e-posta

   Eski Sayılar | Künye | Ana Sayfa

TIP DÜNYASI
 

.

8 Aralık 2004  Sayı: 129

 

Dr. Özgür Nizam’ın hukuk dışı ataması durduruldu…

3.jpg (11819 bytes)Sağlık Bakanlığı, tepkiler üzerine Zonguldak Tabip Odası Büyük Kongre Delegesi ve SES Zonguldak Şube Genel Sekreteri Olan Dr. Özgür Nizam’ın haksız biçimde Yozgat’a atanması kararını geri aldı.

Tıp Dünyası - ANKARA - 1998 yılından bu yana Zonguldak Devlet Hastanesi’nde göğüs cerrahisi uzmanı olarak görev yapan Dr. Özgür Nizam’ın “siyasi partilere girip çıkıyor” gerekçesiyle Yozgat’a zorunlu ataması TTB ve SES’in girişimleri ile Zonguldak halkının desteği sonucu durduruldu. 23 Kasım 2004 Salı günü saat 11.00’de Sağlık Bakanlığı önünde yapılan basın açıklaması ve Zonguldak halkınca toplanan 10 bini aşkın imzanın Sağlık Bakanlığı’na iletilmesinin ardından, Dr. Özgür Nizam’ın görevine iade edildiği Sağlık Bakanı Recep Akdağ tarafından TTB’ye iletildi.

Özgür Nizam’ın Yozgat’a atanmasına tepki gösteren Zonguldak halkının, atama kararının geri alınması talebiyle başlattığı kampanyada 10 bini aşkın imza toplanmış, imzalar 23 Kasım 2004 Salı günü Sağlık Bakanlığı önünde yapılan basın açıklamasının ardından bakanlık yetkililerine iletilmişti.

Sağlık Bakanlığı önünde açıklama

Zonguldak Tabip Odası Büyük Kongre Delegesi ve Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası Zonguldak Şube Genel Sekreteri olan Dr. Özgür Nizam’ın atama kararının geri alınması için Sağlık Bakanlığı önünde yapılan basın açıklamasına TTB Genel Sekreteri Orhan Odabaşı, TTB Merkez Konseyi üyesi Dr. Haluk Başçıl, SES Genel Başkanı İsmail Hakkı Tombul’un yanı sıra TTB ve SES’ten temsilciler katıldı.

İsmail Hakkı Tombul, burada yaptığı konuşmada Nizam’ın zorunlu atamasının “polis devleti yaklaşımının” bir göstergesi olduğunu belirtti. Zonguldak halkının Nizam’ın tekrar Zonguldak’ta görevlendirilmesi için 10 binden fazla imza topladığını bildiren Tombul, atama kararın geri alınması için bütün hukuki girişimlerin sürdürüleceğini yineledi.

Orhan Odabaşı da, Nizam’ın zorunlu atamasının “tek” değil, “örnek” olgu olduğuna dikkat çekerek, yakın zaman içerisinde Eskişehir ve Mersin’de de benzeri zorunlu atamalar yapıldığını kaydetti. Odabaşı, TTB ve SES olarak Sağlık Bakanlığı’nın bu yaklaşımıyla mücadeleye devam edeceklerini bildirdi.

Özgür Nizam da, Sağlık Bakanlığı’nın atama kararının yargısız infaz olduğunu belirterek, “Zonguldak’ta suçluysam, Yozgat’ta da suçluyum. Yargılanma hakkımı talep ediyorum. Bu yalnızca benim kişiliğime değil, örgütlülüğe karşı bir harekettir. Örgütlü yapılarımız, bununla mücadele ederek gereken cevabı vermektedir” diye konuştu.

Basın açıklamasının ardından, toplanan imzalar Sağlık Bakanlığı’na teslim edildi ve bir kez daha Nizam’ın haksız ve dayanaksız atama kararının geri alınması istendi. Açıklamanın ardından Sağlık Bakanı Recep Akdağ, atama kararının geri alındığını sözlü olarak bildirdi. Yazılı kararın da en kısa süre içinde Nizam’a ulaştırılacağı belirtildi.

 

TIP DÜNYASI

Sayfa başına git         Başa dön