e-posta

   Eski Sayılar | Künye | Ana Sayfa

TIP DÜNYASI
 

.

15 Nisan 2004  Sayı: 120

 

Sağlıkta çözümün iki anahtarı:

Genel pratisyenlik ve sağlık ocakları

4.jpg (12647 bytes)TTB GPE Başkanı Özen Aşut, 10 Nisan’daki genel kurul öncesinde bir basın toplantısı düzenleyerek, genel kurulun amacı ve Mayıs ayında yaşama geçirilecek olan eğitim programı hakkında bilgi verdi.

Tıp Dünyası - ANKARA - Türk Tabipleri Birliği Genel Pratisyenlik Enstitüsü (TTB-GPE) Başkanı Doç. Dr. Özen Aşut, 10 Nisan’da gerçekleştirilen genel kurul öncesinde bir basın toplantısı düzenleyerek, genel kurulun amacı ve Mayıs ayında yaşama geçirilecek olan eğitim programı hakkında bilgi verdi. 9 Nisan günü TTB Merkez Konseyi Binası’nda gerçekleştirilen basın toplantısına TTB Merkez Konseyi Başkanı Dr. Füsun Sayek ve Genel Sekreter Dr. Orhan Odabaşı da katıldılar.

Aşut,   basın toplantısında yaptığı konuşmada Türkiye’deki yaklaşık 6 bin sağlık ocağında görev yapan pratisyen hekimlere ihtiyaçları olan eğitimi verebilmek için GPE olarak 1998’den bu yana çalıştıklarını, 2000 yılından itibaren eğitimlere başladıklarını anlattı. Eğitim programının şimdi son biçimine getirildiğini belirten Aşut, bundan böyle eğitimin sahada yürütüleceğini kaydetti. Aşut ayrıca, bu projenin Sağlık Bakanlığı’nın önerdiği “aile doktorluğu”ndan çok farklı ve ondan çok daha üstün olduğunu da belirtti.

Füsun Sayek de, Türkiye’nin sağlık sorununun çözümünün genel pratisyenlikten geçtiğine inandıklarını belirterek, “Bu cümle ne kadar kuvvetliyse, biz de o kadar iddialıyız” diye konuştu. Genel pratisyenliğin ayrı bir tıp disiplini olduğunu belirten Sayek, eğitiminin de mesleki eğitim biçiminde yapılması gerektiğini, bu noktada TTB GPE’nin elini taşın altına koyarak bu sorumluluğu üstlendiğini söyledi. Sayek, bunun hükümet tarafından da algılanması gerektiğini söyledi.

 

TIP DÜNYASI

Sayfa başına git         Başa dön