e-posta

   Eski Sayılar | Künye | Ana Sayfa

TIP DÜNYASI
 

.

15 Nisan 2004  Sayı: 120

 

“Tıp Eğitimi” söyleşisi

Tıp Dünyası - ANKARA - İllinois Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde Tıp Eğitimi öğretim üyesi olan Dr. Barbara Barzansky, “Tıp Eğitimi” konusundaki çalışmalarını aktarmak üzere Türk Tabipleri Birliği’nin davetlisi olarak Ankara’ya geldi. 16 Nisan 2004 günü, TTB Merkez Konseyi binası’nda hekimlerle bir araya gelen Barzansky, tıp eğitimi konusunda son dönemde öne çıkan yaklaşımları anlattı. Amerikan Tabipler Birliği’nde Tıp Eğitimi Konseyi Sekreteri ve Tıp Eğitimi Akreditasyon Konseyi Sekreter Yardımcısı olan Barzansky, tıp fakültelerinde müfredat değişikliği üzerine araştırmalar yapıyor. İnformatik kanıta dayalı tıp gibi bazı alanları tıp eğitimi müfredatına yerleştirme projesinde çalışan Barzansky’nin tıp eğitimi ile ilgili 5 kitabı ve 30’un üzerinde makalesi bulunuyor.

Toplum ve Hekim’in yeni sayısı çıktı

Tıp Dünyası - ANKARA - Türk Tabipleri Birliği Toplum ve Hekim Dergisi’nin “Yoksulluk ve Sağlık” konulu yeni sayısı çıktı. Metin Çulhaoğlu, Korkut Boratav, Fikret Başkaya, Fikret Şenses, İzzettin Önder, Ahmet Haşim Köse, Özlem Özkan, Mustafa Sönmez, Sibel Özbudun/Elif Kanca Başokçu, Bülent Yılmaz, Necati Dedeoğlu ve Onur Hamzaoğlu’nun yoksulluk/yoksullaşma ve sağlık ile ilgili değerlendirme, yazı ve makalelerinin yer aldığı sayıda, 28 Mart seçimleri bağlamında “Yerel Yönetimler” konusunda da 3 ayrı çalışmaya yer verildi.

Nazife Hatun yaşamını yitirdi

Tıp Dünyası - KOCAELİ - Eczacı Nazife (Bilgin) Hatun, iki yıldır mücadele ettiği kanser hastalığına yenik düşerek, 16 Nisan 2004 Cuma günü Kocaeli’nde yaşamını yitirdi. Nazife Hatun’un cenazesi, aynı gün getirildiği Kütahya’da toprağa verildi.

1961 yılında Artvin’in Şavşat ilçesinde doğan Hatun, 1982 yılında Hacettepe Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’ni bitirdi. Uzun yıllar Ankara’da çalışan Hatun, Soyuyüce Serum Fabrikası ve Ankara Hastanesi Eczanesi’nde görev yaptı. Hatun 1983 yılında Şükrü Hatun ile evlendi ve büyük kızı Kardelen 1984’te, küçük kızı Zeynep 1994 yılında dünyaya geldi. 1995 yılında Kocaeli Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi’nde Başeczacılık görevine getirildi. 16 Nisan 2004 günü aramızdan ayrılıncaya değin bu görevini sürdürdü. İki kez Türk Eczacıları Birliği Kamu Eczacıları Kurultayı Hazırlık Komitesi üyeliği ve bir kez de (1997-1999) Kocaeli Eczacı Odası Denetleme Kurulu üyeliği yaptı. Ayrıca Kocaeli Eczacı Odası’nın Kamu Eczacılığı Komisyonu, Burs Komisyonu ve Bülten Komisyonu’nda görev aldı.

 

TIP DÜNYASI

Sayfa başına git         Başa dön