e-posta

   Eski Sayılar | Künye | Ana Sayfa

TIP DÜNYASI
 

.

1 Şubat 2005  Sayı: 131

 

Ruhsal Travma Toplantıları'nın üçüncüsü 2-5 Aralık 2004 tarihlerinde İstanbul'da gerçekleştirildi

"Afet sonrası ruh sağlığı"

Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Ruhsal Travma Merkezi tarafından 2002 yılından bu yana düzenlenen “Ruhsal Travma Toplantıları”nın bu yılki temasını “Afet Sonrası Ruh Sağlığı; Önleme, Tedavi ve Örgütlenme” oluşturdu.

Tıp Dünyası - İSTANBUL - Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Ruhsal Travma Merkezi tarafından 2002 yılından bu yana düzenlenen “Ruhsal Travma Toplantıları” başlığını taşıyan toplantılar dizisinin üçüncüsü bu yıl 2-5 Aralık 2005 tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleştirildi. İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Psikiyatri AD İstanbul Psikososyal Travma Programı, Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri AD Ruhsal Travma Merkezi ve Avrupa Travmatik Stres Çalışmaları Derneği birlikte düzenlenen ve Türkiye Psikiyatri Derneği’nce desteklenen toplantının bu yılki temasını “afet sonrası ruh sağlığı; önleme, tedavi ve örgütlenme” oluşturdu.

Toplantıya Türkiye dışında 14 farklı ülkeden yaklaşık 20 uzman katıldı. Kuzey İrlanda, İngiltere, Hırvatistan, Almanya, İsveç, İran, Irak, gibi ülkelerden konuşmacılar çalışma ve deneyimlerini paylaştı.  Toplantı programında, “Ruhsal Travma ve Gazetecilik”, “Medyanın Ruhsal Travmaları Değerlendirmesi ve Sunumu”, “Depreme Karşı Nasıl Bir İşbirliği”, “Afet Sonrası Psikososyal Çalışma Modelleri”, “Afet Sonrası Kontrolün Yeniden Kazanılması”; Toplum Temelli Ruh Sağlığı ve Organizasyon”, “Ruhsal Travma ve Adli Tıp”, “Afete Bağlı Ruhsal Sorunlarda Erken Dönem Koruyucu Yaklaşımlar”, “Ruhsal Travma Etkilerinin Giderilmesinde Kullanılan Tedavi Yöntemleri”, “Büyük Çapta Afetler: BAM (İran) Deneyimi”, “Afet Sonrası Organizasyon: Neler Yapıyoruz, Nasıl Yapıyoruz?”, “Afet Sonrası Bireyler Arası Etkileşim” yer alan bazı başlıkları oluşturdu.

Programda yer alan “Afet sonrası organizasyon: Neler yapıyoruz, nasıl yapıyoruz?” başlıklı forumda afet sonrası döneme ilişkin sorunlar tartışıldı. Foruma, Türk Tabipleri Birliği, Kızılay, Türk Psikologlar Derneği, Türkiye Psikiyatri Derneği, Gölcük Engelliler Yardımlaşma Derneği temsilcileri katılarak çalışma ve deneyimlerini paylaştılar, sorunlar tartışıldı. Forumda, afet sonrası döneme ilişkin çalışmalarda hazırlık döneminin önemi vurgulanarak afetlere yönelik olarak psikososyal alanda çalışmalar yürüten örgütlerin işbirliğinin geliştirilmesi ve arttırılması yönünde bir kararlılık ifade edildi.

 

 

TIP DÜNYASI

Sayfa başına git         Başa dön