e-posta

   Eski Sayılar | Künye | Ana Sayfa

TIP DÜNYASI
 

.

1 Eylül 2004  Sayı: 125

 

Basın Konseyi’nden Altaylı’ya kınama…

5.jpg (5352 bytes)Basın Konseyi, Hürriyet Gazetesi yazarı Fatih Altaylı’yı “Bölücü Doktorlar” başlıklı yazısında hekimleri haksız yere küçük düşürdüğü gerekçesiyle kınadı.

Tıp Dünyası - ANKARA - Basın Konseyi Yüksek Kurulu, Hürriyet Gazetesi yazarı Fatih Altaylı’nın “Bölücü Doktorlar” başlıklı yazısında hekimleri haksız yere küçük düşürdüğü gerekçesiyle “kınanmasına” karar verdi.

Basın Konseyi’nden yapılan açıklamada, Hürriyet Gazetesi’nin 23 Nisan 2004 tarihli baskısında, Fatih Altaylı’nın “Bölücü Doktorlar” başlıklı yazısında, “Nerede bu vatanın bölünmez bütünlüğü. Doktorlarımız bu vatanı bölmüş bile. (…) O zaman polisin, askerin günahı ne? Buralara atanan doktorların görev yerine gitmemesi, en az PKK’nin yaptığı kadar bölücülük. Bence yapılması gereken bu kişileri DGM’de yargılamak” ifadelerine yer verdiği anımsatıldı.

Yazı üzerine, çok sayıda hekimin “küçük düşürüldükleri ve yazarın Basın Meslek İlkeleri’ni çiğnediği iddiasıyla” kendilerine başvurduğunu bildiren Basın Konseyi, açıklamasında şunlara yer verdi:

“Fatih Altaylı, Basın Konseyi’ne gönderdiği savunmada, bu konuda Türk Tabipleri Birliği (TTB) Başkanı Dr. Füsun Sayek ile görüştüğünü, yolladığı yanıtı 30 Nisan 2004 tarihinde köşesinde yayınladığını, şikayet konusu yazısına tüm doktorları değil, Doğu ve Güneydoğu bölgelerine gitmeyen doktorları eleştirdiğini, TTB’nin yanıtına köşesinde yer vererek iyi niyetini göstermiş bulunduğunu kaydetmiştir.

Şikayet konusu yazısı inceleyen Basın Konseyi Yüksek Kurulu, Fatih Altaylı’nın söz konusu sözlerle doktorları haksız yere küçük düşürdüğü sonucuna varmış ve Basın Meslek İlkeleri’nin “Kişileri ve kuruluşları eleştiri sınırlarının ötesinde küçük düşüren, aşağılayan veya iftira niteliği taşıyan ifadelere yer verilemez” şeklindeki 4. maddesinin ihlal edildiğine ve bu nedenle Hürriyet Gazetesi yazarı Fatih Altaylı’nın kınanmasına oybirliği ile karar vermiştir.”

 

TIP DÜNYASI

Sayfa başına git         Başa dön