e-posta

   Eski Sayılar | Künye | Ana Sayfa

TIP DÜNYASI
 

.

1 Şubat 2005  Sayı: 131

 

Güney Asya'nın para, ilaç ve tıbbi malzeme yardımına ihtiyaç var...

Türk Tabipleri Birliği Güney Asya’da yaşanan büyük deprem ve tsunaminin yarattığı olağanüstü durumun artan etkileriyle ilgili olarak yurtiçi ve yurtdışı temaslarını sürdürüyor. Bu temaslardan elde edilen bilgilere göre, Güney Asya’da şu anda hekim de dahil olmak üzere insan gücüne ihtiyaç bulunmuyor.  Bölgenin asıl ihtiyacı, para, ilaç ve tıbbi malzeme.

Tıp Dünyası - ANKARA - Güney Asya’da yaşanan büyük deprem ve tsunami sonucu oluşan olağanüstü durum, yaşayanlar üzerindeki etkisini artırarak sürdürüyor. Türk Tabipleri Birliği, konuyla ilgili olarak yurt içi ve yurt dışı temaslarını başlattı.

TTB, konuyla ilgili olarak uluslararası organizasyonda kritik rol üstlenen Birleşmiş Milletler’in (BM) Cenevre’deki ilgili birimleri, yine BM’nin bölgedeki “Afet Çalışmaları Sorumluları”nın ile Türkiye’deki çalışmaların koordinatörlerinden biri olan Dışişleri Bakanlığı’nın ilgili genel müdürlüğü ile görüşmelerini başlattı.

Görüşmeler sonucunda, BM yetkilileri “şu an için bölgede hekim dahil insan gücüne ihtiyaç olmadığını” dile getirirken, bu bilgiler, Dışişleri Bakanlığı yetkililerince de teyit edildi.

Yine söz konusu yetkililerin aktardıklarına göre, bölgenin esas olarak para, ilaç ve tıbbi malzemeye ihtiyacı bulunuyor. Bunun için Türkiye’den ve dünyadan özel kampanyalar düzenlenmesi bekleniyor.

TTB, ayrıca Dünya Tabipler Birliği ile ulusal tabip birlikleri olarak bu konuda neler yapılabileceği konusuna ilişkin görüşmelerini de sürdürüyor. Bütün bu temaslar, bundan sonra da karşılıklı olarak sürdürülecektir.

 

 

TIP DÜNYASI

Sayfa başına git         Başa dön