e-posta

   Eski Sayılar | Künye | Ana Sayfa

TIP DÜNYASI
 

.

1 Şubat 2005  Sayı: 131

 

Antalya Tabip Odası, hasarlı Antalya Devlet Hastanesi için yeni bina yapımına başlanmamasını protesto etti

“Hükümet duyarsız davranıyor”

Antalya Devlet Hastanesi önünde sembolik temel atma töreni düzenleyen Antalya Tabip Odası ve SES Antalya Şubesi temsilcileri, hastane bina inşaatına  katkı olması amacıyla getirdikleri çimento ve tuğlaları da hastane bahçesine bıraktılar.

3.jpg (11878 bytes)Tıp Dünyası - ANTALYA - Antalya Tabip Odası, hasarlı Antalya Devlet Hastanesi için yeni bina yapımına bir türlü başlanmamasını protesto ederek, hükümeti bu konuda duyarsız ve inisiyatifsiz davranmakla suçladı.

Antalya Tabip Odası yöneticileri, 24 Ocak günü Antalya’da meydana gelen depremin devlet hastanesi binasındaki hasarı artırmasının ve varolan tedirginliği artırmasının ardından, 26 Ocak günü hastane binası önünde bir basın açıklaması yaptılar. Antalya Tabip Odası Genel Sekreteri Dr. Metehan Akbulut, Antalya Devlet Hastanesi binasında bir süredir yaşanan sıkıntıların depremle birlikte arttığına ve yaşanan tedirginliği de artırdığına dikkat çekti. Hastanenin yükünü azaltmak amacıyla tahliye işlemine başlansa da, faaliyetlerin sürdürülmesinin çalışanlar ve hastalar açısından büyük bir risk olduğuna dikkat çeken Akbulut, hükümetin bu ciddiyete karşın kararsız bir tutum sergilemeye devam ettiğini söyledi. 

Yeterli bilgi verilmemesinin ve acil işlem başlatılmamasının da ayrı bir tedirginlik yarattığına işaret eden Akbulut, böylesi bir ortamda bulunan sağlık çalışanlarından huzurlu ve verimli olmalarının beklenemeyeceğini kaydetti. Akbulut, 24 Ocak depreminden sonra yaşananların bunu somut bir biçimde gösterdiğini belirterek, “Deprem sonrası yaşananlar, çalışanlar gibi hastanede yatan hizmet alan   halkımızın da, psikolojisinin  bozuk olduğunu göstermiştir. Bizler bir aydır  toplumsal sorumluluğumuz  gereği yetkilileri uyarıyoruz. Bilgi verilmesini açığa çıkan acil sorun karşısında geçici çözüm önerilerimizi ve asıl çözümü söyleyerek, gereğinin biran önce yapılmasını talep ediyoruz” diye konuştu. 

Metehan Akbulut, Antalya Valiliği’nin üretmeye çalıştığı geçici çözümlerin görmezden gelinemeyeceğini, ancak hükümetin aynı duyarlılık ve sorumlulukla hareket etmediği için asıl çözüme yönelik girişimleri bir türlü başlatamadığını belirtti. Hükümet adına Ankara’dan ancak 15 gün sonra gelebilen Sağlık Bakanlığı yetkililerinin “Endişe edecek bir durum yok, gereğini yapacağız” diyerek gitmelerinin üzerinden  bir 15 gün daha geçtiğine dikkat çeken Akbulut, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Antalya nüfusuna göre mevcut devlet hastanesinin fiziksel kapasitesini fazlasıyla aştığını, Antalya’nın doğu bölgesini de içine alan ikinci bir hastane gerekliliğini on  yıldır söylüyoruz. Yeni Antalya Devlet Hastanesi binasının projesi, yeri ve  parası hazır diyen yetkililere sesleniyoruz: Her şeyi hazır olan   inşaata başlamak için daha ne bekliyorsunuz? İnşaata başlama işlemi bu kadar geciktirilen bir binanın, kaç yılda bitirileceğini öngörüyorsunuz? Antalya için gerekli olan  ikinci devlet hastanesini ne zaman programa alacaksınız?”

Belirlenen program dahilinde bayram öncesi başlayan  eski binanın tahliye işleminin, sorunun asıl çözümü olmadığını da kaydeden Akbulut, bu durumun üstelik yeni başka sıkıntıları da beraberinde getirdiğini aktardı. Akbulut, “Asıl yapılması gereken  yeni devlet hastanelerinin bir an önce faaliyete geçirilmesidir. Meslektaşlarımıza, sağlık çalışanlarına, hastalarımıza, hasta yakınlarına yani tüm halkımıza olan sorumluluğumuz gereği konunun takipçisi olmaya devam edeceğiz. Projesi, yeri ve parası hazır denen inşaatın yapımına hemen başlanmalı, kentimizin doğu tarafına ihtiyaç olan  ikinci bir devlet hastanesi için de   somut adım atılmalıdır” diye konuştu.

Antalya Tabip Odası ve SES Antalya Şubesi temsilcileri, açıklamanın ardından, sembolik  temel atma töreni gerçekleştirdiler ve hastane bina inşaatına  katkı olması amacıyla getirdikleri çimento ve tuğlaları bıraktılar.

 

 

TIP DÜNYASI

Sayfa başına git         Başa dön