e-posta

   Eski Sayılar | Künye | Ana Sayfa

TIP DÜNYASI
 

.

15 Haziran 2004  Sayı: 123

 

Dünyadan haberler... Dünyadan haberler...

İlaç tekellerinden hekimlere rüşvet

İtalya’da polis, sağlık alanında faaliyet yürüten özel şirketler ve onlarla işbirliği yapan hekimlere karşı geniş çaplı bir soruşturma başlattı.

Sağlık alanındaki kâr hırsının boyutlarını gösteren soruşturmada, 4713 kişi hakkında dava açılması talep edildi. Bu kişilerden 4440’ı doktor. 273’ü ise, İngiliz sağlık tekeli GlaxoSmithKline’ın (GSK) çalışanları. Yapılan açıklamaya göre, GSK, 1998-2002 yılları arasında doktorlar ve kimyagerleri “satın almak” için 228 milyon Euro para harcadı. Bu para ile ilaç alımında etkili olan hekimlere ve diğer isimlere fotoğraf makinaları, bilgisayarlar, tatiller satın alındı. Hatta bazen nakit ödeme yapıldı. İtalyan Mali Polisi, şirketin, işlediği rüşvet suçundan dolayı hesap vermesi gerektiğini dile getirdi. Bir sektör uzmanı, İtalya’da ortaya çıkarılan rüşvetçiliğin, büyük ilaç şirketleri tarafından her ülkede uygulandığını vurguladı. Adı belirtilmeyen uzman, “Bu işler dünyanın her yerinde oluyor. Ama özellikle Avrupa’da durum çığırından çıkmış durumda. Mesela, hekimlere ‘araştırma fonu’ tahsis ediyorlar. Ama bu paranın nasıl harcanabileceğine dair hiçbir kısıtlama yok” diye konuştu. İngiliz uzman, hekimlere, reçetelerinde belli ilaç markalarını yazmaları için otomobiller veya bedava tatiller önerildiğini dile getirdi. İtalyan haber ajansı Adnkronos ise, GSK’nin bir bölge müdürü tarafından yazılmış bir mektubu ele geçirdi. Mali Polis’in elindeki 10 bin sayfa delilden biri olan mektupta, şirketin satış temsilcilerine, “doğrudan uzman hekimlere yanaşmaları ve GSK tarafından üretilen bir kanser ilacını kullanmalarını sağlamaları” emrediliyor. Mektupta “Bu inisiyatifimiz; bizim yatırımlarımızla kongreler düzenleyen, ama bugüne dek bize karşılığını vermeyen onokologlarda işe yarayacaktır” deniliyor. Bu satırlar, tıp kongrelerindeki sponsorluk sisteminin gerçekte nasıl işlediğini de göstermekte. Belgelere göre; rüşvet ödemeleri, GSK’nın muhasebesinde “saha satışı”, “diğer promosyonlar” ve “tıbbi aşama 4” gibi isimler altında geçiyor. Hekimler, eczacılar ve şirketin satış temsilcilerine yönelik en ciddi suçlama, akciğer ve yumurtalık kanseri tedavisinde kullanılan Hycamtin adlı ilaçla ilgili. Buna göre; uzman hekimlerin kaç hastaya bu ilacı yazdıkları hesaplanıyor ve rüşvet buna göre, yani “satış başına” belirleniyor. İtalyan polisi, iki yıldır bu ilaç-sponsorluk-rüşvet döngüsünü soruşturuyor. Polis, operasyona “Jüpiter Operasyonu” adını verdi. Toplanan delliler, Verona Başsavcısına iletildi. Başsavcı, suçlananlardan kaçı hakkında dava açılabileceğine karar verecek.. Polis; Roma, Milan ve Floransa’da diğer ilaç şirketlerinin benzer uygulamalarını da soruşturuyor.

 

Filistinlilerin Sağlığı Tehlikede

Dünya Sağlık Örgütü, Filistin’de beslenme yetersizliğinin arttığını, aşı seviyesinin düştüğünü, güvenlik bariyerleriyle kontrol noktaları nedeniyle hasta ve doktorların hastanelere ulaşamadığını açıkladı.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Filistin halkının sağlığının tehlikede olduğunu açıkladı.

Cenevre’deki yıllık toplantıda WHO Sağlık Krizi Başkanı Dr. David Nabarro, Batı Şeria’da ve Gazze’de sağlık durumunun kritik bir noktaya ulaştığını ve yardım yapılmadığı taktirde durumun kötü sonuçlar doğurabileceğini açıkladı.

Nabarro, Filistin gezisi sırasında beslenme bozukluğu seviyesinin arttığını ve aşı seviyesinin düştüğünü gözlemlediğini belirtti, diyabet hastaları gibi hastaların tedavi göremediğini vurguladı.

Açıklamada, Filistin’e yeterli tıbbi yardımın yapıldığı, hastanelerde kaliteli doktor ve hemşirelerin görev yaptığı; ancak Batı Şeria ve Gazze’de kontrol noktalarının ve yeni güvenlik bariyerlerinin kurulmasının tıbbi yardımların geçişinde sorun yarattığı kaydedildi. WHO yetkilileri bu engeller nedeniyle hastaların ve hastane çalışanlarının hastaneye gidemediklerini açıkladı.

WHO, özellikle küçük çocukların, yaşlıların ve kronik hastalığı olan kişilerin sağlığı ile ilgileniyor. Bu 3 grubun Filistin nüfusunun yüzde 25’ini teşkil ettiği belirtildi. (BİA-Cenevre)

 

TIP DÜNYASI

Sayfa başına git         Başa dön