e-posta

   Eski Sayılar | Künye | Ana Sayfa

TIP DÜNYASI
 

.

15 Nisan 2004  Sayı: 120

 

Sigara ve Sağlık Ulusal Komitesi toplandı

Sigara ve Sağlık Ulusal Komitesi’nin toplantısında, sigara konusundaki yasa değişiklikleri, tütün çerçeve sözleşmesi, sigara fiyat politikaları, reklamlarla ilgili çalışmalar ve sigarayla mücadele konusunda “toplum aktivisti yetiştirilmesine” dönük eğitim çalışmaları gündeme alındı.

5.jpg (5208 bytes)Tıp Dünyası - ANKARA -Türk Tabipleri Birliği’nin dönem başkanlığını yürüttüğü Sigara ve Sağlık Ulusal Komitesi (SSUK), 26 Mart 2004 Cuma günü toplandı. Toplantıda, 4207 Sayılı Yasa’nın, sigara ile savaşımda çok önemli bir yasa olduğu ve ayrı bir yasa olarak kalması gerekliliği üzerinde konuşulurken, bu konuda gerekli girişimlerin yapılması kararlaştırıldı.

Dr. Füsun Sayek, Prof. Dr. Elif Dağlı, Dr. Orhan Yılmaz, Semra Çizmeci, Sinan Vargı, Dursun Ayan, Salih Emri ve Dilek Aslan’ın katılımıyla gerçekleştirilen toplantıda, sigara konusundaki yasa değişiklikleri, tütün çerçeve sözleşmesi, sigara fiyat politikaları, reklamlarla ilgili çalışmalar ve sigarayla mücadele konusunda “toplum aktivisti yetiştirilmesine” dönük eğitim çalışmaları gündeme alındı.

Gündem başlıklarına ilişkin olarak; son bir yıl içinde, sigara içilen restoran ve kafelerin alanlarının genişletildiği ve bu yerlerde sigara içmeyenler için ayrı alanlar yaratılmadığı, birçok havaalanında sigara yasağının çeşitli yollarla delindiği ve uyarı yazılarının anlamını yitirdiği, nargile kafelerde ithal izni olmadığı düşünülen “tütün satışı”nın arttığı saptamaları yapıldı. SSUK, bu konulara ilişkin olarak ilgili kurum ve kuruluşlara yazı gönderdi.

SSUK ayrıca, Türkiye’den 24 Haziran 2004 tarihine kadar imzalamasının beklendiği “Tütün Çerçeve Sözleşmesi”ne ilişkin olarak Dışişleri Bakanlığı’na ve sigara fiyatlarındaki artışı desteklemek amacıyla Maliye Bakanlığı’na da yazı gönderdi.

Yasa gereği televizyonların ayda 90 dakika sigara karşıtı eğitim yayını yapma koşulunu yerine getirmedikleri saptamasından hareketle SSUK, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’na (RTÜK) da bir yazı göndererek yasanın uygulanması için gerekenin yapılmasını istedi.  

SSUK’un bir sonraki toplantısı 20 Nisan 2004 tarihinde gerçekleştirilecek.

 

TIP DÜNYASI

Sayfa başına git         Başa dön