e-posta

   Eski Sayılar | Künye | Ana Sayfa

TIP DÜNYASI
 

.

15 Haziran 2004  Sayı: 123

 

Dr. Mehmet Serçe yaşamını yitirdi

Tıp Dünyası - HATAY - Hatay Tabip Odası’nın eski yöneticilerinden Dr. Mehmet Serçe 1 Haziran günü geçirdiği kalp krizi sonucu yaşamını yitirdi. 1957 Antakya doğumlu olan Serçe, 1979 yılında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. 1988-1990, 1990-1992 dönemlerinde TTB Büyük Kongre Delegesi olan Serçe, 1990-1992 ve 1994-1996 dönemlerinde Hatay Tabip Odası Genel Sekreteri olarak görev yaptı. 1998-2000 ve 2000-2002 yılları arasında Hatay Tabip Odası Yönetim Kurulu üyesi olan Serçe, SSK Serinyol Sağlık İstasyonu’nda çalışmaktaydı. Serçe evli ve iki çocuk babasıydı.

 

Ankara’da A Tipi İşyeri Hekimliği kursu

Tıp Dünyası - ANKARA - Türk Tabipleri Birliği A Tipi İşyeri Hekimliği Sertifika Kursu, 19-27 Haziran tarihleri arasında Ankara Tabip Odası’nca (ATO) gerçekleştirilecek. ATO Genel Sekreteri Dr. Semih Tatlıcan, TTB’nin çalışanların sağlığını önemli bir halk sağlığı sorunu olarak gördüğünü ve bu nedenle işçi sağlığı ve işyeri hekimliği alanında yoğun bir faaliyet yürüttüğünü belirtti. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın işyeri hekimliği sertifika programlarını üstlenmek niyetinde olduğunu ifade eden Tatlıcan, TTB’nin bu konuda hukuksal süreç başlattığını anımsattı. Tatlıcan, “Hukuksal sürecin sonucu ne olursa olsun TTB, işçi sağlığı ve işyeri hekimliği alanında temel eğitim programlarını sürdürmeye devam edecektir. Bu programa katılan hekimlerin kredilendirme değerlendirmesi de sürecektir. İşyeri hekimliği onaylarında; bu eğitim programı odamız tarafından dikkate alınacaktır” diye konuştu.

 

Fincancı ve Koç’un görevlerine iadeleri istendi

Tıp Dünyası - İSTANBUL -   İstanbul Tabip Odası (İTO), İstanbul (Çapa) Tıp Fakültesi Adli Tıp Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı ve Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Adli Tıp Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Sermet Koç’un bir an önce görevlerine iade edilmelerini istedi.

Fincancı ve Koç, Adli Tıp Kurumu’nun yapısı ve yaşanan gelişmeler konusunda bildirdikleri görüşlerin hemen ardından İstanbul Üniversitesi Rektörlüğü’nce soruşturma açılmış ve görevlerinden alınmışlardı. İTO’dan yapılan açıklamada,  Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı ve Prof. Dr. Sermet Koç’a verilen cezaların İstanbul Üniversitesi Rektörlüğü’nün hukuksuzluk alışkanlığına bir yenisini eklediğinin kanıtı olarak kayıtlara geçeceği belirtildi. Cezaların, Adli Tıp Kurumu’ndaki AKP kadrolaşmasıyla ilgili tartışmalar ve İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kemal Alemdaroğlu’na Türk Tabipleri Birliği tarafından “intihal” nedeniyle verilen meslekten men cezasından sonra gerçekleşmiş olmasının tesadüf olmadığının belirtildiği açıklamada şöyle denildi:

“Mesleğimizin ve meslek örgütümüzün onurlu üyeleri olan Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı ve Prof. Dr. Sermet Koç’un Türkiye’deki adli tıp hizmetlerinin bilimselliği ve özerkliği konusundaki bütün görüşlerini meslek örgütü olarak sahiplenmeye ve savunmaya devam edeceğiz. İstanbul Tabip Odası’nın iyi ve onurlu hekimliği savunan sesini baskılar ve cezalarla susturabileceklerini sananlar bundan önce olduğu gibi bundan sonra da amaçlarına ulaşamayacaklardır. Sadece ve sadece gerçeği söyledikleri için cezalandırılan meslektaşlarımızın derhal görevlerine iade edilmelerini talep ediyoruz.”

 

GPE’den “Sağlık Yönetimi” kursu

Tıp Dünyası - GAZİANTEP - Türk Tabipleri Birliği Genel Pratisyenlik Enstitüsü (TTB/GPE) Eğitici Eğitimi Programı kapsamında, Gaziantep’te 22-26 Mayıs tarihleri arasında “Birinci Basamakta Sağlık Yönetimi Kursu” düzenlendi. Kursa, 5 Adana, 4 Mersin, 4 Hatay, 3 Kahramanmaraş ve 3 Gaziantep’ten olmak üzere, toplam 19 hekim katıldı. Kursun eğiticiliğini Dr. Naciye Demirel, Dr. Alper Büyükakkuş, Dr. Alfert Sağdıç, Dr. Nevruz Gürceğiz ve Dr. Levent Korkmaz üstlendiler.

 

Prof.Dr.Şükrü Hatun’a Çocuk Hakları Hizmet Ödülü

Tıp Dünyası - ANKARA - Türk Tabipleri Birliği Yüksek Onur Kurulu üyesi Prof. Dr. Şükrü Hatun’a, Türk Tabipleri Birliği Yayınları’ndan çıkan “Yoksulluk ve Çocuklar Üzerine Etkileri” adlı çalışması ve çocukların sağlık hakkı konusundaki bütün çalışmaları nedeniyle, KÖK Yayıncılık tarafından yayımlanan Çoluk Çocuk Dergisi’nce “Çocuk Hakları Hizmet Ödülü” verildi. Çoluk Çocuk Dergisi’nin yayın dünyasındaki üçüncü yaşını kutladığı “Önce Çocuk Her Zaman Çocuk” kampanyası kapsamında, aynı zamanda çocuk ruh sağlığı alanında gerçekleştirdikleri çalışmaları nedeniyle Çocuk Ruh Sağlığı Derneği, çalışan çocukların sağlığı ve güvenliğine ilişkin gerçekleştirdikleri tüm çalışmaları nedeniyle Gürhan Fişek Çalışan Çocuklar Bilim ve Eylem Merkezi Vakfı, lösemili çocuklara ilişkin sağlık hizmetleri nedeniyle Lösemili Çocuklar Vakfı, çocuk Ruh sağlığı alanında uzun yıllardır verdiği hizmetler nedeniyle Prof. Dr. Atalay Yörükoğlu ve çocuk ihmali ve istismarına ilişkin çalışmaları nedeniyle Prof. Dr. Oğuz Polat da ödül aldılar.

Toplumda çocuk hakları kültürünün yaygınlaşmasını ve gelişmesini hedefleyen dergi, bu kampanyayla çocuklar için hizmet üreten tüm kişilerin ve kuruluşların dikkatlerini çocuk hakları konusuna çekmeyi amaçlıyor. Ayrıca Çoluk Çocuk dergisi; kampanya paralelinde, çocuk hakları çerçevesinde hizmet üreten kişilere ve kuruluşlara “Çocuk Hakları Hizmet Ödülleri” vererek kamuoyunun dikkatini bu konuya çekmeyi istedi. Bu ödüllerin de çocukların yaşam kalitesini belirleyen “Sağlık”, “Eğitim”, “Kültür-Sanat” ve “Medya” alanlarında çocuk hakları çerçevesinde hizmet üreten kişilere ve kuruluşlara verilmesini kararlaştırdı. Ödül alacak kişiler ve kuruluşlar, Çoluk Çocuk dergisinin en iyi temsilcisi olan okurları tarafından belirlendi.

 

Dr. Sadık Özen kitaplarını imzaladı

Tıp Dünyası - ANKARA - Dr. Sadık Özen’in imza günü, 29 Mayıs 2004 Cumartesi günü, Migros Alışveriş Merkezi’ndeki D&R’da gerçekleştirildi. Dr. Sadık Özen, hekimlik dönemi anılarından ve sağlık ortamına ilişkin tespitlerin yer aldığı, “Sırça Köşkün Kırık Camları” (sağlık sorunları ve çözüm önerileri), “Doktorun Seyir Defteri” (ilk göz ağrısı Ahlat anıları), “Zaman Tünelinde Bir Doktor” (Darende anıları), “Sevginin Doruğundakiler” (Kalecik-Keskin anıları) ve “Yanıt” (hekim eylemleri ve hekimlere yapılan sözlü saldırılara yanıtlar) adlı kitaplarını imzaladı. Özen’in imza gününe ilgi büyük oldu.

 3

TIP DÜNYASI

Sayfa başına git         Başa dön