e-posta

   Eski Sayılar | Künye | Ana Sayfa

TIP DÜNYASI
 

.

15 Temmuz 2004  Sayı: 124

 

Hastaneler de satışa çıkarılıyor

Milli Eğitim Bakanlığı’nın ardından Sağlık Bakanlığı da benzer bir uygulamaya giderek “verimsiz” olarak lanse ettiği sağlık işletmelerinin gayrimenkullerini satmayı tasarlıyor.

Tıp Dünyası - ANKARA - Sağlık Bakanlığı’na tahsisli gayrimenkullerin satılıp buradan elde edilecek gelir ile Bakanlığa bina, inşaat, onarım yapıp, tıbbi cihaz almasını öngören yasa 14 Temmuz’da TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi.

Buna göre, Sağlık Bakanlığı da Milli Eğitim Bakanlığı gibi elindeki hastane binaları benzeri taşınmazları satabilecek. Bakanlık, özellikle “şehir içinde bulunan ve hasta kapasitesi, araç trafiğini kaldırmayan” hastaneleri satıp yerine daha büyük arsalar üzerine hastaneler yapmayı planlıyor.

Yasaya göre, Maliye Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı adına taşınmazları satacak, satış gelirinin öngörülen miktarını Sağlık Bakanlığı’na aktaracak.

Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi gibi hasta yükünün yoğun olduğu hastanelerde doktor sayısı çok fazla ancak yer darlığı nedeniyle poliklinik sayısı yetersiz bulunuyor. Yeni poliklinik açamayan hastane yetkilileri bu soruna çözüm bulmakta zorlanıyor. Yasada bu gibi hastanelerin satılması, yerine de büyük arsa alımı ile geniş hastane yapımı öngörülüyor.

Koğuş sisteminden oda sistemine

Bakanlık yetkilileri, Sağlık Bakanlığı’na ayrılan bütçenin yüzde 7 gibi kısıtlı bir bölümünün yatırımlara ayrılmasının hastane yapımını zorlaştırdığını belirtirken, bu nedenle böyle bir uygulamanın gündeme geldiğini bildirdiler.

Bakanlığın elindeki gayri menkullerin satışı ile daha geniş arsalara sağlık tesisi yapma imkanı bulacağını öne süren yetkililer, bu yolla daha geniş hastane yapmının planladığını savunuyorlar. Mevcut hastanelerin, koğuş sistemine göre planlanmış olduğunu belirten yetkililer, geniş hastane binaları ile oda sistemine de geçileceğini ileri sürüyorlar.

Sağlık Bakanı Recep Akdağ ise gayri menkul satışı ile 1.5-2 katrilyon lira gelir elde etmeyi beklediklerini söyledi.

 

TIP DÜNYASI

Sayfa başına git         Başa dön