e-posta

   Eski Sayılar | Künye | Ana Sayfa

TIP DÜNYASI
 

.

1 Kasım 2002  Sayı: 93

 

Tabip odaları “savaşa hayır” eylemlerini sürdürüyor

Tıp Dünyası - İSTANBUL - ABD’nin Irak’a dönük saldırı hazırlığı 12 Ekim Cumartesi günü İstanbul, 22 Ekim Salı günü İzmir ve 25 Ekim Cuma günü Ankara Tabip Odaları’nca protesto edildi. Diğer tabip odaları da “savaşa hayır” eylemlerini başlattılar.

İstanbul Tabip Odası’nca 12 Ekim 2002 Cumartesi günü TÜYAP bahçesinde düzenlenen eyleme çok sayıda hekim katıldı. Büyük bir “Savaşa karşı yaşamı savunmak için” yazılı pankart ve “ABD benim adıma savaşma”, “Savaş öldürür”, “Savaş bir halk sağlığı sorunudur”, “Savaş sağlığa zararlıdır”, “ABD ellerini sileceğin havlu değiliz”, “Savaş için değil, adalet için mücadele edelim”, “Yaşamak istiyoruz, yaşatmak istiyoruz”, “Sessizliğin ortasında ölüm sessizliği” yazılı dövizler taşıyan hekimler, bir basın açıklaması yaptılar.

ABD yönetiminin 11 Eylül saldırısını bahane ederek kendi koyduğu kurallar doğrultusunda dünyayı dilediği gibi biçimlendirme girişimlerini pervasızca sürdürdüğünün belirtildiği açıklamada, barıştan yana uluslararası kamuoyunun giderek artan tepkilerine karşın ABD yönetiminin geri adım atmamakta kararlı göründüğüne işaret edildi.

 Açıklamada, evrensel insani değerleri, uluslararası hukuku ve BM kararlarını hiçe sayarak uzun süredir hazırlanmakta olan Irak saldırısının başlamak üzere olduğuna dikkat çekilerek, “Irak’ın ‘kitle imha silahları’ ürettiği yolunda yaratılan efsaneyi kanıtlayan hiçbir inandırıcı delil ortada yokken, ABD bunu saldırının gerekçesi olarak önümüze sürüyor. Oysa asıl amacın Ortadoğu’ya yerleşmek ve petrol kaynaklarını doğrudan denetim altına almak olduğunu hepimiz biliyoruz” denildi.

Diplomatik maske kaldırıldığında ortaya çıkan çıplak tablonun, kaba güce dayanan bir barbar adaletinden başka bir şey olmadığı vurgulanırken, ABD yönetiminin ülkeleri “şeytan ekseni”, “şer odakları” deyimleriyle sıraya dizerken kullandığı dilin, bu adalet anlayışıyla aynı kaynaktan beslendiği kaydedildi.

Basın açıklamasında şunlara yer verildi:

“Biz insan yaşamını en büyük değer olarak tanıyan hekimler, savaşın neden olacağı ekonomik kayıpları ya da çıkar hesaplarını bir yana bırakıyor ve  kapımıza kadar dayanan bu ölüm çağrısını reddediyoruz. Cahil ve görgüsüz bir çiftlik sahibinin dünyayı ateşe atmaktan çekinmeyen zorbalığına teslim olmak istemiyoruz.Gençlerimizi çocuklarımızı bu ortaçağ adaletinin tetikçisi yapmak istemiyoruz. Savaşa hayır diyoruz.”

 

TIP DÜNYASI

Sayfa başına git         Başa dön