e-posta

   Eski Sayılar | Künye | Ana Sayfa

TIP DÜNYASI
 

.

8 Aralık 2004  Sayı: 129

 

Dr. Nejat Yazıcıoğlu anıldı

Tıp Dünyası - İSTANBUL - İstanbul Tabip Odası eski Genel Sekreterlerinden Dr. Nejat Yazıcıoğlu (1939 - 1994), ölümünün 10.yılında anıldı.10.jpg (7224 bytes)

Yazıcıoğlu için ilk anma, 17 Kasım Çarşamba günü saat 12.00’da, Zincirlikuyu’daki mezarının başında yapıldı. Burada toplanan Dr. Yazıcıoğlu’nun ailesi, dostları ve meslektaşları duygu ve düşüncelerini paylaştılar. Konuşmacılardan, İTO Basın Sözcüsü Dr. Osman Öztürk; bugün hekimler kendi alanlarındaki gelişmelere ilişkin tepkilerini gösteriyor ve taleplerini seslendirebiliyorsa, bunun, geçmişte Dr. Nejat Yazıcıoğlu gibilerinin sağladığı zemin sayesinde olabildiğini belirtti.

Dr. Nejat Yazıcıoğlu, aynı gün İstanbul Tabip Odası’nda düzenlenen bir panel ile de anıldı. Dr. Ercan Duman’ın yönettiği toplantının açış konuşmasını yapan İTO Başkanı Prof. Dr.Gençay Gürsoy; aynı salonda bir gün önce de Dr. Serol Teber’i andıklarını, bu kayıpları yaşamanın hayli ağır olduğunu belirtti. Gürsoy,  “Dr.Nejat Yazıcıoğlu, Türk Tabipleri Birliği’nde işçi sağlığı çalışmalarının kurumsallaşmasını sağlayan önemli bir isimdir. İşçiden, emekten yana çalışan önemli birisi. Yaşadığımız günler, işçi sağlığındaki kazanımların yavaş yavaş kaybedildiği günler. Ayrıca, emperyalizm yanıbaşımızda can alıyor. Onu böyle bir ortamda anmak istemezdik. Bu toplantının olumlu gelişmelere katkısı olmasını diliyorum” diye konuştu.

Gürsoy’un ardından, Dr. Ercan Duman, Nejat Yazıcıoğlu’nun bir şiirini okuyarak başladığı konuşmasında, işçi sağlığı çalışmalarının, genel sağlık süreçleri içinde hakettiği yeri henüz alamadığını, bu günkü görece kurumsallaşmanın ve kazanımların, Dr. Nejat Yazıcıoğlu ve bir avuç insanın adeta iğneyle kuyu kazarcasına yaptığı çalışmaların ürünü olduğunu belirtti.

Ressam İrfan Ertel’in sunduğu dia gösterisi de, ülkemizin işçi sağlığı manzarasına ışık tuttu.

TTB ve İTO eski Genel Sekreterlerinden Dr. Şükrü Güner de, 1981 - 1984 dönemini, tüm zorlukları ve ayrıntılarıyla anlatan bir sunum yaptı. Dr. Güner, günümüzde SSK Hastanelerinin kuruluş amacından uzaklaştığını ve asli görevine dönmesi gerektiğini söyledi.

Petrol - İş Sendikası’ndan Ayfer Eğilmez de yaptığı konuşmada, sağlık süreçlerinin niteliğini belirleyen geri plana ve onun ekonomi politiğine vurgu yaptı. Eğilmez, kapitalizmin işçi sağlığına ancak, işgücünün yeniden üretime dönüşümünü sağlayacak kaynağı ayırma eğiliminde olduğunu belirtti. Eğilmez sözlerini, “işçiler aydınlansın, aydınlar işçileşsin” diyerek bitirdi.

Cumhuriyet Gazetesi yazarlarından Şükran Soner de, işçi sağlığı kavramının ülkemizin gündemine ilk olarak girdiği yıllara ilişkin bilgiler verdi ve “sadece işçi sağlığı ve iş güvenliği alanında değil, insanın sağlık hakkının tamamen elinden alındığı bir süreç yaşıyoruz” dedi.

DİSK’e bağlı Devrimci Sağlık - İş Sendikası genel başkanı Doğan Halis yaptığı konuşmada, yüzümüzü sadece üyelerimize değil, üyemiz olmayan milyonlarca çalışana dödürmemiz gerektiğini belirtti. Doğan Halis, geçmişteki çalışmaların sahiplenilip daha iyi bir noktaya ulaştırılması halinde Dr.Yazıcıoğlu’nu gerçek anlamda anmış olacağımızı özellikle vurguladı.

Dr. Mustafa Sütlaş da, İstanbul’da Demokrat Hekimler’in biraraya gelişlerindeki eşitlikçi ve demokratik içeriği anımsattı ve herhangi bir hiyerarşi olmadan sorumluluk paylaşımını muhafaza etmenin ve sürdürmenin bu toplantıya katılan hekimlerin çabası olması gerektiğini belirtti.

Toplantıdan sonra, İstanbul Tabip Odası tarafından bir kokteyl düzenlendi.

 

Dr. Nejat Yazıcıoğlu kimdir?

17 Temmuz 1939 yılında Adana - Saimbeyli’de doğdu. 26 Ekim 1964 yılında Hatice Acundaş ile evlendi ve 2 çocukları oldu: Kağan ve Aylin. 1964 yılında İstanbul Tıp Fakültesinden mezun oldu. 1958’de CHP Beyoğlu ilçe üyesi, 1959 Tıp Fakültesi dernek kurucusu, 1960 İlçe Gençlik Kolu Sekreteri, 1970 TİP üyesi ve ilk kongrede Yüksek Onur Kurulu üyesi ve 1972 - 1974 Niğde Cezaevi.

1975 yeni TİP kurucusu. 1981 İstanbul Tabip Odası Genel Sekreteri. Editör olarak, Toplum ve Hekim, Abstracts dergileri. 1987 İşçi Haber Ajansı. 1989 İşçi Sağlığı Derneği Başkanlığı.

Tıbbi ve Politik çalışmalarıyla çok verimli ve onurlu bir hayat süren Dr. Nejat Yazıcıoğlu, 17 Kasım 1994 günü aramızdan ayrıldı.

 

TIP DÜNYASI

Sayfa başına git         Başa dön