e-posta

   Eski Sayılar | Künye | Ana Sayfa

TIP DÜNYASI
 

.

15 Kasım 2004  Sayı: 128

 

Tıp ve Sağlıkta Bilişim Paneli 3 Aralık’ta

Tıp Dünyası - ESKİŞEHİR - Eskişehir-Bilecik Tabip Odası, Türkiye Bilişim Derneği Eskişehir Şubesi, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi, Eskişehir İl Sağlık Müdürlüğü ve Tıp Bilişimi Derneği’nin ortaklaşa düzenlediği “Tıp ve Sağlıkta Bilişim” paneli 3 Aralık 2004 günü saat 16.00’da Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Prof. Dr. Necla Özdemir Konferans Salonu’nda gerçekleştirilecek.

“Tıp Bilişimi nedir?”, “Tıp Eğitiminde Bilişim Teknolojileri”, “Tıp Bilişimi ve Araştırma

Tanı ve Tedavide Bilişim Teknolojileri” ve “Hastane Yönetiminde Bilişim Teknolojilerinin Önemi” konularının ele alınacağı panele, Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim üyeleri Prof. Dr. Osman Saka, Yrd. Doç. Dr. K. Hakan Gülkesen ve Dr. Neşe Zayim, Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden Prof. Dr. Oğuz Söylemezoğlu, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden Prof. Dr. Mustafa Özmen konuşmacı olarak katılacaklar.

26 Ekim Hasta Hakları Günü…

Tıp Dünyası - ANKARA - TTB Merkez Konseyi, 26 Hasta Hakları Günü nedeniyle yaptığı açıklamada, “herkes için eşit ve ücretsiz sağlık hakkı” talebini yineledi.

TTB Merkez Konseyi’nden yapılan yazılı açıklamada, sağlık alanında yaşanan olumsuz gelişmelerin sağlık hizmetine ulaşmadaki eşitsizlikleri giderek artırdığı, hastaların sık sık mağdur durumlara düşmesine neden olduğu anımsatılırken, AKP Hükümeti’nin “Sağlıkta  Dönüşüm Programı” adı altında yaşama geçirmeye çalıştığı politikaların, “cezbedici ifadelerle” sunulanın aksine, sağlık birimini işletme, hekimi tüccar, hastayı müşteri olarak gören politikalar olduğuna dikkat çekildi. Açıklamada, SSK hastanelerinin Sağlık Bakanlığı’na devri, hasta reçetelerine sınırlama getirilmesi, iş güvencesiz çalışma koşulları, sözleşmeli sağlık personeli uygulamaları gibi düzenlemelere bir kez daha karşı çıkılırken, hekimlerin hasta ile sağlık çalışanlarını karşı karşıya getiren politikaları ve politikacıları istemedikleri vurgulandı.

ATO - SSK tıp sohbetleri başladı

Tıp Dünyası - ANKARA - Ankara Tabip Odası’nca SSK Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde düzenlenen “tıp sohbetleri”nin ilki yapıldı. 13 başlıkta düzenlenen “tıp sohbetleri”nin iki haftada bir gerçekleştirilmesi düşünülüyor.

Toplantının açılışında konuşan ATO Genel Sekreteri Dr. Semih Tatlıcan SSK sağlık tesislerinin Sağlık Bakanlığı’na devrine değinerek, hükümetin büyük bir sahtekarlık içinde olduğunu söyledi. Tatlıcan, “Sağlığı il özel idarelerine devrederek 81 parçaya bölmek isteyenler mi sağlık hizmetinde eşitliği savunuyorlar? Bu inandırıcı değil” diye konuştu. Sağlık hizmetlerinin tek elden planlanmasının kendilerinin de benimsediği bir yöntem olduğunu söyleyen Tatlıcan “Ancak bunların niyeti özelleştirme, sağlığı ve tüm toplumu piyasaya açmaktır” dedi. Semih Tatlıcan, Sağlık Bakanı Akdağ’ın “Ortak protokol sonrası SSK’lı hastaların sırtına ilk kez steteskop değdi” sözleri nedeniyle SSK hekimlerinden özür dilemesi gerektiğini belirtti.

“İş ve Psikoloji” başlıklı ilk sohbetin ardından sanatçı Vedat Sakman da küçük bir müzik dinletisi sundu. Toplantı, 200’ü aşkın sağlık çalışanı ve hekimin dillendirdiği “SSK halkındır, satılamaz” sloganı ile sona erdi.

 

TIP DÜNYASI

Sayfa başına git         Başa dön