e-posta

   Eski Sayılar | Künye | Ana Sayfa

TIP DÜNYASI
 

.

1 Eylül 2004  Sayı: 125

 

"Sağlıkta Dönüşüm Sözlüğü" Kocaeli Tabip Odası yayınlarından çıktı

12.jpg (29132 bytes)Tıp Dünyası - KOCAELİ -  Türk Tabipleri Birliği Kocaeli Tabip Odası, yeni bir kitap yayınladı. "Sağlıkta Dönüşüm Sözlüğü"  adıyla yayınlanan kitap, Sağlık Bakanlığı tarafından Haziran 2003 tarihinde kamuoyuna sunulan Sağlıkta Dönüşüm Programı (SDP) adlı dokümandaki kavramları irdeliyor.  Kocaeli Tabip Odası Pratisyen Hekimlik Komisyonu üyelerinin hazırladığı kitap  SDP'de yer alan bir çok kavramı inceleyerek değerlendirmeler sunuyor. Bu kavramlar arasında, Aile Hekimi (Aile Doktoru), Bütçe, Cepten Ödeme, Desantralizasyon, Dönüşüm, Döner Sermaye, Fatura, Grup Pratiği, Hakkaniyet, Hasta Memnuniyeti, İrtibat Bürosu, İşletme, Kapı Tutma/Kapı Tutucu, Kampanya, Katkı Payı (Maliyet Paylaşımı), Müşteri, Norm Kadro,  Ofis, Performansa Dayalı Ücretlendirme, Pazar Ekonomisi/Piyasacı Ekonomi, Poliçe, Prim, Provizyon, Rekabet, Sigortacılık, Sağlık Sigortası, Teminat Paketi, Verimlilik yer alıyor.

Kocaeli Tabip Odası Yönetim Kurulu tarafından kaleme alınan önsözde "Bir yandan bu program Kalite, Verimlilik, Müşteri Memnuniyeti, Performansa Dayalı Ücretlendirme, Aile Doktorluğu, Genel Sağlık Sigortası, İşletmeleştirme, Özelleştirme gibi kavramlarla süslenerek halka ve sağlık çalışanlarına sunulur/dayatılırken, diğer yandan da içeriği tam olarak bilinmeyen, sağlık meslek birliklerinden ve sağlık işkolundaki sendikalardan görüş alınmadan hazırlanan yasalar ya da yasa maddeleri, başka yasaların içine eklenerek meclisten geçiriliyor, yapılan değişiklikler bizlerden gizleniyor" vurgusu yapılıyor.

Hekimlere ve halka ücretsiz olarak dağıtılan kitap ülke genelindeki Tabip Odaları'na da iletilecek. Ayrıca, isteklilere de Kocaeli Tabip Odası'na isteklerini iletmeleri halinde posta/kargo ücreti kendileri tarafından karşılanmak üzere ücretsiz olarak gönderilebiliyor

(Kocaeli Tabip Odası, Tel: 0 262 226 29 09 /

0 262 226 29 10 Fax: 0 262 226 29 2

eposta:[email protected],

www.kocaelitabip.org.tr).

 

TIP DÜNYASI

Sayfa başına git         Başa dön