğrencisiyim. Buradaki bilgiler benim için pekiştirici bilgiler oldu. Yarım dönemde aldığım epidemiyoloji dersinin 3.5 günde veriliyor olmasının ne kadar zor olduğunu anladım. Fakat çok güzel, çok yoğun ve çok özet bir çalışmaydı. Benim için çok güzel, toparlayıcı bir yanı oldu.

Dr. Şamih Demli: İyi kurgulanmış, iyi toparlanmış bir programdı. Proje üzerinde biraz daha uygulama yapılabilirdi.

Dr. Muharrem Baytemur: Kursun, özgün bir proje olduğunu düşünüyorum.

Eğiticilerden Prof. Dr. Saçaklıoğlu da, performans yönünden etkili bir eğitim olduğunu, farklı eğitim teknikleriyle bu kadar kısa sürede sonuç alınmasının olanaklı olmadığını söyledi.

Kurslara devam

GPE, 18-22 Aralık tarihlerinde Edirne’de “Sağlık Yönetimi”, 21-24 Aralık tarihleri arasında da Aydın’da “GPE Felsefesi ve Temel Özellikleri” modüllerini gerçekleştirdi.

 

TIP DÜNYASI

Sayfa başına git         Başa dön