e-posta

   Eski Sayılar | Künye | Ana Sayfa

TIP DÜNYASI
 

.

1 Haziran 2004  Sayı: 122

 

İstanbul’da A Tipi İşyeri Hekimliği Kursu…

İstanbul Tabip Odası Genel Sekreteri Dr. Ali Çerkezoğlu: “Meslek örgütümüz, bugüne kadar başarıyla sürdürdüğü sertifika programlarını devam ettirme kararlılığındadır. Bu sertifikaların işyeri hekimlerinin görevlendirilmelerinde esas alındığı bugüne kadar ki uygulamalar, temel olarak dayanağını Türk Tabipleri Birliği kuruluş yasasından almaktadır.”

Tıp Dünyası - İSTANBUL - İşyeri Hekimliği A Tipi Sertifika Kursu 12-20 Haziran 2004 tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleştirilecek. Kurs önceki dönemlerde olduğu gibi 9 tam gün sürecek ve 62 saatlik bir eğitim sürecinin ardından sınavla sonuçlanacak. Devam zorunluluğu olan kursa toplam devamsızlık süresi 6 saati geçemeyecek. İstanbul Tabip Odası binasında gerçekleştirilecek kursta, dersler sabah saat 09.00’da başlayıp, günlük programlara bağlı olarak saat 18.00’de sona erecek.

İstanbul Tabip Odası Genel Sekreteri Dr. Ali Çerkezoğlu, konuyla ilgili olarak verdiği bilgide, işyeri hekimliği kurslarının 1988 yılından bu yana TTB tarafından düzenlendiğine dikkat çekerek, bu eğitimler sonucunda bugün 9 bin hekimin işyeri hekimi olarak görev yaptığını kaydetti.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın, işyeri hekimlerinin görev çalışma koşullarına ilişkin olarak hazırladığı yönetmeliğin 16 Aralık 2003 tarihinde Resmi Gazete’ye yayımlanarak yürürlüğe girdiğini anımsatan Çerkezoğlu, yeni yönetmelikte, işyeri hekimlerine verilecek sertifika için bakanlığın görevlendirildiğin belirtti. Çerkezoğlu, “Bu sertifika eğitim programı içinse, en az 180 saatlik bir eğitim tanımlanmaktadır. Ancak bu eğitimi kimin, ne zaman ve nerede vereceğine dair bir bilgi henüz yoktur” vurgusunu yaptı. Gerek eğitim konusunda içerdiği belirsizlikler, gerekse içerdiği başka olumsuzluklar ve çelişkiler nedeniyle yönetmeliğe ilişkin olarak TTB tarafından hukuksal süreç başlatıldığının altını çizen Çerkezoğlu, şöyle devam etti:

“Meslek örgütümüz, bugüne kadar başarıyla sürdürdüğü sertifika programlarını devam ettirme kararlılığındadır. Bu sertifikaların işyeri hekimlerinin görevlendirilmelerinde esas alındığı bugüne kadar ki uygulamalar, temel olarak dayanağını Türk Tabipleri Birliği kuruluş yasasından almaktadır. Kendi kuruluş yasasında olmamasına rağmen, Çalışma Bakanlığı tarafından yeni yönetmelikte böyle bir yetkinin alınmak istenmesi nedeniyle sertifika programlarında oluşan boşluğun, TTB tarafından programların sürdürülmesi ve yeni yönetmelik için başlatılan hukuksal sürecin olumlu sonuçlanmasıyla çözüleceği düşüncesindeyiz.”

Söz konusu yönetmeliğin yürürlüğe girmesinin ardından, İstanbul’da yapılan kursta sertifika alan iki hekimin, SSK’ye yaptığı ilaç yetkisi başvurusuna olumsuz yanıt aldığını da bildiren Çerkezoğlu, bu konu ile ilgili olarak da TTB’ce dava açıldığını ve davanın Danıştay’da sürdüğünü aktardı.

 

TIP DÜNYASI

Sayfa başına git         Başa dön