e-posta

   Eski Sayılar | Künye | Ana Sayfa

TIP DÜNYASI
 

.

1 Şubat 2005  Sayı: 131

 

“İstanbul Davası”  20 Nisan’a ertelendi…

Sağlık Bakanlığı “manevi zarara” uğramış!

Tıp Dünyası - İSTANBUL - “Sağlık hakkı, meslek onuru, iş güvencesi, özlük hakları” talebiyle 5 Kasım 2003 tarihinden bu yana yürütülen “G(ö)REV” etkinlikleri nedeniyle, başta İstanbul Tabip Odası olmak üzere 11 sendika, meslek örgütü ve sivil toplum örgütünün yöneticilerinin de aralarında bulunduğu toplam 85 kişinin yargılandığı davanın dördüncü duruşması gerçekleştirildi. Dava 20 Nisan 2005 tarihine ertelendi.

26 Ocak 2005 günü İstanbul 7. Asliye Ceza Mahkemesi’nde gerçekleştirilen duruşmada, ifadesi alınamayan 7 kişi kaldı. “Sanık” vekilleri, daha önceki duruşmalarda olduğu gibi, bu duruşmanın başlangıcında da davaya konu olan etkinlikte suç unsuru bulunmadığını belirterek, “sanıkların” beraatini talep ettiler.

Geçen duruşmaya “kamu adına” katılan ve “kamunun zarara uğratıldığını” iddia ettiği için, mahkemece bu zararı tespit etmesi için süre verilen Hazine avukatı Erden Şişli, mahkemeye müdahale gerekçesi olarak yarım sayfalık bir dilekçe sundu. “Maddi zarar yoktur, manevi zarar vardır” diyen Şişli, manevi zararın ne olduğu sorusuna ise açık yanıt veremedi.

“Sanık” vekilleri, dilekçeyi incelemek ve buna karşı beyanda bulunmak üzere süre isterken,

Savcı da, mütalaanın hazırlanması için dosyanın kendisine verilmesini istedi. Savcının mütalaa için dosyayı istemesi, davanın sonuçlandırılma aşamasına geldiği biçiminde yorumlanıyor.

Bu görüşmelerin ardından mahkeme, duruşmayı 20 Nisan 2005 tarihine erteledi.

TIP DÜNYASI

Sayfa başına git         Başa dön