e-posta

   Eski Sayılar | Künye | Ana Sayfa

TIP DÜNYASI
 

.

15 Kasım 2004  Sayı: 128

 

Dr. Özgür Nizam sürgünde…

3.jpg (9769 bytes)1998 yılından bu yana Zonguldak Devlet Hastanesi’nde göğüs cerrahisi uzmanı olarak görev yapan Özgür Nizam, “siyasi partilere girip çıkıyor” gerekçesiyle zorunlu olarak Yozgat’a atandı. Nizam’ın sürgün edilmesi başta TTB ve SES olmak üzere meslek ve demokratik kitle örgütler ile vatandaşlarca kınandı.

Tıp Dünyası - ZONGULDAK - Zonguldak Tabip Odası Büyük Kongre Delegesi ve Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası Zonguldak Şube Genel Sekreteri Dr. Özgür Nizam, Zonguldak Emniyet Müdürlüğü’nün “Siyasi partilere girip çıkmaktadır” yazısı üzerine, Sağlık Bakanlığı’nca zorunlu olarak Yozgat’a atandı. Türk Tabipleri Birliği, Nizam’ın “sürgün” edilmesinin iyi hekimliğe ve örgütlü mücadeleye yapılan bir saldırı olduğunu açıkladı.

1998 yılından beri Zonguldak Devlet Hastanesi’nde göğüs cerrahisi uzmanı olarak görev yapmakta olan Dr.Özgür Nizam’ın Yozgat’a zorunlu ataması Zonguldak’ta tepkiyle karşılandı. 1 Kasım 2004günü Zonguldak Valiliği’nin önünde bir araya gelen sendika, meslek örgütü ve çeşitli siyasi partilerin temsilcileri ile vatandaşlar, Nizam’ın zorunlu atamasını protesto etti. Burada yapılan basın açıklamasına SES Genel Başkanı Dr. İsmail Hakkı Tombul, SES MYK üyesi Fikret Çalağan ve TTB MYK üyesi Dr. Altan Ayaz katıldılar.

Dr. Altan Ayaz burada yaptığı konuşmada, Sağlık Bakanlığı’nın bu uygulamasının iyi hekimliğe yapılmış bir saldırı olduğunu, bu saldırının Özgür Nizam’ın şahsına değil TTB ve SES’in örgütlü yapılarına dönük bir yargısız infaz anlamına geldiğini söyledi. Halkın hekimine nasıl sahip çıktığını burada gördüklerini belirten Ayaz, “TTB olarak bu hukuk dışı saldırıyı kınıyor, gerek hukuki ve gerekse demokratik mücadelede sonuna kadar bu olayın takipçisi olacağımızı bildiriyoruz” diye konuştu.

SES Genel Başkanı İsmail Hakkı Tombul da, “Halk burada sağlığına sahip çıkıyor. Ama halk adına siyaset yaptığını söyleyen halkın vekilleri ve siyasi erk halka rağmen böyle bir tasarruf da bulunuyor. Biz yıllardır örgüt olarak ücretsiz ve herkesin ulaşabileceği sağlık hakkı, iş güvencemiz ve insanca yaşayacak ücret için mücadelemizi sürdürüyoruz. Aslında Özgür Nizam nezninde yapılan iş, sağlık hakkına sahip çıkanları cezalandırmaktır” diye konuştu.

Nizam’ın atama emrinde “siyasi partilere girip çıktığının” söylendiğini belirten Tombul,  “Hani bu ülke hukuk devleti idi. Bu ülkede bir avuç insan siyaset yapıyor, bu ülke halkı hakkında IMF, DTÖ ve DB siyaset yapıyor; ama yurttaşın siyaset yapması yasak. Özgür Nizam’ın yaptığı her şey sendikal faaliyettir. Biz hakkımızı arıyoruz ve örgütümüz olarak bu yargısız infazın takipçisi olacağız” dedi.

Bazı hastaları, Nizam’ın sürgünü nedeniyle tedavilerinin yarım kaldığını belirttiler. Özgür Nizam ise konuşmasında, bu uygulamanın ülkede yapılan reformların hala insanlara ulaşamadığının en önemli göstergesi olduğunu söyledi. “Ben bir hekim olarak, insanların bireysel sağlıklı yaşamı için mücadele veriyorum, sendikacı ve sivil toplum örgütlerinde çalışan biri  olarak ise toplumsal sağlıklılık için mücadele ediyorum” diyen Nizam, siyasi iktidarın aslında bundan rahatsız olduğunu ve toplumsal sağlıklılıktan korktuğunu kaydetti. Nizam, Emniyet’in burada yargısız infaz ile hukuk devletini hiçe saydığını vurgularken, “Zonguldak halkı için tehlikeli olduğuma karar verenler Yozgat halkını niye tehlikeye atmaktadır?” diye sordu. Nizam sözlerini şöyle sürdürdü:

“Emniyet burada kendini hukuğun yerine koyarak yasa dışı davranmıştır. Suçlu isem beni hukuğa bildirmek zorunda, ancak onlarda biliyorlar ki ben hukuk dışı değilim. Hukuk tarafından suçlu görülmeyeceğim için bu yöntemi kullanmışlar ve infazı gerçekleştirme kararı almışlardır.  Ve yaklaşık 6 gündür gerek Zonguldak’ta büyük ses getiren bu olay gerek ise yerel ve ulusal medyada yazılan bu haber konusunda bunun sorumluları olan Zonguldak Valiliği, Zonguldak Emniyet Müdürlüğü, Zonguldak Sağlık Müdürlüğü hala tek bir cevap vermemiştir.”

5 bin imza toplandı

Basın açıklamasına yaklaşık 800 kişi katılırken, Nizam’ın sürgününün durdurulması amacıyla vatandaşlarca başlatılan imza kampanyasında da üç gün içinde 5 bin imza toplandı.

TTB Merkez Konseyi de konuyla ilgili olarak yaptığı yazılı açıklamada, Türk Tabipleri Birliği ortamının hukuki, demokratik, örgütsel tüm olanakları kullanarak bu haksız ve yasadışı uygulamayı durdurma konusunda kararlı olduğunu bildirdi

 

TIP DÜNYASI

Sayfa başına git         Başa dön