e-posta

   Eski Sayılar | Künye | Ana Sayfa

TIP DÜNYASI
 

.

15 Haziran 2004  Sayı: 123

 

Boş bulunan şef ve şef yardımcılığı kadroları için sınav 5 Temmuz’da yapılacak…

Sınavda jüri krizi

Sağlık Bakanlığı’nın uzmanlık eğitimi veren bazı hastanelerde boş bulunan şef ve şef yardımcılığı kadroları için 5 Temmuz’da yapılacağını açıkladığısınava tepki büyüyor. TTB ve bazı uzmanlık dernekleri sınav jürisinin geçerliliğinin olmadığını açıkladılar.

Tıp Dünyası - ANKARA - Sağlık Bakanlığı’nın uzmanlık eğitimi veren bazı hastanelerde boş bulunan şef ve şef yardımcılığı kadrosu için açtığı ve 5 Temmuz’da gerçekleştirileceği açıklanan sınava tepki büyüyor. TTB Merkez Konseyi Başkanı Dr. Füsun Sayek, sınav jürisinin geçerliliği olmadığını söyledi.

Yapılacak sınavda şeflik kadrolarını belirlemek üzere oluşturulacak beşer kişilik jüri Resmi Gazetenin 23 Ağustos 2003 tarih ve 25213 sayılı nüshasındaki yönetmelikle belirlendi. Söz konusu yönetmelikte jürinin Bakanlığa bağlı kurumlardaki ilgili dal şeflerinden oluşacağının, eğer eksik üyeler olursa onun da tıp fakülteleri (ve diş hekimliği) profesörleri arasından Bakanlıkça tamamlanacağı belirtiliyor.

Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi Başkanı Füsun Sayek, hekimlerin bu sınavla ilgili olarak son derece rahatsız olduklarını belirtti. Sayek, jürinin geçerli olmadığını söyledi.

Türk Gastroenteroloji Derneği’nden yapılan açıklamada da, sınav jürisine itiraz edildi ve jürinin oluşturulmasında yönetmelik dışı hükümlerin uygulandığı belirtildi.

Halen Türkiye’de Sağlık Bakanlığına bağlı eğitim hastaneleri kadrolarında jüri oluşturmaya yetecek sayıda gastroenteroloji klinik şefinin bulunduğuna işaret edilen açıklamada, ancak söz konusu sınav için belirlenen jüride iki gastroenteroloji uzmanı ve gastroenteroloji uzmanı olmayan üç iç hastalıkları uzmanının bulunduğu kaydedildi.

Açıklamada, “Sağlık Bakanlığının bu uygulamasının gastroenteroloji uzmanı olmayanlara gastroenteroloji uzmanlığı dalında tasarruf hakkı sağladığı için dernek olarak bu uygulamanın kesinlikle karşısındayız” denildi.

 

TIP DÜNYASI

Sayfa başına git         Başa dön