e-posta

   Eski Sayılar | Künye | Ana Sayfa

TIP DÜNYASI
 

.

1 Haziran 2004  Sayı: 122

 

Başbakan eleştirildi, Sağlık Bakanı dava açtı…

“Algılama sorunu” mahkemede

4.jpg (28464 bytes)Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın 5 Kasım eyleminin ardından hekimlere yönelik olarak söylediği sözleri eleştirerek, Erdoğan’ın “algılama sorunu” olduğunu dile getiren TTB Merkez Konseyi Başkanı Dr. Füsun Sayek ile TTB II. Başkanı Dr. Metin Bakkalcı hakkında açılan davaya başlandı. Davayı açan Sağlık Bakanı’na sözlerin Başbakan ile ilgili olduğu anımsatıldı.

Tıp Dünyası - ANKARA - TTB Merkez Konseyi Başkanı Dr. Füsun Sayek ile TTB II. Başkanı Dr. Metin Bakkalcı hakkında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a hakaret ettikleri gerekçesiyle Sağlık Bakanı Recep Akdağ tarafından açılan davaya başlandı. Davanın 14 Mayıs 2004 Cuma günü gerçekleştirilen ilk duruşmasında davaya konu olan ifadelerin, davayı açan Akdağ ile bir ilgisi olmadığı, Başbakan Erdoğan’a söylendiği anımsatılarak, asıl Erdoğan’ın hekimlere hakaret ettiği belirtildi.

5 Kasım 2003 tarihinde gerçekleştirilen iş bırakma eyleminin ardından düzenlenen basın toplantısında, Başbakan Erdoğan’ın “Bunlar marjinaldir”, “Bunlar hastaneden muayenehanelerine hasta gönderen doktorlardır” sözlerini eleştiren ve “algılama sorunu” olduğunu ifade eden Sayek ve Bakkalcı hakkındaki davanın ilk duruşması 14 Mayıs günü, Ankara 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde gerçekleştirildi.

TTB Merkez Konseyi üyeleri ve tabip odası başkanlarından oluşan kalabalık bir grubun izlediği duruşmada, Sayek savunmasını yazılı olarak iletirken, Bakkalcı da sözlü savunmasını yaptı. Türk Tabipleri Birliği’nin yıllardır iyi hekimlik değerleri ışığında, özlük hakları ve halkın sağlık hakkı için çalışmalar yürüttüğünü belirterek sözlerine başlayan Bakkalcı, son dönemde uygulanan politikaların ve yaşama geçirilen düzenlemelerin halkın sağlık hakkını ve hekimlerin iş güvencelerini tehlikeye attığını, sağlık alanındaki tahribatın artık tahammül edilemez boyutlara ulaştığını söyledi.

“Asıl biz şikayetçiyiz”

Bakkalcı, bu alandaki sorunları Sağlık Bakanlığı ve hükümet ile müzakere ettiklerini belirtirken, günde 5 bin cerrahi müdahaleyi gerçekleştiren, 50 bin hastayı muayene eden hekimlerin 5 Kasım’da “insani bir çığlık” attıklarını kaydetti. Binlerce hekimin katıldığı, halkın çok büyük bölümünün destek verdiği 5 Kasım eyleminin gerçekleştirildiği gün, hem de bir hastanenin açılışında, Başbakan Erdoğan’ın eyleme ilişkin konuştuğunu anımsatan Bakkalcı, sözlerine şöyle devam etti:

“Başbakan ‘bazı marjinal grupların işini gücünü bırakıp yürüyüşe geçtiğini’, ‘bunların hangi ücretle muayene yaptığını iyi bildiğini’, ‘milletin bunların kim olduğunu bildiğini’ söylemiştir. Bu sözleri hekimleri aşağılayan bir üslupla, halkla karşı karşıya getirecek bir biçimde ifade etmiştir ve sözlerinde kasıt unsuru vardır. Bir meslek grubunu rencide edici, hakaret ve aşağılama içeren sözler kullanmıştır. Bu asıl bizim şikayetçi olmamız gereken bir üsluptur. Hekimler Başbakan’ın bu açıklamalarından rahatsız olmuşlardır. ” Bakkalcı, 6 Kasım günü düzenledikleri basın toplantısında, Başbakan’ın bu sözlerinden duydukları rahatsızlığı dile getirdiklerini, böyle bir çıplak gerçek karşısındaki bu yaklaşımın “bir algılama kusuru” olabileceğini söylediklerini, Başbakan’ın “empati eksikliği” içinde olduğunu, böyle bir faaliyeti inkar etmenin “patolojik bir durum” olduğunu söylediklerini anlattı.

“İddianame geçersiz”

Metin Bakkalcı, bu sözlerin Başbakan Erdoğan için söylenmesine karşın Sağlık Bakanı Akdağ tarafından dava açıldığına dikkat çekerek, iddianamenin geçersiz olduğunu savundu. “Algılama kusuru”nun tıbbi anlamda açıklamasını da yapan Bakkalcı, bunun ne bir hakaret, ne bir zeka geriliği olduğunu açıkladı. Bakkalcı, “Aslında bizim şikayetçi olmamız gerekir. Biz olgunluğumuzdan mahkemeye başvurmadık. Haklılığımız ortadadır” diyerek sözlerini tamamladı.

Sayek ve Bakkalcı’nın avukatı Mustafa Güler de, ifadelerin hakaret olmadığının açık olduğunu belirterek Sayek ve Bakkalcı’nın beraatini talep etti. Hakim Bayram Erdem, duruşmayı 27 Mayıs’a erteledi.

27 Mayıs’ta gerçekleştirilen duruşma ise savcının rahatsızlığı nedeniyle görülemeden 30 Haziran’a ertelendi.

 

TIP DÜNYASI

Sayfa başına git         Başa dön