e-posta

   Eski Sayılar | Künye | Ana Sayfa

TIP DÜNYASI
 

.

1 Ekim 2005  Sayı: 138

 

Tehditle görevlendirmeye tepki

Tıp Dünyası - ANKARA - Düzce’deki aile hekimliği uygulaması için gönüllü sağlık çalışanı bulmakta zorlanan Sağlık Bakanlığı, tehdit, baskı ve gözdağı ile atama yoluna gitti. Sağlık Bakanlığı’nın boş kalan kadrolara zorla görevlendirme yapması Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi ve Pratisyen Hekimlik Derneği’nin (PHD) tepkisine yol açtı. TTB Merkez Konseyi ve PHD protesto amacıyla Sağlık Bakanlığı önüne siyah önlük bıraktı.

TTB Pratisyen Hekimler Kolu ve PHD temsilcilerinden oluşan yaklaşık 100 kişilik bir grup 27 Ağustos 2005 Cumartesi günü, Düzce’de boş kalan aile hekimliği kadrolarına baskı ve tehditle görevlendirme yapılmasını protesto ettiler. TTB’den yürüyüşe geçen grup, Sağlık Bakanlığı önünde bir basın açıklaması yaptı.

4.jpg (30112 bytes)Pratisyen hekimlik   karmaşada

Grup adına basın açıklamasını okuyan TTB Pratisyen Hekimler Kolu Başkanı Dr. Kurtuluş Arıkök, Sağlık Bakanlığı’nın pratisyen hekimlik alanını tam bir karmaşanın içine ittiğini söyledi. Koruyucu sağlık hizmetlerinin devre dışı bırakılmasının kaçınılmaz sonucu olarak, bebeklerin hastanelerde öldüğü, çocukların ishalden yaşamını yitirdiği, vatandaşların sağlık hizmetlerine ulaşamadıkları ve sosyal güvenlik kurum kaynaklarının özel sektöre akıtıldığı bir sağlık ortamının yaratıldığını belirten Arıkök, şöyle konuştu:

“Sağlık Bakanlığı bir yandan  meslektaşlarımızı yarattığı baskı ortamında aile hekimliğini seçmeye zorlarken, diğer yandan Düzce’de özel sektörü nasıl besleyeceğinin hesaplarına girişmiştir. Düzce’de aile hekimliği için ayrılan 104 bölgeden 5’i özel sektör için tahsis edilmiş ve meslektaşlarımızdan bu beş yer dışında diğer yerlerden tercih yapmaları istenmiştir. Hukuk kuralları hiçe sayılarak, özel sektöre öncelik verilmiştir. İktidar Düzce’de uygulamaya çalıştığı sistemin sağlık göstergelerini nasıl etkileyeceğini dahi beklemeden projeyi tüm ülke geneline nasıl yayacağının hazırlıklarını yapmaya girişmiştir. Halkımızın sağlığı üzerinde deney yapmaya kalkışmaktadır.”

“Aile hekimliğine son verilsin”

Sağlık Bakanlığını, sağlığı alınıp satılır bir meta haline getiren aile hekimliği projesinden derhal vazgeçmeye çağıran Arıkök, sağlık ocaklarına yatırım yapılmasını, koruyucu sağlık hizmetlerinin geliştirilmesini, sağlığa bütçeden daha fazla kaynak artırılmasını istedi. Arıkök, ayrıca Düzce’de hekimlere yönelik baskı ve tehditlerin sona erdirilmesi ve hukuk hiçe sayılarak yapılan görevlendirmelerin de iptal edilmesi gerektiğini kaydetti.

“Patronluk değil, hekimlik yapmak istiyoruz”, “Sağlık ocaklarımızın işletme olmasına hayır”, “Baskı+tehdit = DÜZmeCE aile hekimliği”, “Düzce’de 3’üncü deprem: Aile hekimliği”, “Sağlık Bakanı istifa” yazılı dövizler taşıyan hekimler, “Ocaklar sönmesin, bebekler ölmesin”, “Ocaklar halkındır satılamaz”, “AKP sağlığa zararlıdır” sloganları attılar.

Hekimler açıklamanın ardından “geleceğimizi karartmayın” diyerek, Sağlık Bakanlığı önüne siyah önlük bıraktılar.

 

 

TIP DÜNYASI

Sayfa başına git         Başa dön