e-posta

   Eski Sayılar | Künye | Ana Sayfa

TIP DÜNYASI
 

.

15 Kasım 2004  Sayı: 128

 

Dünyadan haberler...Dünyadan haberler...

Az kazanana sağlık parayla

BİA-Washington - Amerika Birleşik Devletleri’ndeki (ABD) Commonwealth Fonu’nun bir araştırması, ülkede saat ücreti 15 doların altında olan düşük ve orta ücretli işçilerin işverenlere bağlı sigorta kapsamından neredeyse tümüyle mahrum olduğunu gösterdi.

Söz konusu sigorta hastalık izninden, iş kazası ve meslek hastalığı gibi durumlarda ücretsiz tedavi görmeye kadar en temel ihtiyaçları kapsıyor.

Bu işçiler çalışamayacak kadar hasta olup işe gidemediklerinde ücretleri de kesiliyor. Son derece düşük ücret aldıkları için sağlık hizmetlerine ulaşmakta zaten zorlanan işçiler sosyal sigortadan da mahrum kalıyor.

“Çalışacak kadar sağlıklı olsunlar yeter”

Fonun Başkanı Karen Davis, “Biz genellikle yeterli sağlık hizmeti kapsamının maliyeti konusuna yoğunlaşıyoruz ama işçilerin verimli çalışamaz duruma gelmelerinin bize maliyetini göz ardı ediyoruz” diyerek sermaye için insan sağlığı gibi bir konunun bile verimlilik ve maliyet temelinde ele alındığını belirtiyor.

Yine araştırmaya göre, ABD’de tam zamanlı ya da kısmi süreli çalışanların sadece üçte birinin saat ücreti 15 doların üzerinde.

En düşük ücretli işçilerin beşte ikisi ciddi sağlık sorunları yaşamaktalar fakat bu işçiler reçete yazdırma, muayene olma, tedaviye ulaşma gibi en basit haklardan bile yoksunlar.

En düşük ücretle çalışan işçilerin beşte biri, ücretlerinin yüzde beşini sağlık giderlerine ayırmak zorunda kaldıklarını ya da geçim için ayırdıkları parayı sağlıkları için kullanmak mecburiyetinde olduklarını belirtiyor.

İşçilerin yüzde 51’inin hastalık dolayısıyla işe gidemediklerinde ücretleri kesiliyor. Yüzde 64’ü ise doktora gitmek için izin bile verilmediğini söylüyor.

Yoksullar daha çok hastalanıyor

EVRENSEL-Köln- Almanya’da yapılan bir araştırma, insanların içinde bulunduğu ekonomik koşulların sağlıklarını yakından etkilediğini ortaya koydu.

Merkezi Köln’de bulunan Federal Sağlık Araştırmaları Merkezi (BzgA) tarafından önceki gün kamuoyuna açıklanan bir araştırmanın sonucuna göre, ölüm ve hastalıkların genç yaşlardan itibaren insanların içinde bulunduğu sosyal ilişkilerle bağlantılı olduğu açıklandı. 23 AB ülkesi tarafından desteklenen “Closing the Gap” projesi çerçevesinde yapılan araştırmada, Avrupa’da sağlık alanında eşitsizliğin ülkeden ülkeye değiştiği tespit edilerek, bu eşitsizliğin giderilmesi ve AB düzeyinde aynı sağlık koşullarının geliştirilmesi için öneriler yapıldı.

Yoksulluk hasta ediyor

Araştırma konusunda basına bilgi veren BzgA Müdürü Dr. Elisabeth Pott, “Bir çok bilimsel araştırma insanların sağlıklı yaşamasının içinde bulunduğu sosyal ilişkilerle bağlantılı olduğunu göstermiştir. Ekonomik durumları iyi olanlar çok sağlıklı, yoksul olanlar ise hastalıklı oluyorlar. AB’nin bütün ülkelerinde özelikle kronik hastalık yoksullarda daha sıklıkla görülüyor” dedi. Sosyal durumu iyi olmayan çocuk ve gençlerde ölüm, hastalık ve kaza yapma durumlarının çok daha fazla olduğunu ifade eden Pott, erken teşhis ve tedavinin sosyal durumu kötü olan ailelerde zor olduğunu sözlerine ekledi.

23 AB ülkesinde yapılan araştırmada ayrıca, yoksul ailelerde sigara bağımlılığı, gıdasızlık ve sportif faaliyetlerden yoksunluğun daha sık görüldüğü belirtildi. Araştırmada, kalp yetmezliği ve depresif sinir bozukluğu gibi kronik hastalıkların orta yaştaki yetişkin yoksullarda, durumu iyi olanlara oranla iki-üç kat daha fazla olduğu tespit edildi.

Eşitsizlik giderilmeli

AB’nin pek çok ülkesinde yoksullarla zenginlerin sağlık durumu arasında eşitsizliğin sürdüğüne dikkat çekilen araştırmada, sağlık kurumlarının görevinin bu eşitsizliği gidermek için çalışmalar yapmak olduğu ifade edilerek, zor durumda olan insanlara sağlık açısından özel destek programlarının hazırlanıp, uygulamaya konulması istendi. Ayrıca, her ülkede ulusal düzeyde, özel önlem planlarının alınması istendi.

Bu konuda, Almanya tarafından başlatılan “Yoksulların sağlık durumunu destekleme” başlığı altındaki çalışma örnek gösterilerek, ileride AB düzeyinde yoksul hastalar hakkında bilgilerin bulunduğu bir bilgi bankasının kurulması istendi. 27.10.2004

Çocuk yoksulluğu artacak

EVRENSEL-Münih-- Almanya’da çocuklar arasında yoksulluk oranının önümüzdeki yıl artması bekleniyor. Bugün Almanya’da bir milyon çocuğun yoksulluk sınırında yaşadığını belirten Prof. Thomas Olk, “2005 yılı için yaptığımız ön hesaplamalarda bu sayının üzerine, Hartz IV’ün yürürlüğe girmesiyle birlikte 1,5 milyon çocuğun daha ekleneceğini belirledik” dedi. Almanya’da yaşayan her on çocuktan birinin bu gelişmeden etkileneceğini belirten Olk, “Çocuklar arasında yoksulluk yetişkinlere nazaran iki kat daha fazla” dedi. Olk, sosyal yardımla geçinen çocukların sayısının 1990 yılından bu yana olağanüstü bir hızla arttığını da sözlerine ekledi. Alman Çocuk Yardım Kurumu DKH bugün Berlin’de 2004 yılı “Çocuk Raporu”nu kamuoyuna sunacak.

AB’den sigaraya karşı kampanya

EVRENSEL-Köln- Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, sigaraya karşı, sigaranın yarattığı hastalıkların şok fotoğraflarıyla geniş bir kampanya başlatacağını açıkladı.

AB Sağlık Komiseri David Byrne yaptığı açıklamada, kampanya için 72 milyon Euro’nun ayrıldığı ifade edildi. AB Komisyonu tarafından hazırlanan afişlerde, sigaranın sağlığa zararları resimlerle gösterilecek.

Byrnes’in verdiği bilgiye göre, önümüzdeki dönemde sigara paketlerinin üzerinde, sigaranın organlarda yarattığı tahribatın şok resimleri yer alacak.

Byrns, özellikle sigara tekellerinin eleştirilerine karşılık yaptığı açıklamada, “Örnek afişlerde kullanılan resimler için özür dilememi gerektirecek hiç bir şey yok. Yapılan doğrudur” dedi. Sigaranın gerçek yüzünün yarattığı hastalıklar ve ölüm olduğunu ifade eden komiser, hazırlanan 42 aynı örnek çalışmayı kamuoyuna tanıttı.

Verilen bilgilere göre AB’de yılda 650 bin kişi sigaranın yol açtığı hastalıklardan ötürü yaşamını kaybediyor. Sigaranın yıllık maddi zararının 100 milyar Euro olduğu belirtiliyor

 

TIP DÜNYASI

Sayfa başına git         Başa dön