e-posta

   Eski Sayılar | Künye | Ana Sayfa

TIP DÜNYASI
 

.

15 Temmuz 2004  Sayı: 124

 

Mama destekçisi Akdağ’a tepki

Sağlık Bakanı Recep Akdağ’ın, elinde ticari mama paketiyle basına poz vermesi, başta çocuk hekimleri olmak üzere hekimlerin ve uzmanlık derneklerinin tepkisini çekti.

Tıp Dünyası - ANKARA - Sağlık Bakanı Recep Akdağ’ın, elinde ticari mama paketiyle basına poz vermesi, başta çocuk hekimleri olmak üzere hekimlerin ve uzmanlık derneklerinin tepkisini çekti.

Türk Neonatoloji Derneği, “anne sütünün ve emzirmenin teşvik” edilmesi yönündeki çabalar ortadayken, kendisi de bir çocuk hekimi olan Bakan Akdağ’ın, elinde mama kutusuyla poz vermesini kınarken, Akdağ’dan acil bir açıklama beklediklerini bildirdi.

Neonatoloji Derneği’nden yapılan yazılı açıklamada, ülkede ulusal sağlık politikalarının yürütücüsü ve bu doğrultuda benimsenmiş ulusal sağlık programlarının esas uygulayıcısı ve denetleyicisi konumda olan Sağlık Bakanlığı’nı yöneten ve temsil eden kişinin, elinde ticari mama paketi ile poz vermesinin şaşkınlık, üzüntü ve kaygıya karşılandığı bildirildi.

Gerek beş yaş altı çocuk ölüm oranlarının düşürülmesi, gerekse bebeklerdeki beslenme bozukluğunun önlenebilmesi amacıyla “anne sütü ve emzirmenin teşvik edilmesi”nin ulusal sağlık politikası olarak benimsendiğine dikkat çekilen açıklamada, bu doğrultuda Sağlık Bakanlığı’nın da sayısız program ve etkinlik düzenlediği anımsatıldı. Buna karşın, bebeklerin ilk 6 ayda yalnız ve tek başına anne sütüyle emzirilerek beslenmesi ve emzirmenin yaşamın ilk yıllarında mümkün olduğunca uzun süre sürdürülebilmesine ilişkin hedeflere ulaşmakta güçlük çekildiği belirtildi.

Mama firmalarının iddialarının aksine, anne sütünün yetersiz kalması gibi bir durumun doğal yaşamda bulunmadığını bilimsel araştırmaların gösterdiğine dikkat çekilen açıklamada, “Anneler ancak kafaları mamalar ve benzeri başka alternatiflerle karıştırılıp, emzirmelerinin yetersiz kalabileceği düşüncesi yaratıldığında bu alternatiflerin arayışına girmekte ve bunları önce anne sütüne ilave ederek, kısa zamanda da onun yerine geçirerek emzirmekten vazgeçmektedirler. Yine bilinmektedir ki, anneler emzirme alternatiflerine medya veya vitrinler yoluyla ne kadar yüzyüze gelirlerse, o kadar sık özgüven sarsıntısı ve alternatif arayışlar içine girmektedirler.

Sağlık Bakanı Recep Akdağ’ın basında elinde mama kutusuyla yer aldığı fotoğraflarının bu konu tamamen gözardı edilerek, denetlenmeden ve kaygısızca yayınlanmasını derneğimiz adına kınıyor ve durumun telafisi için acil bir açıklama bekliyoruz” denildi.

Uluslararası yasa kısıtlıyor

Anne sütü yerine kullanılan ticari ürünlerin pazarlanması ile ilgili Uluslararası Yasa’da, bu konuyla ilgili olarak şu ilkeler öne çıkıyor:

- Anne sütü yerine kullanılan ürünlerin halka reklamının yapılmaması

- Annelere bedava numune verilmemesi

- Sağlık kurumlarında reklam yapılmaması

- Firma elemanlarının annelere önerilerde bulunmaması

- Sağlık görevlilerine hediye verilmemesi

- Ürünlerin üzerinde suni beslenmeyi idealize eden resimlerin olmaması

- Sağlık çalışanlarına verilen bilginin bilimsel ve gerçek olması

- Ürünlerin etiketlerinin üzerinde anne sütü ile beslenmenin yararları ve yapay beslenmenin maliyeti ve zararlarının yazılması

- Şekerli, koyulaştırılmış süt gibi uygun olmayan ürünlerin bebeklere önerilmemesi ve reklamlarının yapılmaması.

 

TIP DÜNYASI

Sayfa başına git         Başa dön