e-posta

   Eski Sayılar | Künye | Ana Sayfa

TIP DÜNYASI
 

.

8 Aralık 2004  Sayı: 129

 

Balıkesir’de “Sağlıkta Dönüşüm” ve “SSK’nin devri” panelleri düzenlendi…

7.jpg (6819 bytes)Tıp Dünyası - BALIKESİR - Balıkesir Tabip Odası’nca 22 Kasım 2004 günü gerçekleştirilen etkinliklerde “Sağlıkta Dönüşüm Programı” ve “SSK hastanelerinin Sağlık Bakanlığı’na devri” tartışıldı.

22 Kasım günü, ilk olarak Balıkesir SSK Hastanesi’nde düzenlenen toplantıya İstanbul Tabip Odası Basın Sözcüsü Dr. Osman Öztürk konuşmacı olarak katıldı. Yaklaşık 1.5 saat süren toplantıda, son dönemlerin en önemli konularından biri olan SSK hastanelerinin Sağlık Bakanlığı’na devri bütün yönleriyle tartışıldı. Yoğun katılımın olduğu toplantıda, tam bir kaosa dönen sistemle ilgili olarak yöneltilen sorular, hekimlerin konuya duyarlılığını ortaya koydu. Öneriler bölümünde ise halkın bilgilendirilmesi konusunda tabip odalarına büyük görev düştüğü, çünkü medyanın sağlıkta dönüşüm programını “pembe” ve gerçeği yansıtmayan başlıklarla verdiği, bu nedenle tabip odalarının gerçekleri halka anlatmaları gerektiği vurgulandı. Toplantı sonrasında Adana Tabip Odası’nca hazırlanan “Sorularla SSK Gerçekleri” başlıklı broşür çoğaltılarak bütün sağlık çalışanlarına dağıtıldı.

SSK’deki toplantının ardından saat 17.00’de gerçekleştirilecek “Sağlıkta Dönüşüm Paneli” için Balıkesir Barosu Toplantı Salonu’na geçildi. Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı öğretim üyesi Doç. Dr. Kayıhan Pala ve Dr. Osman Öztürk’ün konuşmacı olarak katıldığı panelde “Dünyada ve Türkiye de sağlıkta yeniden yapılanma” ve “Sağlıkta dönüşüm programının neresindeyiz? Yeni sağlık yasaları” başlıkları değerlendirildi.

Sendikalar ve Akademik odalar birliği üyelerinin de davetli olduğu panele Balıkesir basınının ilgisi büyük oldu. Sorular ve yanıtlar bölümünde özellikle bu yasaların Avrupa Birliği ile olan bağlantıları sorgulandı .TTB eylemleri değerlendirildi. 19.30 da panel sona erdi.

Panelin ardından, Balıkesir Tabip Odası Başkanı Dr. Hülya Balkanlı ve Dr. Osman Öztürk, Balıkesir’in tek yerel televizyonu olan Karesi TV’ye konuk oldular. Saat 21.00-22.00 arasında gerçekleştirilen “Doğruca” programına da yine SSK hastanelerinin devri konusu damgasını vurdu. Halkın sağlık sorunlarının bugün getirilen ya da getirilmeye çalışılan yasalarla çözülemeyeceği, Genel Sağlık Sigortası’nın ancak parası olana sağlık hizmeti anlamına geldiği, aile hekimliği konusunda aktarılanların “kandırmaca” olduğu ifade edildi.

Balıkesir Tabip Odası Başkanı Dr. Hülya Balkanlı, Balıkesir’de gerçekleştirilen etkinliklerle ilgili olarak Tıp Dünyası’na şu değerlendirmeyi yaptı:

“Türkiye nin dört bir yanında her birimiz bir şeyler yapmaya çalışıyoruz. Belki bir avuç insanız. belki bazen umutsuzuz, belki bazen coşkulu bazen öfkeli   ama hep gayretliyiz. “Bize ne” diyemeyen; kendimizle ilgili hesaplarını unutmuş bir avuç insanız. Görev diyoruz, sorumluluk diyoruz, halkımıza sorumluyuz, meslektaşlarımıza sorumluyuz, en önemlisi kendimize sorumluyuz. Bugün İstanbul’dayız, yarın Bursa, Balıkesir’de, Mardin’de, Trabzon’da; Türkiye’nin neresindeyse bizi bekleyen görev; oradayız. Katkı ve katılımlarıyla duyarlılığını gösteren arkadaşlarımıza, emeği geçen odamız üyelerine, tabip odamızın SSK temsilcilerine, sosyal etkinlik komisyonumuza ve tabip odamız çalışanlarına, Balıkesir’deki bu etkinliklerimizi gerçekleştiren Dr. Kayıhan Pala ve Dr. Osman Öztürk’e Balıkesir Tabip Odası Yönetim Kurulu olarak teşekkür ederiz.”

 

TIP DÜNYASI

Sayfa başına git         Başa dön