e-posta

   Eski Sayılar | Künye | Ana Sayfa

TIP DÜNYASI
 

.

15 Ocak 2003  Sayı: 97

 

Kitap...Kitap...Kitap...Kitap...Kitap...Kitap...

Hekimler ve tıp öğrencileri için yeni bir kaynak

11.jpg (52798 bytes)Tıp Dünyası - İZMİR- Çeviri editörlüğünü  Doç. Dr. Cem Terzi’nin yaptığı “Temel Cerrahi Bilimler” kitabı Dokuz Eylül Yayınları arasından çıktı. 860 sayfa olan kitap, 400’e yakın tablo, çizim ve fotoğrafın yanı sıra, 35 adet de renkli fotoğraf içeriyor. Hekimler ve tıp fakültesi öğrencileri için yeni bir kaynak olarak sunulan kitabın arka kapağında şu bilgilere yer veriliyor:

“Probleme dayalı öğrenim yaklaşımına uygun ve önemli bir kaynak olan bu kitap iki bölümden oluşmaktadır.

Birinci bölümde probleme dayalı öğrenim yönteminin bütüncül yaklaşımı başarıyla kullanıldığı için hem dikey (temel ve klinik bilimler arasında), hem de yatay (konularla ilgili tüm bilim dalları arasında) bütünsellik sağlamıştır. Böylelikle hekimlerin sıklıkla karşılaştıkları cerrahi sorunları çözmek için gereksinim duydukları bilgiler, hastalıkların belirti ve bulgularından yola çıkılarak bir nedensellik biçeminde anatomi ve fizyopataloji gibi temel bilimlerle ilintilendirilmiş, ardından tanı ve tedavinin çok bilimli doğasıyla bütünselleştirilmiştir.

Kitabın ikinci bölümünün ise çok özgün bir yapısı vardır. Cerrahi kitaplarında karşılaşmaya pek alışkın olmadığımız eğitim, denetim, etik, iletişim gibi çağdaş eğitim anlayışının temel konularına bu bölümde yer verilmiştir. Böylelikle cerrahiye geniş bir açıdan bakabilme olanağı doğmaktadır. Okur, yeni ve kapsamlı bilgilerin yanı sıra çağdaş sağlık hizmetinin gerekleri olan konuları bu bölümde bulabilmektedir.”

 

TIP DÜNYASI

Sayfa başına git         Başa dön