e-posta

   Eski Sayılar | Künye | Ana Sayfa

TIP DÜNYASI
 

.

15 Kasım 2004  Sayı: 128

 

Prof. Dr. Nusret Fişek Ödülleri sahiplerini buldu

Nusret Fişek Bilim Ödülü’ne bu yıl Prof. Dr. Korkut Boratav, Sağlık Ocağı Ödülü’ne ise Samsun Tekkeköy Merkez Sağlık Ocağı değer görüldü. Hizmet Ödülü dalında ise bu yıl ödüle değer bulunan olmadı.

9.jpg (9465 bytes)Tıp Dünyası - ANKARA - Türk Tabipleri Birliği’nin, her yıl Prof. Dr. Nusret Fişek anısına verdiği “Halk Sağlığı Ödülleri” bu yılki sahiplerini buldu. TTB eski başkanlarından ve halk sağlığı alanının en önemli isimlerinden olan Prof. Dr. Nusret Fişek anısına verilen Bilim Ödülü’ne bu yıl Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Korkut Boratav, Sağlık Ocağı Ödülü’ne ise Samsun Tekkeköy Merkez Sağlık Ocağı değer görüldü.

Prof. Dr. Nusret Fişek’i anma etkinlikleri bu yıl Hacettepe Üniversitesi’nce düzenlenen “Halk Sağlığı Kongresi” kapsamında gerçekleştirildi. 3 Kasım’da başlayan kongrenin ilk günü Nusret Fişek’i anma etkinliklerine ayrıldı. TTB Prof. Dr. Nusret Fişek Halk Sağlığı Ödülleri de, anma etkinlikleri kapsamında sahiplerine verildi.

3 Kasım günü, Nusret Fişek’in Cebeci Asri Mezarlığı’ndaki gömütü başında başlayan anma etkinlikleri daha sonra Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Kongre Merkezi’nde sürdü. Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Çağatay Güler, TTB Merkez Konseyi Başkanı Dr. Füsun Sayek, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İskender Sayek, Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Necdet Ünüvar ve Hacettepe Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Erol Benli’nin yaptığı açış konuşmalarında, bir bilim adamı, halk sağlığı uzmanı ve insan olarak Nusret Fişek’in özellikleri ve kazandırdıkları aktarıldı.

Konuşmaların ardından TTB’nin düzenlediği Nusret Fişek Halk Sağlığı Ödül Töreni’ne geçildi. Prof. Dr. Erhan Nalçacı, Prof. Dr. Yeşim Gökçe Kutsal, Prof. Dr. İsmail Topuzoğlu, Prof. Dr. Ayşe Akın, Prof. Dr. Zuhal Okuyan, Prof. Dr. Reyhan Uçku, Prof. Dr. Feride Saçaklıoğlu’dan oluşan seçici kurul oy çokluğu ile aldığı karar sonucu, 2004 Nusret Fişek Halk Sağlığı Bilim Ödülü Prof. Dr. Korkut Boratav’a verildi. Prof. Dr. Erhan Nalçacı, ödülün “Türkiye iktisadı üzerindeki çalışmaları sonucunda sağlığın belirleyicilerinin tanımlanmasında ve irdelenmesindeki çabaları ile halk sağlığında çalışanların sağlık alanındaki eşitsizlikler konusunda aydınlanmasındaki katkıları” gerekçesiyle ödülün Boratav’a verildiğini aktardı. Boratav ödülünü, Nusret Fişek’in eşi Perihan Fişek’in elinden aldı. 11.jpg (13501 bytes)

Nusret Fişek Sağlık Ocağı Ödülü ise bu yıl Samsun Tekkeköy Merkez Sağlık Ocağı’na verildi. Prof. Dr. Ufuk Beyazova, Dr. Derman Boztok, Doç. Dr. Muzaffer Eskiocak, Doç. Dr. Tacettin İnandı, Dr. Nilay Etiler ve Dr. Havva Özden’den oluşan seçici kurulu adına ödül gerekçesini Dr. Nilay Etiler okudu. Etiler, sağlık ocağında yürütülen çalışmalar ve halk sağlığına verilen önem nedeniyle Tekkeköy Merkez Sağlık Ocağı ve ekibinin ödüle değer bulunduğunu belirtti.

Nusret Fişek Halk Sağlığı Hizmet Ödülü’ne bu yıl değer görülen olmadı.

Nusret Fişek Halk Sağlığı Ödül Töreni’nin ardından STED Fotoğraf Yarışması Ödül Töreni’ne geçildi.

Nusret Fişek’i anma etkinlikleri Ottawa Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Bölümü’nden John M. Last’ın konuşmacı oludğu “Halk Sağlığında Etik Sorunlar” başlıklı konferansın ardından sona erdi.

 

TIP DÜNYASI

Sayfa başına git         Başa dön