e-posta

   Eski Sayılar | Künye | Ana Sayfa

TIP DÜNYASI
 

.

1 Ekim 2005  Sayı: 138

 

TTB GYK toplandı

Tıp Dünyası - ANKARA - Türk Tabipleri Birliği Genel Yönetim Kurulu (GYK), üyelerinin yanı sıra yönetim kurulu, onur ve denetleme kurulu üyeleri ve TTB kol yönetimlerinin de katılımıyla genişletilerek 24-25 Eylül 2005 tarihlerinde Ankara’da toplandı.

5.jpg (16754 bytes)Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Morfoloji binasında gerçekleştirilen toplantıda ilk gün, TTB Merkez Konseyi Başkanı Dr. Füsun Sayek’in açış konuşmasıyla başladı. Ülke gündeminde moral bozucu pek çok şey yaşandığını belirten Sayek, demokrasi ile ilgili sıkıntıların, toplumsal barışla ilgili sıkıntıların olduğu bir ortamda sağlığın da sağlıklı kalamayacağını söyledi. YÖK ve hükümetin yeni üniversiteler açılması konusunda anlaştığını anımsatan Sayek, bir yandan aynı hastaneye 15 tane başhekim atanırken, diğer yandan da “hekim yok” denerek mecburi hizmet yasasının geri getirilmesi arasındaki çelişkiye dikkat çekti. Sayek, bu arada basında sıkça “valiler ve kaymakamlar tarafından azarlanan hekim haberleri” çıktığını belirterek, “Hekimler ile halk arasına mesafe konması için neredeyse bir çaba var gibi görüyorum” diye konuştu.

Yeşil kart iptalleri

Hükümetin, 4 buçuk milyon yeşil kartı iptal ettiğini anımsatan Sayek, “Ülkemizde yoksulluk ve eşitsizlik o kadar derin ki insanların yeşil kartlı olma çabasını anlamamak mümkün değil. Ancak insanların yeşil karta ulaşma çabasını -belki aralarında yüzde olarak küçük de olsa bir grup vardır ama- sahtekarlık olarak alma eğilimi var. 4 buçuk yeşil kartın iptal edildiği övünülerek söyleniyor. Bunun yeşil kartlı olma duygusunu da çok rencide eden bir şey olduğunu düşünüyorum” dedi.

Hükümetin, bugünkü olumsuzluğa kılıf olarak görülen GSS’nin daha da olumsuzlaşmış maddelerle birlikte çok yakın gelecekte yaşama geçirmeye hazırlandığını belirten Sayek, şöyle konuştu:

“Tüm bunlar moral bozuyor. Moralimizi koruyacak şey ise umut. Umudumuzu yitirmemişsek moral bozulmuyor. Benim moralimi iyi tutan şey ise bir arada olmamız ve bir arada durma başarısını göstermemiz. Yaşamdan geri çekilmememiz gerekiyor. Yaşamdan geri çekilirsek, elimizde olanları da yitireceğimizi bilmemiz gerekiyor. Bu nedenle hayal kurduğumuz geleceği hayata taşımak konusunda ısrarlı ve kararlı olmalıyız diye düşünüyorum. Aslında hiç alçakgönüllü olmamalıyız meslek grubu olarak. Çünkü bir hekim olarak tüm bu olumsuzluklara tanık olmak ama sonuçta bu olumsuzlukların çözümünün de bizde olduğunu görmek çok önemli bir şey. Ben umudumu koruyorum. Hepimiz umudumuzu korumayı sürdüreceğiz ve birlikte çok daha güzel işler yapacağız.”

6.jpg (38182 bytes)TTB çalışmaları

Sayek’in konuşmasının ardından TTB Genel Sekreteri Dr. Orhan Odabaşı 1 Haziran 2004’ten bu yana TTB’de yürütülen çalışmaları anlattı. Odabaşı, GSS, taşeronlaştırma, aile hekimliği, performansa dayalı ücretlendirme, çeşitli başlıklarda hukuki süreçler, halk sağlığı, tıp eğitimi konularındaki gelişmeleri aktarırken, Emek Platformu çatısı altında yürütülen çalışmalara da konuşmasında yer verdi.

Odabaşı’nın konuşmasının ardından toplantı gündemine geçildi. İlk gün, Türkiye’de hekimler ile sağlık çalışanlarının çalışma ve yaşam koşulları, istihdam, birinci basamak sağlık hizmetleri, uzman hekimlik, aile hekimliği ve 6023 sayılı TTB Yasası’nda yapılması gereken düzenlemeler başlıklarında genel değerlendirme oturumları gerçekleştirildi.

Toplantının ikinci gününde ise, ilk günkü tartışma başlıklarından ortaklaşmış sonuç metinlerinin yanı sıra Türkiye tıp ortamı, TTB etkinlikleri ve önümüzdeki dönem perspektifi değerlendirildi. TTB’nin öncelikli gündemleri arasında yer alan, 6023 sayılı TTB Yasası’nda yapılması gereken düzenlemeler konusunda bir bütün olarak baskı oluşturulması benimsendi.

Önümüzdeki dönem etkinlikleri, GYK’de alınan karar ve GYK’nin önerileri doğrultusunda biçimlendirilerek duyurulacak.

 

 

TIP DÜNYASI

Sayfa başına git         Başa dön