e-posta

   Eski Sayılar | Künye | Ana Sayfa

TIP DÜNYASI
 

.

15 Ocak 2003  Sayı: 97

 

TTB'den Başesgioğlu'na ziyaret

Tıp Dünyası - ANKARA - Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi üyeleri Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu ile görüştü.

TTB Merkez Konseyi'nin istemi üzerine 23 Aralık 2002

tarihinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nda gerçekleşen görüşmede, iki kurumun ortak olarak ilgilendiği konular ele alındı. TTB Merkez Konseyi, Bakan Başesgioğlu'na "İşçi sağlığı ve işyeri hekimliği", "Sosyal güvenlik kuruluşlarının tek çatı altında toplanması" ve "SSK İlaç Talimatnamesi" başta olmak üzere, çeşitli konuları içeren bir dosya sunarak, görüşlerini aktardı.

TTB, birikimleri ve çalışma alanı doğrultusunda geçen dönem olduğu gibi bu dönem de Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile birlikte çalışma isteğini dile getirdi.

 

İşyeri Hekimi Çalışma Onayı Yönetmeliği Resmi Gazete'de yayımlandı

Tıp Dünyası - ANKARA - Türk Tabipleri Birliği'nin (TTB) 23-24 Kasım 2002 tarihlerinde düzenlenen 52. Olağanüstü Kongresi'nde kabul edilen

"İşyeri Hekimi Çalışma Onayı Yönetmeliği" Resmi Gazete'nin 21 Aralık 2002 tarihli sayısında yayımlandı.

6023 sayılı TTB Yasası'nın 5. ve 59. maddelerine dayanılarak, aynı yasanın 4. ve 5. maddesine göre işyeri hekimi önerilmesi ve verilecek çalışma onaylarının usul ve esaslarının saptanması amacıyla hazırlanan yönetmelik 10 başlık ve 11 maddeden

oluştu. Yönetmelikte

"çalışma onayı için gerekli belgeler", "işyeri hekimleri sıralama listesi", "çalışma onayı verilmesinin koşulları", "çalışma onayının yenilenmesi", "çalışma onayının iptali" başlıklarında düzenlemeler getirildi.

İTO’dan etkinlikler

Tıp Dünyası - İZMİR -   İzmir Tabip Odası, 2003 bütçesini değerlendirmek üzere "Nasıl, Kime, Neden, Nerede Bütçe" konulu bir konferans düzenledi. Gazi Üniversitesi İktisat Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Aziz Konukman'ın konuşmacı olarak katıldığı konferans, 30 Aralık 2002 tarihinde İzmir Tabip Odası Orhan Süren Salonu'nda saat 18.00'de gerçekleştirildi. Konukman, 2003 bütçesini çeşitli yönleriyle değerlendirdi.

İzmir Tabip Odası ayrıca, Nazım Hikmet'in 101. yaşında, doğum günü olan 15 Ocak 2003'te "Kuvayi Milliye Destanı"nı sergileyecek. Nazım Hikmet'in yazdığı, Nuri Kurtcebe'nin resimlendirdiği eseri, Dr. Hilmi Alanyalı, Dr. Nilgün Biçer, Dr. Evrim Demirtaş seslendirecekler.

İzmir Tabip Odası, 19 Ocak 2003 tarihinde de İzmir Bilimsel Briç Derneği ile

ortaklaşa, "İkili Briç Turnuvası"nı gerçekleştirecek. İzmir Bilimsel Briç Derneği binasında saat 14.00'te yapılacak olan turnuva için eşlerden birinin hekim olması gerekiyor.

Özel Sağlık Kuruluşları Derneği'nden TTB'ye ziyaret

Tıp Dünyası - ANKARA - Özel Sağlık Kuruluşları Derneği temsilcilerinden oluşan bir grup hekim, 30 Aralık 2002 günü Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi'ni ziyaret etti. Acıbadem Hastanesi Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Aydınlar, Genel Sekreteri Dr. Sedat Azak, Oğuz Engiz, Dr. Asım Kayaalp'in de aralarında bulunduğu bir grup hekim, TTB Merkez Konseyi üyeleriyle asgari ücret uygulaması / katsayılar başlığında, karşılıklı görüş alış verişinde bulundular.

TDB'nin eski başkanı Bilgin yaşamını yitirdi

Tıp Dünyası - ANKARA - Kuruluşuyla birlikte Türk Dişhekimleri Birliği'nin 3 dönem genel başkanlığını yapan Dişhekimi Yılmaz Bilgin 24 Aralık 2002 günü yaşamını yitirdi. Türk Dişhekimleri Birliği'ne büyük emeği geçen Bilgin, 1931 yılında Bursa'nın Gemlik ilçesinde doğdu. Babasının memuriyeti nedeni ile Gebze ve Şarköy'den sonra Ankara'ya yerleşti. İlk, orta ve lise öğrenimini Ankara'da yaptı.  Bir yıl Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesine devamdan sonra, İstanbul Üniversitesi Dişhekimliği Okuluna girdi ve 1954 yılında mezun oldu. 1956 yılında muayenehanesini Ankara'da açtı. 1968-1981 yılları arasında Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanlığı'nın (Yenimahalle) Ana ve Çocuk Sağlığı Merkezinde çalışarak emekli oldu. Ankara Dişhekimleri Odasının 1986 yılı kongresinde Birlik

delegesi, 22 Nisan 1986 yılında yapılan Birlik Kongresinde de Merkez Yönetim Kuruluna seçildi. Kurucu Başkanlıktan sonra  1986-1992 yılları dönemi TDB Genel Başkanlığı'nı yaptı.

Dr. Fuat Aziz Göksel yaşamını yitirdi

Tıp Dünyası - ANKARA - Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Temel Tıp Bilimleri Bölümü Deontoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Fuat Aziz Göksel 9 Aralık 2002 günü yaşamını yitirdi. 1926 Erzincan doğumlu olan Göksel 1952 yılında İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden mezun oldu. Uzmanlığını psikiyatri alanında yapan Göksel, 1971'de profesör oldu. Fuat Aziz Göksel, 1980 yılında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Tıp Tarihi ve Deontoloji Kürsüsü'ne Deontoloji profesörü olarak atandı. Kürsünün anabilim dalı olmasından sonra, anabilim dalı başkanı olan Göksel, uzun süre bu görevi sürdürdü.

MYK toplandı

Tıp Dünyası - İZMİR - 2002-2004 döneminde görev alan MYK üyeleri ikinci toplantısını İzmir'de yaptı. İzmir Tabip Odası'nda yapılan toplantının başlangıcında İzmir Tabip Odası yönetim kurulu üyeleri de yer aldı. Türk Tabipleri Birliği'nde son 1 ay içinde yapılanların aktarılarak öne çıkan etkinlikler değerlendirildi. 58. Hükümet'in sağlık programı MYK'nin temel gündem maddesini oluşturdu. Özel gündem olarak işçi sağlığı başlığı tartışıldı. Savaşa karşı yürütülecek etkinliklerde daha etkin olunabilmesi için yapılabilecekler görüşülerek örgütsel işleyişte yaşanan kimi sıkıntılar çözüm

önerileriyle birlikte paylaşıldı.

Dr. Berat Kıran uçak kazasında yaşamını yitirdi

Tıp Dünyası - ANKARA - Siirt'in Kozluk ilçesinde hekimlik yapan Dr. Berat Kıran, 8 Ocak 2003 tarihinde meydana gelen uçak kazasında ailesiyle birlikte yaşamını yitirdi. 75 kişinin yaşamını yitirdiği kazada Berat Kıran ve eşi Rojda Kıran olay anında ölürken, ağır yaralı olarak kurtulan 2 yaşındaki kızları da bir gün sonra yaşamını yitirdi. Berat ve Rojda Kıran ile kızlarının cenazeleri 10 Ocak 2003 günü Siirt'in Kozluk ilçesinde toprağa verildi.

Diyarbakır'da ODSH kursu

Tıp Dünyası DİYARBAKIR - Türk Tabipleri Birliği (TTB), Olağan Dışı Durumlarda Sağlık Hizmetleri (ODSH) kurslarının sonuncusu 13-15 Aralık 2002 tarihlerinde Diyarbakır'da yapıldı. Hekimlere yönelik olarak 1991 yılından bu yana düzenlenen kursa Diyarbakır Tabip Odası ve çevre tabip odalarına üye hekimler katıldılar.

Kursta, "olağandışı durumlarla ilgili temel kavramlar" ve "olağandışı durumların epidemiyolojik özellikleri", "olağandışı durumlarda sağlık durum değerlendirmesi", "risk grupları ve yardımların organizasyonu", "olağandışı durumlarda çevre sağlığı hizmetleri", "geçici barınma yerlerinin organizasyonu", "olağandışı durumlarda bulaşıcı hastalıklara yaklaşım", "olağandışı durumlara hazırlıklı olma", "olağandışı durumlarda etik sorunlar" ve "olağandışı durumlarda sağlık çalışanlarının sorunları" ele alındı. Kurs sonunda olağandışı durumlarda hizmet, eşgüdüm ve örgütlenme başlıklı bir forum da yapıldı. Bugüne kadar Diyarbakır'da iki kez olmak üzere, İzmir,Şanlıurfa, Adana, Van, İstanbul, Adıyaman, Hatay, Gaziantep, Kırklareli, Aydın, Tekirdağ, Bursa, Foça, Denizli ve Ankara'da ODSH yönetimi kursu düzenlendi.

Konya'da işyeri hekimliği sempozyumu

Tıp Dünyası - KONYA - Konya-Karaman Tabip Odası'nca (KKTO) düzenlenen "İşyeri Hekimliği ve İşyeri Hekimliğinde Karşılaşılan Sorunlar" konulu sempozyum 21 Aralık 2002 tarihinde gerçekleştirildi. KKTO Başkanı Doç. Dr. Nazmi Zengin'in açış konuşmasının ardından başlayan ve Prof. Dr. Ömer Karahan yönettiği ilk oturuma TTB Merkez Konseyi Üyesi Dr. Haluk Başçıl, Dr. Hüseyin Yaşar, KKTO İşçi Sağlığı ve İşyeri Hekimliği Komisyonu üyesi Dr. Sabahattin Kıral,  KKTO İşçi Sağlığı ve İşyeri Hekimliği Komisyonu üyesi Dr. Nurullah Yücel, KKTO İşçi Sağlığı ve İşyeri Hekimliği Komisyonu üyesi Dr. Mehmet İshak Mazı konuşmacı olarak katıldılar.  Prof. Dr. Sait Bodur'un yönettiği ikinci oturumda ise, Eczacı Derviş Bayasal, Dr. Haluk Başçıl, TTB İşçi Sağlığı ve İşyeri Hekimliği Kolu Üyesi Dr. Zafer Şişli de    işyeri hekimliğini çeşitli yönleriyle ele aldılar.

Hekimler atama bekliyor

Tıp Dünyası - DİYARBAKIR - Diyarbakır'da zorunlu hizmete tabi olmayan uzman hekimlerin atamalarının yapılmadığı ve bu nedenle onlarca hekimin işsiz olarak beklediği bildirildi. Türkiye'nin çeşitli yerlerinde bu durumda çok sayıda uzman doktor olduğu

Türk Tabipleri Birliği'ne (TTB) gelen şikayetlere göre, Diyarbakır'da zorunlu hizmete tabi olmayan en az 15 hekim 2002 Mayıs'ından bu yana görevlendirilmeyi bekliyor. Hekimler, atamalarının yapılmaması bir yana, Sağlık Bakanlığı'nın bu konuda herhangi bir açıklama yapmamasından da yakınıyorlar. Şikayetlerde, Sağlık Bakanlığı'nın internet sitesinde zorunlu hizmete tabi olmayan hekimler için 2 ayda bir münhal yer ilan edileceği yazılmasına karşın 6 ayı aşkın süredir münhal yer listesi ilan edilmediği, ayrıca ileriye dönük olarak da bir açıklama yapılmadığı belirtiliyor.

 

TIP DÜNYASI

Sayfa başına git         Başa dön