e-posta

   Eski Sayılar | Künye | Ana Sayfa

TIP DÜNYASI
 

.

1 Ekim 2004  Sayı: 126

 

TTB GYK, 40 tabip odasının katılımıyla gerçekleştirildi

“İstanbul Davası’nı reddediyoruz, GöREV’imizi sürdürüyoruz”

2.jpg (12061 bytes)TTB GYK 19 Eylül Pazar günü 40 tabip odasından 88 temsilcinin katılımıyla gerçekleştirildi. GYK, GöREV etkinlikleri nedeniyle haklarında dava açılan 85 kişinin yargılanacağı İstanbul Davası’nın reddedilmesini ve “GöREV”e devam edilmesini benimsedi.

Tıp Dünyası - ANKARA - Türk Tabipleri Birliği Genel Yönetim Kurulu (TTB GYK) 19 Eylül Pazar günü 40 tabip odasından 88 temsilcinin katılımıyla Ankara’da toplandı. Başta 19 Haziran 2004 tarihli TTB Genel Kurul sonuç bildirgesi ve son dönem gelişmeleri doğrultusunda TTB’nin önümüzdeki dönem programının tartışıldığı toplantıda, TTB faaliyet programının iletilecek ek görüşlerin de ışığında Merkez Konseyi’nce formüle edilmesi uygun görüldü.

GYK, Sağlık Bakanlığı’nın hazırladığı Sağlık Meslek Mensupları Birliği Kanun Tasarı Taslağı ile Hizmet Satın Alma İhalesi, Başasistanlık, Performansa Dayalı Ücretlendirme, Aile Doktorluğu ve 13 Ekim İstanbul Davası konularını gündemine aldı. GYK, İstanbul Davası’nın reddedilmesini ve “GöREV”e devam edilmesini benimsedi.

“Teyakkuzda olmalıyız”

GYK’nin açış konuşmasını yapan TTB Merkez Konseyi Başkanı Dr. Füsun Sayek, GYK gündemindeki başlıklara ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Sağlık Meslek Mensupları Birliği Kanun Tasarı Taslağı’nın meslek birlikleri açısından bambaşka bir modeli tarif ettiğini belirten Sayek, Sağlık Bakanlığı’nın meslek örgütlerini mali kaynaktan üyelerine kadar “küçük bir derneğe” dönüştürme çabası içinde olduğunu söyledi. Sayek, taslakla ilgili olarak “Teyakkuzda olmamız gerek” uyarısında bulundu.

“Dünyada örneği yok”

Bütün meslek birliklerinin tek bir çerçeve yasayla düzenlendiğine dair bir örneğin dünyada bulunmadığına dikkat çeken Sayek, Dünya Tabipler Birliği’nin Sağlık Bakanlığı’nın devrede olduğu meslek birliklerini üye olarak kabul etmediğini bildirdi. Sayek, TTB Merkez Konseyi olarak Sağlık Bakanı Recep Akdağ ile bu konuda 2.5 saat süren bir görüşme yaptıklarını ve Akdağ’ın halen yürürlükte yasaları bulunan TTB, Türk Eczacıları Birliği ve Türk Dişhekimleri Birliği’nin bu çerçeve yasadan ayrı değerlendirilebileceğini söylediğini de aktardı.

Başasistanlık, performansa göre ücretlendirme ve hizmet satın alımı konularında hekimlerden tepki yağdığını bildiren Sayek, hekim ortamının aslında bu yaşananlardan son derece huzursuz olduğunu kaydetti. Sayek, “Sessiz kalmamak hepimizin boynunun borcu” diye konuştu. Füsun Sayek, 13 Ekim’de gerçekleştirilecek İstanbul Davası’na sahip çıkılması gerektiğinin de altını çizdi.

40 tabip odasından katılım

Toplantıya Adana, Afyon, Aksaray, Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Batman, Bolu, Bursa, Çanakkale, Denizli, Diyarbakır, Edirne, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Giresun, Hatay, Isparta, Mersin, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Karabük, Kırıkkale, Kırklareli, Kırşehir, Kocaeli, Konya, Malatya, Manisa, Muğla, Samsun, Sivas, Şanlıurfa, Tekirdağ, Tokat, Uşak, Zonguldak tabip odalarından temsilciler katıldı. Sayek’in konuşmasının ardından çeşitli odalardan 40 temsilci söz aldı. Konuşmaların ardından sona eren toplantıda katılımcılar, TTB faaliyet programının iletilecek ek görüşlerin de ışığında Merkez Konseyi’nce formüle edilmesini uygun gördüler.

 

TIP DÜNYASI

Sayfa başına git         Başa dön