e-posta

   Eski Sayılar | Künye | Ana Sayfa

TIP DÜNYASI
 

.

15 Kasım 2004  Sayı: 128

 

Halk sağlıkçılar tepkili…

“Halk sağlıkçıların yanlış istihdamı halkı sağlıksız bırakıyor”

Toplum sağlığı ile ilgili pek çok önemli sorunun çözümü noktasında halk sağlığı uzmanlarının söz sahibi olması gerektiğini belirten halk sağlığı asistanları, “Halkın sağlık sorunlarının çözümü bu konuda eğitim görmüş olanlara bırakılmalıdır” açıklamasını yaptı.

Tıp Dünyası - ANKARA - Halk sağlığı asistanları, halk sağlığı uzmanlarının doğru yerlerde istihdam edilmemesinin halkı sağlıksız bıraktığını açıkladı.

5.jpg (13522 bytes)Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nce düzenlenen 9. Halk Sağlığı Kongresi için Ankara’da bulunan halk sağlığı asistanları, hükümete seslenerek, halk sağlığı uzmanlarının yasal düzenlemelerce de öngörülen doğru yerlerde istihdam edilmelerini istediler. 4 Kasım Perşembe günü, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi bahçesindeki heykel önünde toplanan halk sağlığı asistanları, önemli halk sağlığı sorunlarının çözümünün, halk sağlığı uzmanlarının doğru yerde istihdam edilmesinden geçtiğini açıkladılar. Açıklamayı, çeşitli üniversitelerden gelen halk sağlığı asistanları adına Hatice Giray okudu. Giray, varolan düzenlemelere göre halk sağlığı uzmanlarının il sağlık müdürlükleri, bulaşıcı hastalıklar şubeleri, halk sağlığı laboratuarları gibi kadrolarda istihdam edilmesi gereken halk sağlıkçıların bu kadrolarda görevlendirilmediğini söyledi. Halk Sağlığı Uzmanları Derneği’nin 2004 yılında yaptığı bir envanter çalışmasına göre, halk sağlıkçıların yüzde 56’sının esas görevleri olmayan tedavi edici hizmetlerde istihdam edildiğini söyleyen Giray, bu durumun pek çok  toplum sağlığı sorununun çözümü önünde engel oluşturduğunu kaydetti. 

Hacettepe Nüfus Etütleri Enstitüsü’nün yaptığı 2003 Türkiye Nüfus ve Sağlık Araştırması’na göre; canlı doğan her 100 bebekten 3’ünün öldüğünü,  bir yaşını doldurmuş her 10 çocuktan 5’inin eksik aşılı olduğunu, halen 10 evli çiftten yalnızca 4’ünün etkili bir aile planlaması yöntemi kullandığını, her 10 hamile kadından 3’ünün doğum öncesi bakım alamadığını, her 10 hamile kadından 2’sinin doğumu evde yaptığını aktaran Giray, şunları söyledi:

“Bunlar ve başka bir çok toplum sağlığı sorunun çözüm noktasında halk sağlıkçılar bulunmaktadır. Çünkü halk sağlıkçılar toplum sağlığını bilimsel veri ile izleme, var olan sorunları saptama ve bu sorunların çözümüne yönelik planlama yapma becerisini edinmiş ve sağlık yönetimi eğitimi görmüş kişilerdir. Çözüm noktasındaki kişiler olan halk sağlıkçıların Sağlık Bakanlığı merkez teşkilatı, il sağlık müdürlükleri ve sağlık grup başkanlıkları gibi görev tanımlarına uygun birimlerde istihdamı şarttır.  Halkın sağlık sorunlarının çözümü bu konuda eğitim görmüş olanlara bırakılmalıdır.”

Asistanlarının açıklamasına, kongrede bulunan pek çok halk sağlığı hocası da destek verdi.

Açıklama, alkışlarla sona erdi.

 

TIP DÜNYASI

Sayfa başına git         Başa dön