e-posta

   Eski Sayılar | Künye | Ana Sayfa

TIP DÜNYASI
 

.

1 Haziran 2004  Sayı: 122

 

Akdağ’dan şimdi de tazminat davası…

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a dönük eleştirileri “üzerine alarak”, TTB Merkez Konseyi Başkanı Dr. Füsun Sayek ve II. Başkanı Dr. Metin Bakkalcı hakkında hakaret davası açan Sağlık Bakanı Recep Akdağ, şimdi de 25 milyar liralık manevi tazminat davası açtı.

Tıp Dünyası - ANKARA - Sağlık Bakanı Recep Akdağ, hakaret davasının ardından şimdi de, TTB Merkez Konseyi Başkanı Dr. Füsun Sayek ve TTB II. Başkanı Dr. Metin Bakkalcı hakkında 25 milyar liralık tazminat davası açtı. Davanın duruşması 15 Haziran’da gerçekleştirilecek.

5 Kasım eyleminin ardından düzenlenen basın toplantısında, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı eyleme ve hekimlere ilişkin ifadeleri nedeniyle eleştiren Sayek ve Bakkalcı hakkında Sağlık Bakanı Akdağ tarafından yeni bir dava açıldı. Akdağ’ın avukatı Ali Özkaya, davaya gerekçe olarak şunları gösterdi:

- Davalılar müvekkil Sayın Bakan için “algılama sorunu var” ve “patolojik bir durum” gibi ağır hakaret içeren, psikolojik rahatsızlık, zeka geriliği, idrak ve anlayış eksikliği olduğu iftirasında bulunmuşlardır.

- Öncelikle kem söz sahibine aittir.

- Davalıların iddiasının aksine, müvekkil çok genç yaşta tıp profesörü olarak üstün zeka sahibi olduğunu göstermiştir. Yine aynı genç yaşta Sağlık Bakanlığına atanarak Türkiye Cumhuriyeti’nin en genç Sağlık Bakanlarından biri ünvanını almıştır.

- Öte yandan kısa sürede sağlıkta birçok büyük projeyi gerçekleştirmiş, (…) her biri bir hükümete nasip olmayacak projeleri uygulamış olan müvekkilime meslektaşı olan davalıların teşekkür etmeleri gerekirken, bilakis kişilik haklarına ağır saldırıda bulunmaları kabul edilmez bir hukuk ihlalidir.

- Davalılar, kamuoyu huzurunda müvekkili rencide etmiş, onu töhmet altında bırakmıştır. Bu itibarla davalıların, müvekkile verdikleri manevi zarardan hem cezai olarak ve hem de hukuken sorumlu tutulması gerekir.

- Açıklanan nedenlerle de “müvekkilimin yıkılan manevi dünyasının bir ölçüde tamiri, duyulan elem ve ıstırabın bir parça giderilebilmesi için” 25 milyar liralık manevi tazminat davası açma zarureti doğmuştur.

 

TIP DÜNYASI

Sayfa başına git         Başa dön