e-posta

   Eski Sayılar | Künye | Ana Sayfa

TIP DÜNYASI
 

.

8 Aralık 2004  Sayı: 129

 

TÖK üyesi öğrenciler beraat etti

9.jpg (10458 bytes)Aralarında Tıp Dünyası’nın da bulunduğu TTB yayın ve afişlerini dağıttıkları gerekçesiyle haklarında dava açılan 6 Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencisi, 30 Kasım günü gerçekleştirilen davanın ilk duruşmasında beraat ettiler. Öğrenciler, polis tutanağına göre dava açıldığını ve savcılığın savunma bile almadığını belirtirken, ATO tutanağı hazırlayan polisler hakkında karşı dava açacaklarını bildirdi.

Tıp Dünyası - ANKARA - Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde okuyan, Ankara Tabip Odası Tıp Öğrencileri Komisyonu (TÖK) üyesi 6 öğrenci, aralarında Tıp Dünyası’nın da bulunduğu TTB yayın ve afişlerini dağıttıkları iddiasıyla yargılandılar. Öğrenciler, 30 Kasım günü gerçekleştirilen davanın ilk duruşmasında beraat ederken, ATO tutanağı hazırlayan polisler hakkında karşı dava açacaklarını duyurdu.

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencileri olan Engin Kırmızıgül, Kazım Rollas, Özge Taşkın, Özgür Sinan Cengiz, Hasan Barış Ilgaz ve İzzet Doğan hakkında, 28 Mayıs 2004 tarihinde TÖK’ün “Geleceğimize Sahip Çıkıyoruz” kampanyası doğrultusunda Tıp Dünyası gazetesi, Hekimden Hekime dergisi ve “Savaşa hayır, savaş öldürür”, “Ücretsiz sağlık için nüfus cüzdanı yeterli” yazılı afişleri “izinsiz olarak astıkları” gerekçesiyle TCK’nin 536. maddesine dayanarak 2 yıl hapis cezası istemiyle dava açıldı. Öğrenciler, polis tutanağına göre açılan ve savcılığın savunma bile almadığı davanın 30 Kasım’da gerçekleştirilen ilk duruşmasında beraat ettiler.

Afiş asmadıklarını belirten öğrenciler, söz konusu faaliyetle ilgili olarak okulun bir şikayeti olmadığına dikkat çektiler. Öğrenciler, okulun talebi olmadığı durumlarda polisin üniversiteye girmesinin hukuka aykırı olduğunu anımsatırken, ortada böyle bir davet olmadığı halde okulda oldukları anlaşılan polisin tutanağının da hukuka aykırı olduğunu ifade ettiler. Engin Kırmızıgül ve Özgür Sinan Cengiz hakkında tutanakta isimleri geçmediği halde dava açılırken, tutanakta adı geçen 3 öğrenciye dava açılmaması ve davaya konu olan broşürlerin basın mevzuatına göre halihazırda yayımlanan ve dağıtılan broşürler olması da olaydaki diğer “gayr-ı ciddi” unsurları oluşturdu.

Ankara 9. Sulh Ceza Mahkemesi’nde gerçekleştirilen duruşmaya destek vermek üzere, ATO ve TTB yöneticilerinin yanı sıra TTB Merkez Konseyi üyesi ve Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Nural Kiper de katıldı.

ATO ve TTB yöneticileri tarafından düzenlenen basın toplantısında ise, tutanağı hazırlayan polisler hakkında karşı dava açılacağı bildirildi.

Duruşmadan sonra Tıp Dünyası’nın sorularını yanıtlayan öğrenciler, “Savaş bir insanlık suçudur. Buna kesinlikle karşıyız. Sağlığın alınıp satılacak bir meta haline dönüştürülmesine karşıyız. Sağlık haktır ve ücretsiz olarak sağlanmalıdır. Üniversitelerde eğitim daha bilimsel hale getirilmeli ve polis artık üniversiteleri terk etmelidir. Bunları savunuyoruz ve savunmaya devam edeceğiz” dediler.

 

TIP DÜNYASI

Sayfa başına git         Başa dön