e-posta

   Eski Sayılar | Künye | Ana Sayfa

TIP DÜNYASI
 

.

15 Ocak 2003  Sayı: 97

 

TTB’den Sağlık Bakanı’na yazı

Türk Tabipleri Birliği, Sağlık Bakanlığı’ndan Tıpta Uzmanlık Yönetmeliği ile ilgili çalışmalar hakkında bilgi istedi

Tıp Dünyası - ANKARA - Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi Başkanı Dr. Füsun Sayek, Sağlık Bakanı Dr. Recep Akdağ’a bir yazı göndererek, tıpta uzmanlık yönetmeliği ile ilgili çalışmalar hakkında TTB’nin sistemli olarak bilgilendirilmesini istedi.

TTB Merkez Konseyi Başkanı Dr. Füsun Sayek imzasıyla Sağlık Bakanı Akdağ’a gönderilen 19 Aralık 2002 tarihli yazıda şöyle denildi:

“Sayın Bakan,

Türk Tabipleri Birliği; uzmanlık eğitiminin niteliğinin artırılması için çalışmaktadır. Bu alanda geçtiğimiz yıllarda pekçok değişiklik ve gelişme oldu. Zaman zaman meslektaşlarımızın mağduriyetine de neden olan uygulamalara tanık olduk. Tıp ortamının yoğun katılımı ile pekçok kurultay ve buluşma gerçekleşti. Buralarda alınan kararlar tam yansımamakla birlikte altı ay önce bir Tıpta Uzmanlık Tüzüğü çıkarıldı ve tüzükte altı ay içinde ilgili yönetmeliklerin hazırlanacağı yazıldı. 19 Aralık 2002 yönetmelik çalışması ile ilgili son tarih olmasına ve bakanlıkta bir çalışma yürütüldüğü duyumlarına karşın tıp ortamımız bu hazırlık konusunda hiçbir bilgi edinemedi.

Yönetmelik çalışmalarını ilgili herkesin görüşünü de alarak yürütecek kurullar tüzükte tanımlanmıştır. Bu kurullar, Tıpta Uzmanlık Kurulu ve Eğitim Kurumların Değerlendirme Komisyonu’dur ve önemli yetkiyle de donatılmışlardır. Hal böyle iken, geçen ay iki kez toplanan Tıpta Uzmanlık Kurulu ve Eğitim Kurumlarını Değerlendirme Komisyonu çalışmaları sırasında yönetmelikten sözedilmediği gibi; hazırlıkları yapılan yönetmelik taslağı, temsilcilerimiz tarafından istenmiş, ancak temin edilmemiştir.”

TTB Merkez Konsey Başkanı, bu durumun TTB’nin katkısını sınırlayacağını belirterek, TTB’nin süreçte yer alması talebini dile getirdi.

 

TIP DÜNYASI

Sayfa başına git         Başa dön