e-posta

   Eski Sayılar | Künye | Ana Sayfa

TIP DÜNYASI
 

.

15 Mart 2004  Sayı: 118

 

TMMOB’dan hükümete çağrı:

“Bergama’da yargı kararlarını uygulayın”

TMMOB, Bergama-Ovacık Altın Madeni’nin işletilmesi sürecinde, bugüne kadar alınan hiçbir mahkeme kararına uyulmadığını açıkladı. Newmont Madencilik A.Ş’nin Bergama-Ovacık Altın Madeni’nin işletilmesi için açılma ruhsatı almak üzere başvuruda bulunduğunu bildiren TMMOB Başkanı Kaya Güvenç, siyasi iktidarı Bergama’da bugüne kadar alınmış yargı kararlarını uygulamaya çağırdı.

Tıp Dünyası - ANKARA - Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB), Newmont Madencilik A.Ş’nin Bergama-Ovacık Altın Madeni’nin işletilmesi için açılma ruhsatı almak üzere başvuruda bulunduğunu ve 2004 yılının Ocak ayı içinde İzmir İl Sağlık Müdürlüğü’nün şirkete izin verilmesi için inceleme başlattığını bildirerek, siyasi iktidarı Bergama’da bugüne kadar alınmış yargı kararlarını uygulamaya çağırdı.

TMMOB’dan yapılan açıklamada, Bergama-Ovacık Altın Madeni’nin işletilmesi sürecinde, bugüne kadar mahkeme kararlarına uyulmadığı, hukuk devleti kuralları işletilmediği, hukuksal güvenliğin yok edildiği belirtilerek, “Siyasi iktidarın yargı kararlarını uygulamama tutumu, açılma ruhsatının hukuku, halkı ve bilimi hiçe sayarak en kısa zamanda şirkete sunulacağı kanısını uyandırmaktadır. İşletmeye ‘Açılma Ruhsatı’ verilmesi işlemlerinin ve hukuksal dayanağı bulunmayan işletme etkinliklerinin durdurulmasının hukuk devletinin gereği olduğunu bir kez daha hatırlatıyor ve siyasi iktidarı yargı kararlarını uygulamaya çağırıyoruz” denildi.

Açıklamada, Temmuz 2003 tarihinde, Çevre, Jeoloji, Kimya ve Metalurji Mühendisleri Odalarınca, yörede yapılan incelemeler sonunda saptanan sorunlar ve göz ardı edilemeyecek bazı savlar konusunda, 22 başlık altında 112 soru hazırlandığının ve bu soruların gerek basın açıklamalarıyla gerekse TBMM’de soru önergesiyle gündeme getirildiği, ancak bugüne kadar hükümetten hiçbir yanıt alınamadığı anımsatıldı. TMMOB adına açıklamayı yapan Yönetim Kurulu Başkanı Kaya Güvenç, “Bilgi Edinme Kanununu çıkarmakla övünen siyasi iktidarı, şimdi bu yasanın gereği olarak sorularımızı hemen yanıtlamaya  çağırıyoruz” dedi.

 

TIP DÜNYASI

Sayfa başına git         Başa dön