e-posta

   Eski Sayılar | Künye | Ana Sayfa

TIP DÜNYASI
 

.

15 Haziran 2004  Sayı: 123

 

“Sınıfsal Eşitsizlikler” çıktı

11.jpg (23085 bytes)Tıp Dünyası - ANKARA - Dr. İlker Belek tarafından hazırlanan “Sosyoekonomik Konumda ve Sağlıkta Sınıfsal Eşitsizlikler/Antalya’da Beş Yıllık Bir Araştırma” kitabı Türk Tabipleri Birliği Yayınları’ndan çıktı. Kitabın “Sunuş”unda, kitapla ilgili olarak şu bilgiler veriliyor:

“‘Sosyoekonomik Konumda ve Sağlıkta Sınıfsal Eşitsizlikler/Antalya’da Beş Yıllık Bir Araştırma’ adından da anlaşılacağı gibi bir ileme araştırması. Bilinir ki, her bilimsel araştırma bilgi, birikim ve emek ister. Zamana yayılmış araştırmalar/izleme araştırmaları ise fazladan bir güçlük daha çıkarır karşınıza: nüfus hareketliliği/göç. Gelir dengesinin belirginleşen krizle derinleştiği ve nüfus hareketlerinin varolan yoğunluğuna dışsal etkenlerin ivme kattığı bir dönemde, Antalya’da gerçekleştirilen bu araştırma ile Dr. Belek zor olanı başarmış. Araştırmada istatistik biliminin gereklerine titizlikle uyularak uygun örneklem seçimi sonrasında beş yılık bir zaman diliminde üç kez, 1., 3. ve 5. yıllarda aynı hanelere ulaşılarak sosyoekonomik konuları değerlendiriliyor. Bu zaman diliminde gelir, sağlık göstergeleri ve sağlık hizmet kullanımına dair göstergeler farklı sınıflardan seçilerek izlenen hanelerde değerlendirilerek analizi yapılıyor.

Bilim ne içindir? Ya da kimin işine yarar? Bilim adamı birikimini nasıl kullanmalı, nereye / ne için yönlendirmelidir?

Elinizdeki kitap okunduğunda bir bilim adamının/hekimin yaşamı anlama/yorumlama/değiştirme izleğinde yoğun emeğini göreceksiniz. Ortaya çıkan araştırmada, bilimin ışığı ile sebep/sonuç ilişkisi kurularak geliştirilmiş, sağlıktaki eşitsizliklerle ilgili ufuk açıcı ve sorunu berraklaştırıcı yaklaşımını okuyacaksınız.”

 

TIP DÜNYASI

Sayfa başına git         Başa dön