e-posta

   Eski Sayılar | Künye | Ana Sayfa

TIP DÜNYASI
 

.

15 Ocak 2003  Sayı: 97

 

Mustafa Necati Evi'ne "Hüseyin Çelik" engeli

Ankara'da Mithatpaşa Caddesi üzerinde bulunan ilk Milli Eğitim Bakanlarından Mustafa Necati'nin evini, Kültür Bakanlığı ile imzalanan protokol doğrultusunda "Kültür Merkezi" haline getirmeye hazırlanan TTB, yeni bakanın engellemesi ile karşılaştı

9.jpg (20749 bytes)Tıp Dünyası - ANKARA - AKP'li Kültür Bakanı Hüseyin Çelik, Dr. Suat Çağlayan'ın Kültür Bakanlığı döneminde Türk Tabipleri Birliği'ne (TTB) 25 yıllığına devredilen Mustafa Necati Evi'ni geri almaya çalışıyor. TTB, 2002 yılının Ekim ayında imzalanan protokole aykırı davranıldığı gerekçesiyle konuyu yasal zemine taşımaya hazırlanıyor.

İlk devrimci Milli Eğitim bakanlarından Mustafa Necati'nin Ankara Mithatpaşa Caddesi üzerindeki evi restore edildikten sonra eski Kültür Bakanı Dr. Suat Çağlayan döneminde, TTB ve Kültür Bakanlığı arasında imzalanan bir protokolle 25 yıllığına TTB'ye devredildi. Evin kamulaştırma gerekçesi olan "geleneksel Türk mutfağının yaşatılması" amacıyla hazırlıklarını başlatan TTB, evin diğer bölümlerinde de aylık programlı sergiler, söyleşiler ve çeşitli kültürel etkinliklerin düzenleneceği bir kültür merkezi oluşturmayı amaçladı.

Ancak, 3 Kasım seçimlerinden sonra gelen 58. Hükümetin Kültür Bakanı Hüseyin Çelik, imzalanan protokole ve etik kurallara aykırı olarak önce eve asılan TTB tabelasını söktürdü ve evin geri alınması girişimlerini başlattı.

Çelik'in Kültür Bakanlığı'nın gündeminde bulunan çok daha öncelikli konular ve sorunlar dururken, gelir gelmez bu konuyla agresif bir biçimde ilgilenmesi anlaşılamazken, diğer çözüm yollarını tüketen TTB konuyu yasal zemine taşımaya hazırlanıyor.

 

TIP DÜNYASI

Sayfa başına git         Başa dön