e-posta

   Eski Sayılar | Künye | Ana Sayfa

TIP DÜNYASI
 

.

15 Temmuz 2004  Sayı: 124

 

Roche hakkında suç duyurusu

Tıp Dünyası - KOCAELİ - Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı öğretim üyeleri Prof. Dr. Şükrü Hatun ve Dr. Erdem Gönüllü, Laroxyl isimli ilacın kilitli kutu ambalaja konmaması nedeniyle çocuklarda zehirlenmeye yol açmasıyla ilgili olarak, ilacın üretim ve dağıtımını yapan Roche Müstahzarları Sanayi Anonim Şirketi hakkında suç duyurusunda bulundular.

2.5 yaşındaki bir erkek çocuğu, babaannesine ait Laroxyl adlı ilaçtan 5 tanesini “şekere benzeterek” yemesi sonucu, zehirlenerek Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne kaldırıldı. Aldığı ilaç miktarının öldürücü doza çok yakın olduğu belirlenen çocuk, yoğun bakımda izlendikten sonra taburcu edildi. Aynı ilaçla ilgili olarak son 1 ay içinde Şaban Saraç ve Atakan Kuruoğlu adlı çocukların da zehirlenmesi üzerine Hatun ve Gönüllü Kocaeli Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulundular.

Suç duyurusunun gerekçesinde, çocukların  zehirlenmelerinden Laroxyl isimli ilacı çocukların açmayacakları şekilde ambalajlamayan Roche Müstahzarları Sanayi Anonim Şirketi’nin sorumlu olduğu görüşü dile getirildi ve hekimlik ahlakının ve çocukların korunmasını en önemli görev sayan Çocuk Hakları Sözleşmesi’nin gereği olarak söz konusu firma ile ilgili olarak gereğinin yapılması istendi.

Hatun ve Gönüllü daha önce de, Sağlık Bakanlığı’na başvurarak, çocuklarda sık olarak zehirlenmeye neden olan ilaçların “kilitli kutu” ambalaj içinde satılması isteminde bulunmuşlardı. Sağlık Bakanlığı İlaç ve Eczacılık Genel Müdürlüğü’nün bu talebe 

“Bakanlığımıza ulaşan şikayetlerden Laroksil draje  isimli ilacın üzerindeki şeker kaplaması sebebiyle çocuklar tarafından  şeker niyetine kolaylıkla ve fazla sayıda alınması nedeniyle ciddi zehirlenmelere neden olduğu tespit edilmiş olup, ruhsat sahibi firmaya bu tür istenmeye olayların önlenmesi amacıyla gerekli tedbirlerin alınması hususu bildirilmiştir” biçiminde yanıt vermesine karşın, ilgili firmanın bugüne kadar bu konuda bir tedbir alınmadığı belirtildi.

 

Kocaeli’nde “NATO, Büyük Ortadoğu Projesi ve Türkiye” paneli

Tıp Dünyası - KOCAELİ - NATO karşıtı eylem ve etkinlikler çerçevesinde Kocaeli Tabip Odası’nın da aralarında bulunduğu meslek örgütlerince düzenlenen “NATO, Büyük Ortadoğu Projesi ve Türkiye” konulu panel 22 Haziran Salı günü İzmit’te yapıldı. TMMOB Kocaeli İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Serhat Girgin tarafından yönetilen panele konuşmacı olarak Marmara Üniversitesi’nden Doç. Dr. Özgür Müftüoğlu, Kocaeli yerel basınından gazeteci-yazar Ufuk Saka, TMMOB’nın 36. ve 37. dönem başkanı Kaya Güvenç ve TTB Merkez Konseyi II. Başkanı Dr. Metin Bakkalcı katılarak görüşlerini dile getirdiler. Panelde NATO’nun tarihi, kuruluş amaçları, bugünkü rolü tartışıldı ve NATO’nun emperyalizmin saldırı gücü olduğu vurgulandı. TTB Merkez Konseyi II. Başkanı Dr. Metin Bakkalcı yaptığı konuşmada kendisine güvenen insanların olanaksız gibi görünen pek çok şeyi başarabildiğini anımsatarak, “Bizler NATO ve Bush’a Ankara ve İstanbul’da adım attırmayacak güce sahibiz, yeter ki kendimize inanalım, kararlı olalım ve bunun için çaba gösterelim” dedi. Konuşmalar sonrası dinleyicilerin soru ve katkılarıyla zenginleşen panel yaklaşık 2.5 saat sürdü.

 

TIP DÜNYASI

Sayfa başına git         Başa dön