e-posta

   Eski Sayılar | Künye | Ana Sayfa

TIP DÜNYASI
 

.

15 Haziran 2004  Sayı: 123

 

31 Mayıs Dünya Sigarasız Günü…

SSUK, Tütün Çerçeve Anlaşması’nın yasalaşmasını istedi

SSUK, 31 Mayıs Dünya Sigarasız Günü nedeniyle düzenlediği basın toplantısında, Hükümeti Tütün Çerçeve Anlaşması’nı yasalaştırmaya çağırdı.

Tıp Dünyası - ANKARA - Sigara ve Sağlık Ulusal Komitesi (SSUK), 31 Mayıs Dünya Sigarasız Günü nedeniyle düzenlediği basın toplantısında, hükümeti acil olarak Tütün Çerçeve Anlaşmasını yasalaştırmaya çağırdı.

31 Mayıs günü düzenlenen basın toplantısında, Türk Tabipleri Birliği ve Avrupa’daki tüm hekimlerin, hükümet ve parlamentolarını dünyanın ilk halk sağlığı yasasını acilen çıkarmaya ve uygulamaya çağırdığı bildirildi.

Açıklamada şunlara yer verildi:

- Sigara ülkemizde her yıl 100.000 kişiyi öldürmektedir. Hükümetler sözü geçen anlaşmayı imzalayıp, parlamentolarında yasalaştırarak yurttaşlarını sigaranın neden olduğu hastalıklar ve ölümlerden koruyabilirler. Türkiye halen andlaşmayı imzalamış ancak yasalaştırmamıştır. Andlaşma 40 ülkede parlamentolardan geçerek yasalaşmıştır.

- Tütün ülkemizdeki en önemli önlenebilir ölüm nedenlerindendir. Tütün nedeniyle her yıl içicilerin yarısı yaşamlarından 16 yıl eksilterek öleceklerdir. Her gün Türkiye’deki doktorlar sigaranın hastalarımız ve aileleri üzerindeki olumsuz etkilerini görmektedir.

- Bu andlaşma bir fark yaratabilir. Eğer sigara vergisini artırırsak, reklam yasağını sıkıca izlersek, paket yüzünün en az 1/3’ünü sağlık uyarısına ayırırsak, halka açık tüm yerlerde sigara içirtmezsek sigaraya bağlı ölümleri azaltır, çocuklarımızın sigaraya başlamasını engelleyebiliriz. Ayrıca sigara içenlere bırakmaları için destek ve tedavi şansını vererek de pek çok yaşamı kurtarabiliriz.

- Hükümetin bir ilk adım atarak andlaşmayı imzalamasını memnuniyetle karşılıyor ancak Parlamento’da yasalaştırılmazsa bir anlamı olmayacağını düşünüyoruz.

- Bu andlaşma; yaşam kurtarıcı basit, maliyet etkin pek çok yöntemi içermektedir. Hükümeti acil olarak Tütün Çerçeve Andlaşmasını yasalaştırmaya çağırıyoruz.

 

TIP DÜNYASI

Sayfa başına git         Başa dön