e-posta

   Eski Sayılar | Künye | Ana Sayfa

TIP DÜNYASI
 

.

8 Aralık 2004  Sayı: 129

 

“Sağlık hakkı” istedikleri için yargılanan 85 kişinin “3’e bölünen” davası sürüyor…

İkinci grubun yargılaması 22 Aralık’ta

İlk duruşması 13 Ekim’de gerçekleştirilen ve sanıklar ile vekillerinden habersiz yapılan “gizli duruşma” ile karar alınan, 85 kişinin yargılandığı İstanbul Davası’nın ikinci duruşması 24 Kasım günü gerçekleştirildi. “Gizli duruşma”daki karar doğrultusunda 3 gruba ayrılan “sanık”lardan 30’u ifadelerini verdi. Dava, diğer gruptaki 25 kişinin ifadelerinin alınacağı tarih olan 22 Aralık 2004 günü esastan görüşülmek üzere ertelendi.

Tıp Dünyası - İSTANBUL - “Sağlık hakkı, meslek onuru, iş güvencesi, özlük hakları” talebiyle 5 Kasım 2003 tarihinden bu yana yürütülen “G(ö)REV” etkinlikleri nedeniyle, başta İstanbul Tabip Odası olmak üzere 11 sendika, meslek örgütü ve sivil toplum örgütünün yöneticilerinin de aralarında bulunduğu toplam 85 kişinin yargılandığı davanın ikinci duruşması 24 Kasım 2004 tarihinde gerçekleştirildi.

13 Ekim 2004 günü gerçekleştirilen ilk duruşmada, “sanık”ların ve avukatlarının bilgisi dışında görülen “gizli” duruşma sonucu alınan kararda, “salon darlığı” gerekçe gösterilerek davaya “sanık”ların 3 gruba bölünerek devam edilmesi benimsenmiş, sanık vekillerinin “savunma hakkı” gerekçesiyle daha geniş bir salon belirlenmesi yönündeki talepleri geri çevrilmişti. İlk grupta yer alan 30 kişi için de duruşma tarihi 24 Kasım 2004 olarak belirlenmişti.

24 Kasım günü İstanbul 7. Asliye Ceza Mahkemesi’nde ikinci duruşması gerçekleştirilen davaya, ilk duruşmada olduğu gibi çok yoğun katılım oldu. İlk grupta yer alanların dışındaki “sanık”ların da bulunduğu duruşmada, destek vermek amacıyla gelenlerle birlikte yüzü aşkın katılım oldu ve gelenler yine salona sığmadı. İlk duruşmada olduğu gibi yine yurtdışından temsilciler mahkemeyi izledi.

Mahkemenin açılışının hemen ardından söz alan sanık avukatları, 13 Ekim’de gerçekleştirilen duruşmada gizli bir duruşmayla karar alındığını anımsatarak, bunun uygun olmadığını dile getirdiler. Savcılık makamı da, bunun temyiz nedeni olabileceğini ifade etti. Dava hakimi ise olanakların kısıtlı olması nedeniyle yargılananların 3 gruba bölündüğünü, davanın sanıkları gruplara ayırmadan sürdürülebileceği büyüklükte bir salonun bulunmadığını söyledi.

İfadelerin ardından sanıklar avukatlarından Ziynet Özçelik, bu davanın kolluk güçlerinin iddialarına dayanarak açıldığını, bunun savcılığın görüşü olmadığını ifade etti. Özçelik, mahkemenin bir ara karar alarak, diğer sanıkların yargılanmasını beklemeden karar alabileceğini belirtti. Dava, ikinci gruptaki 25 kişinin ifadelerinin alınacağı tarih olan 22 Aralık 2004 günü esastan görüşülmek üzere ertelendi.

 

TIP DÜNYASI

Sayfa başına git         Başa dön