e-posta

   Eski Sayılar | Künye | Ana Sayfa

TIP DÜNYASI
 

.

15 Temmuz 2004  Sayı: 124

 

“Aile hekimliği”ne tepki

Tıp Dünyası - ANKARA - Ankara Tabip Odası (ATO), Sağlık Bakanlığı’nca hazırlanan “Aile Hekimliği Pilot Uygulaması” hakkındaki yasa tasarısına tepki göstermek üzere, TBMM önünde bir basın açıklaması yaptı. ATO’nun açıklamasına CHP Ordu Milletvekili Sami Tandoğdu, CHP Muğla Milletvekili Ali Arslan, CHP Mersin Milletvekili Hüseyin Güler, CHP Denizli Milletvekili Mehmet Neşşar ve CHP Bursa Milletvekili Mustafa Özyurt da destek verdiler.

Burada grup adına açıklama yapan ATO Yönetim Kurulu Üyesi Önder Okay, Sağlık Bakanlığı’nın hazırladığı ve TBMM’ye gönderilen “Aile Hekimliği Pilot Uygulaması Hakkındaki Kanun Tasarısı” ile birinci basamak sağlık hizmetlerinin, IMF ve Dünya Bankası’nın dayatmaları doğrultusunda ticarileştirilmesinin adımlarının atıldığını söyledi.

Döner sermaye uygulamasıyla temel işlevini yitirmeye başlayan sağlık ocaklarına saldırının ikinci adımının da Aile Hekimliği uygulaması olduğunu kaydeden Okay, söz konusu tasarının, belirsizlikler ve soru işaretleriyle dolu olduğuna dikkat çekti.

Okay, kanun tasarısı ile hekimleri kendi içinde aile hekimliği uzmanlık eğitimi almış olanlar ve olmayanlar şeklinde ayırarak aynı işe farklı ücretlendirme öngörüldüğünü belirterek sözlerini şöyle sürdürdü:

 “Tasarıda, gönüllülük esas kabul ediliyor, ancak sayı yetersiz olursa, Sağlık Bakanlığı’nın zorla görevlendirme yapacağı da ilave ediliyor. Aile hekimi olmayı kabul etmeyenlerin nerede ve hangi şartlarda çalışacağı meçhul...

Çalışma alanlarından çalışma saatlerine, ücretlendirmeden izinlere, özlük haklarına kadar birçok belirsizlik ve soru işaretleriyle dolu tasarıyı acele olarak Meclis’e göndermenin gerekçesini anlamakta zorlanıyoruz.”

Okay, “Türkiye gerçekleriyle bağdaşmayan, bilimsel olmayan bir uygulamanın adımlarını atmak yerine, döner sermaye uygulaması ve diğer nedenlerle felç olma noktasına giden sağlık ocağı çalışmalarını ve düşen aşılama oranlarını yükseltmek için adımlar atılmasını” istedi.

 

TIP DÜNYASI

Sayfa başına git         Başa dön