e-posta

   Eski Sayılar | Künye | Ana Sayfa

TIP DÜNYASI
 

.

15 Nisan 2004  Sayı: 120

 

“Rehin alanı rehin alırım” diyen Recep Tayyip Erdoğan’a tepki…

“Saygılı olun”

Tıp Dünyası - ANKARA / İSTANBUL - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın “Hasta rehin alan doktoru ben de rehin alırım” sözlerine hekimler tepki gösterdi. Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi Başkanı Dr. Füsun Sayek, “Başbakan ya rehin kalma sürecinin hekimlerle ilgili olmadığını bilmiyor ya da bildiği halde konuyu çarpıtarak hekimlerle toplumun ilişkisini olumsuz etkilemeye çalışıyor” derken, İstanbul Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Gençay Gürsoy da, “‘Sayın’ Başbakan bütün olumsuz koşullara rağmen bu ülkenin insanlarına sağlık hizmeti sunmak için fedakarca çaba gösteren doktorlar ve diğer sağlık çalışanlarına karşı saygılı bir üslupla konuşmayı öğrenmelidir” diye konuştu.

Daha önce, hekimlere yönelik olarak “Doktorlar iğne yapmasını bile bilmiyor”, “Siz bugün mü doktor oldunuz? Daha önce neredeydiniz?”, “Bunlar, muayenehaneden hastaneye randevu verenlerdir” gibi ifadeleri sıkça kullanan Başbakan Erdoğan, son olarak da 15 Mart günü katıldığı bir hastane açılışında “Hasta rehin alan doktoru ben de rehin alırım” sözleriyle tepki çekti.

Başbakan’ın ya “rehin kalma” sürecini ve hekimlerle hiçbir ilgisi olmadığını bilmediğini ya da bildiği halde konuyu çarpıtıp hekimlerle toplumun ilişkisini olumsuz etkilemeye çalıştığını belirten TTB Merkez Konseyi Başkanı Füsun Sayek, “İkincisinin doğru olma ihtimali çok yüksek. Çünkü Başbakan’ın buna benzer sözleri ve ve SSK hastanesinde hastane derneğine 50 milyon TL.ödeyen hastaya nöbetçi doktordan para alarak sözümona iade etmek gibi, sağlık alanında önemli düşünce ve çözüm için çalışmaları (!) vardır. Bu durum vahimdir” diye konuştu. Sayek, “Başbakan eğer randevu taleplerimize yanıt verirse sağlık hizmeti için nüfuz cüzdanı yeterli projemiz dahil rehin kalmayı önleyecek halk ve hasta dostu projelerimizi kendisine anlatma fırsatı buluruz” dedi.

İstanbul Tabip Odası Yönetim Kurulu adına açıklama yapan Gençay Gürsoy da, hiç kimsenin hekimlik gibi saygın ve değerli bir mesleğin mensuplarına “Kasımpaşalı” ağzıyla saygısızlık yapmaya hakkı olmadığını söyledi. Gürsoy, ülkenin sağlık sorunlarının seçim meydanlarında siyasi şov yaparak çözülemeyeceğini belirtirken, bir buçuk yıldır sağlık hizmetlerinde hiçbir iyileştirmeyi gerçekleştirememiş olan AKP hükümetinin hekimleri suçlayarak başarısızlığını gizleyemeyeceğini kaydetti.

Gürsoy, hastanelerde rehin kalmanın tamamen idari bir uygulama olduğuna dikkat çeken Gürsoy, “Eğer bu ülkede insanlar hastane faturalarını ödeyemedikleri için hastanelerde rehin kalıyorsa bunun sorumlusu bu ülkenin Sağlık Bakanı ve onun bağlı olduğu Başbakan’dır” diye konuştu. Gürsoy, hekim ve sağlık çalışanlarının aylardır çalışma ve yaşam koşullarının düzeltilmesi ve “herkese eşit, ücretsiz sağlık hizmeti” talebiyle uyarı eylemleri yaptığını, AKP Hükümeti’ne “Sağlık Hizmeti İçin Nüfus Cüzdanı Yeterli Olmalıdır” çağrısında bulunduğunu anımsatarak, “Eğer ‘Sayın’ Başbakan hastaların hastanede rehin kalmasından samimi olarak rahatsızlık duyuyorsa öncelikli olarak bu sese kulak vermelidir” dedi.

 

TIP DÜNYASI

Sayfa başına git         Başa dön