e-posta

   Eski Sayılar | Künye | Ana Sayfa

TIP DÜNYASI
 

.

15 Kasım 2004  Sayı: 128

 

SSK’nin Sağlık Bakanlığı’na bağlanmasıyla, varolan sağlık güvencesi de ortadan kalkacak

SSK devredilemez!

1.jpg (28619 bytes)SSK hastanelerinin Sağlık Bakanlığı’na devrine ilişkin yasa tasarısının hükümet tarafından TBMM’ye sevk edilmesinin ardından, Emek Platformu’nu oluşturan örgütler Acil Eylem Planı başlattı. Emek Platformu Başkanlar Kurulu, tasarıların geri çekilmemesi durumunda, ülke genelinde “üretimden gelen gücün kullanılması” kararını aldı.

Tıp Dünyası - ANKARA - SSK hastanelerinin Sağlık Bakanlığı’na devrini öngören yasa tasarısı TBMM’de Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu’ndan tartışmalar sonucu kimi değişikliklerle geçerken, TTB’nin de bileşeni olduğu Emek Platformu’nun düzenlemeye itirazları sürüyor. Konuya ilişkin tepkisini her platformda dile getiren ve 2 Kasım’dan bu yana “Acil Eylem Planı” yürüten Emek Platformu, 20 Kasım 2004 Cumartesi günü de, bütün bileşenlerinin katılımı ile Ankara’da büyük bir miting düzenleyecek.

SSK hastanelerinin Sağlık Bakanlığı’na devrine ilişkin yasa tasarısının hükümet tarafından TBMM’ye sevk edilmesinin ardından, Emek Platformu’nu oluşturan örgütler Acil Eylem Planı başlattı. Bu kapsamda, 9 Kasım 2004 Salı günü Ankara’da bir araya gelen ve Güvenpark’ta eylem koordinasyon merkezi oluşturmak isteyen Emek Platformu temsilcileri polisin engellemesiyle karşılaştı. Polis, eylem koordinasyon merkezinin oluşturulmasına izin vermezken, Güvenparkt’ta bulunan gruba göz yaşartıcı gazla müdahale etti.

Emek Platformu, Acil Eylem Planı kapsamında, 11 Kasım günü de Türkiye’de SSK hastanelerinin bulunduğu tüm illerde “hastanelere sahip çıkma” ziyaretleri gerçekleştirdi. Emek Platformu’nu oluşturan örgütlerin temsilcileri 18 Kasım günü de Başbakanlık binasına siyah çelenk bıraktıktan sonra TBMM’ye yürüyecek ve burada bir basın açıklaması yapacaklar. 20 Kasım’da ise Ankara Mitingi gerçekleştirilecek. Emek Platformu Başkanlar Kurulu, bu sürecin sonunda tasarıların geri çekilmemesi durumunda, ülke genelinde “üretimden gelen gücün kullanılması” kararını aldı.

“Toplumun sağlığıyla oynamayın”

DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi, konuyla ilişkin değerlendirmesinde, hükümetin toplumun sağlığıyla oynadığını belirtti. SSK hastanelerinin Sağlık Bakanlığı’na devrinin bir hak ve yetki gaspı olduğunu vurgulayan Çelebi, “Devirle amaçlanan yönetimi ve hizmeti iyileştirmek değildir. Asıl istenen kamu hastanelerini tek elde toplamak, sonra yerel yönetimlere ve daha sonra da özel sektöre devretmek, daha doğrusu satmaktır” diye konuştu.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın “Ben  karar veremeyecek miyim” sözlerine de tepki gösteren Çelebi, “Evet, karar veremezsiniz. Çünkü SSK hastanelerinin sahibi siz değilsiniz” yanıtını verdi. Çelebi, hükümetin bir karar alırken o işin sahiplerine danışmak zorunda olduğunu vurguladı ve bunun hem hukuken gerekli hem de demokrat bir tavır olduğunu kaydetti.

 

 

TIP DÜNYASI

Sayfa başına git         Başa dön