e-posta

   Eski Sayılar | Künye | Ana Sayfa

TIP DÜNYASI
 

.

15 Temmuz 2004  Sayı: 124

 

Sayek ve Bakkalcı’ya beraat

“Hakaret yok”

Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi Başkanı Dr. Füsun Sayek ile 2. Başkanı Dr. Metin Bakkalcı, sağlık çalışanlarının 5 Kasım’da gerçekleştirdiği iş bırakma eyleminin ardından düzenlenen basın toplantısında, Sağlık Bakanı Recep Akdağ’a hakaret ettikleri iddiasıyla yargılandıkları davada beraat ettiler.

Tıp Dünyası - ANKARA - Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi Başkanı Dr. Füsun Sayek ile 2. Başkanı Dr. Metin Bakkalcı, sağlık çalışanlarının 5 Kasım’da gerçekleştirdiği iş bırakma eyleminin ardından düzenlenen basın toplantısında, Sağlık Bakanı Recep Akdağ’a hakaret ettikleri iddiasıyla yargılandıkları davada beraat ettiler.

Ankara 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın 30 Haziran tarihli karar duruşmasına, Sayek ve Bakkalcı’nın avukatları katıldı.

Cumhuriyet Savcısı İsmail İlhan, düzenledikleri basın toplantılarında, Sağlık Bakanı Recep Akdağ’a yönelik “algılama sorunu var” ve “patolojik bir durum” tanımlamalarında bulunan TTB yöneticileri hakkında kamu davası açıldığını anımsattı. İlhan, “Sanıkların sıfatları, sözlerinin mesleki terminolojiye uygun, hakaret niteliğinde olmayan, ağır eleştiri tarzındaki sözler olduğu, bu nedenle unsurları oluşmayan suçtan beraatlerine karar verilmesi talep olunur” dedi.

Sayek ve Bakkalcı’nın avukatları Mustafa Güler ve Ziynet Özçelik de savcının görüşü doğrultusunda beraat kararı verilmesini istediler. Yargıç Nuri Öztürk, Sayek ve Bakkalcı’nın beraatine karar verildiğini açıkladı.

İddianamede, Sayek’in, “Sağlık Bakanı Recep Akdağ’ın bir algılama sorunu olduğunu düşünüyoruz” ve Bakkalcı’nın da “Bu eylemin büyüklüğünü görmemek patolojik bir durumdur” ifadelerini kullandığı, “algılama sorunu” ve “patolojik durum” tanımlamalarıyla, psikolojik bir rahatsızlık ve zeka geriliği yorumuna işaret edildiği savunuluyordu. Bu eleştirilerin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a yönelik olarak getirildiği belirtilmesine karşın davayı Sağlık Bakanı Recep Akdağ açmıştı. Bu ifadelerle, Akdağ’a görevinden dolayı hakaret edildiği öne sürülen iddianamede, Türk Ceza Kanunu’nun “hakaret” hükmünü içeren 482/1-4 ve “resmi sıfatlılara işlenen cürümler-cezayı artıran hal” başlıklı 273. maddeleri uyarınca, Sayek ve Bakkalcı hakkında 4’er aydan 1 yıl 4’er aya kadar hapis isteniyordu.

 

TIP DÜNYASI

Sayfa başına git         Başa dön