e-posta

   Eski Sayılar | Künye | Ana Sayfa

TIP DÜNYASI
 

.

15 Haziran 2004  Sayı: 123

 

İşgale Karşı Komiteler, Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu (BAK) ile NATO ve Bush Karşıtı Birlik’ten ortak açıklama:

“NATO Zirvesi’ne ve Bush’a karşı çıkıyoruz”

“Irak’ta sürdürülen işgale, emperyalizmin savaş örgütü NATO’ya, kanlı politikaların planlanacağı NATO zirvesine ve ABD saldırganlığının bir numaralı temsilcisi Bush’un ülkemize gelmesine karşı çıkıyoruz.”

Tıp Dünyası - ANKARA - TTB’nin de destek verdiği, İşgale Karşı Komiteler, Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu (BAK) ile NATO ve Bush Karşıtı Birlik, ortak bir açıklama yaparak NATO Zirvesi’ne ve Bush’a karşı çıktıklarını bildirdiler.

Yapılan açıklamada, İşgale Karşı Komiteler, BAK ile NATO ve Bush Karşıtı Birlik’in 28-29 Haziran tarihlerinde İstanbul’da yapılması planlanan NATO zirvesine karşı yürütülen faaliyetleri ortaklaştırma doğrultusunda önemli bir adım attıkları duyuruldu. Açıklamada, “Irak’ta sürdürülen işgale, emperyalizmin savaş örgütü NATO’ya ve kanlı politikaların planlanacağı NATO zirvesine ve ABD saldırganlığının bir numaralı temsilcisi Bush’un ülkemize gelmesine karşı çıkıyoruz. Bu amaçla 27 Haziran Pazar günü işgale, NATO’ya ve Bush’a karşı ülkemizin bütün kentlerinden gelenlerin İstanbul’da buluşacağı büyük bir mitinge hazırlanıyoruz” denildi.

Tüm dünyanın gözü önünde yaşananların, Ortadoğu’ya demokrasi ve uygarlık getirme vaatlerinin baştan aşağı uydurma olduğunu bütün çıplaklığıyla gösterdiğinin belirtildiği açıklamada, ABD ve müttefiklerinin dünyaya terörü ve şiddeti yaygınlaştırdığı, işgal ve işkenceyi kurumsallaştırdığı ifade edildi. Açıklamada, Irak’ın işgali ve Irak halkının kitleler halinde işkenceye tabi tutulması ile İsrail’in Filistin’de yürüttüğü soykırım yükselmesinin aynı döneme denk gelmesinin de rastlantı olmadığı, benzer uygulamaların Afganistan’da da sürdüğü anımsatıldı. Türkiye’nin emperyalizmin insanlığa karşı işlediği suçlara ortak edilmeye çalışıldığının belirtildiği açıklamada şöyle denildi:

“İstanbul’da gerçekleştirmek istedikleri NATO toplantısında Ortadoğu’dan Kuzey Afrika’ya uzanan coğrafyanın bütününe aynen Irak’ta olduğu gibi “müdahale”de bulunmanın koşullarını yaratmak ve bundan sonra gerçekleştirecekleri katliamları, işgalleri için ülkemizi bir bütün üs yapmak istiyorlar. Bizler, İşgale Karşı Komiteler, Küresel Barış ve Adalet Komisyonu, NATO ve Bush Karşıtı Birlik olarak emperyalizme karşı Irak, Filistin ve Afganistan halklarının yanında olduğumuzu bir kez daha ilan ediyor, insanlıktan yana, yurtsever bütün güçleri işgale, işkenceye ve soykırım politikalarına karşı ayağa kalkmaya çağırıyoruz. Türkiye’yi yönetmekte olan güçlerin utanç verici tutumlarını reddediyoruz.”

Çok sayıda siyasi parti, demokratik kitle örgütü, emekçi sendikası ve meslek örgütünü bünyesinde bulunduran İşgale Karşı Komiteler, BAK, NATO ve Bush Karşıtı Birlik’in NATO Zirvesi’ne ilişkin programı şöyle:

“26 Haziran Cumartesi: ABD Başkanı Bush’un ülkemize gelmesi beklenmektedir. Sürdürmekte olduğumuz NATO ve Bush karşıtı kampanyalarımızın sonucunda zirve günlerindeki eylem programımızı bu tarihte başlatacak ve tüm Türkiye’de yine ortak kitlesel mücadelemizle dünyamızı kana bulaşan bu kişinin ve suç ortaklarının Türkiye’de istenmediklerini kanıtlayacağız. 26 Haziran Cumartesi günü başta Ankara olmak üzere her yerde Bush’u ülkemizde istemediğimizi haykırdığımız kitlesel gösteriler yapacağız.

27 Haziran Pazar: İstanbul’da yüzbinlerin katılacağı ve NATO Zirvesi’ni engellemeyi hedefleyen merkezi bir miting gerçekleştirmeye karar vermiş bulunuyoruz. 27 Haziran’da ülkenin dört bir yanından gelerek İstanbul’da buluşacağız. NATO Zirvesi’nin gayrımeşru olduğunu ilan edeceğiz.

28-29 Haziran: Zirvenin yapılacağı ilan edilen bu tarihlerde söz konusu karanlık toplantının önlenmesi doğrultusunda geniş kitlelerin katılımıyla meşru ve demokratik eylemleri sürdüreceğiz. Türkiye halkı, işgali, işkenceyi, soykırım uygulamalarını durduracak, Bush’un gelmesini önleyecek, İstanbul kapılarını NATO’ya kapatacak, NATO’ya geçit vermeyecek güce ve iradeye sahiptir. Birlikteliğimiz bu güç ve iradeye dayanmaktadır.”

 

TIP DÜNYASI

Sayfa başına git         Başa dön