e-posta

   Eski Sayılar | Künye | Ana Sayfa

TIP DÜNYASI
 

.

15 Mart 2004  Sayı: 118

 

TTB Merkez Konseyi 2004 yılı Bütçe Uygulama Talimatı’nın yenilenmesini istedi:

“Bu talimat halkın sağlık hakkı önünde engeldir”

TTB Merkez Konseyi’nce 4 Mart 2004 Perşembe günü düzenlenen basın toplantısında, Bütçe Uygulama Talimatı’nın TTB’nin yıllardır önerdiği bilimsel, kurumsal katılımlarla yenilenmesi istendi.

6.jpg (21093 bytes)Tıp Dünyası - ANKARA - Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi, 2004 yılı Bütçe Uygulama Talimatı’nda “tasarruf” gerekçesiyle yer verilen düzenlemelerin, halkın sağlık hakkı önünde engel olduğunu ve hekimlerin meslek onurunu zedelediğini bildirdi. 2004 yılı Bütçe Uygulama Talimatı’nın kabul edilemeyeceğini açıklayan TTB Merkez Konseyi, TTB’nin yıllardır önerdiği kurumsal bilimsel katılımlarla Bütçe Uygulama Talimatı’nın yenilenmesini istedi.

TTB Merkez Konseyi 4 Mart 2004 Perşembe günü bir basın toplantısı düzenleyerek, BUT’da hekimlere reçete yazma konusunda getirilen kısıtlamaları ve bunun halk sağlığına etkilerini değerlendirdi. Açıklamayı yapan TTB Merkez Konseyi Başkanı Dr. Füsun Sayek, yıllardır Bütçe Uygulama Talimatlarıyla halkın sağlık hakkına engel konulmaya çalışıldığını gözlediklerini ve bunun için sürekli girişimlerde bulunduklarını anlattı. Sayek, bu süreçte yasal yollara başvurarak “şeker hastalarının ölçüm çubukları” gibi konularda sonuç almaya çalıştıklarını anımsattı.

Ancak son yıllarda Bütçe Uygulama Talimatları’nın bilimsel ve halktan yana olmayan yöntemlerle hazırlanmasının bir gelenek haline geldiğini belirten Füsun Sayek, talimatlarda halkın sağlık hakkı ve hekimlerin onuru zedelenerek “tasarruf amacıyla!” kısıtlamaların ağırlaştırıldığına dikkat çekti. Sayek, bu talimatların “en ağırı” olarak nitelediği son Bütçe Uygulama Talimatı’ndaki kısıtlamalara örnek olarak şunları verdi:

Depresyon

Türkiye’de 45.000 pratisyen hekim, 1500 psikiyatrist bulunuyor. Psikiyatri uzmanlarının yüzde 50’si 3 büyük ilde dağılırken, bazı illerde psikiyatrist başına 100 ile 3 bin arasında hasta düşüyor, bazı illerde ise psikiyatrist bulunmuyor. 2004 Bütçe Uygulama Talimatı’nın getirdiği düzenlemelere göre, depresyonlu hastalardan ancak psikiyatriste ulaşabilenler belirli ilaçlardan yararlanabilecekler. Psikiyatriste ulaşamayanların ise böyle bir seçeneği olmayacak. Pratisyen hekimlere yazamaz denilen ilaçlar ise; hasta uyumu, etkinlikleri, yan etkilerinin az olması güvenilirlikleri gibi nedenlerle kullanımdalar ve tüm tedavi kılavuzlarında ilk seçenek olarak gösteriliyorlar.

Astım ve KOAH

Türkiye’de 3 milyon KOAH’lı, 3.5 milyon astımlı olduğu tahmin ediliyor. İşgücü kaybına neden olması yanı sıra 4. ölüm nedeni olarak gösteriliyor ve sigara kullanımının bu hızla sürmesi durumunda önümüzdeki yıllarda bu hastalıkların oranının artacağı belirtiliyor. Bu hastalar da genelde birinci basamak sağlık kuruluşlarına başvuruyorlar ve 20 bini sağlık ocaklarında olmak üzere 45.000 pratisyen hekim yanı sıra 950 göğüs hastalıkları uzmanı tedaviyi yürütüyor. Yıllardır Toraks Derneği, Türk Tabipleri Birliği ve Sağlık Bakanlığı ortak çalışmalar yaparak, hekimlerin bu konudaki bilgi, beceri ve tanı tedavi olanaklarının artırılmasına çalışılırken, BUT 2004 göğüs hastalıkları uzmanı dışındaki ilgili hekimlerin reçetelerine sınırlama getirerek hastaları mağdur durumda bırakıyor.

“Talimatı yenileyin”

Bu iki örnek dışında BUT’ta lipid düşürücü ilaçlar, enfeksiyon hastalıkları, alerjik hastalıkların tedavisi, antitrombotik tedavi gibi konularda da bilimsel olmayan uygulamaların yer aldığına dikkat çeken Sayek, Pratisyen Hekimlik Derneği, Türkiye Psikiyatri Derneği, İç Hastalıkları Derneği, Türk Kardiyoloji Derneği’nin aralarında bulunduğu pek çok uzmanlık derneği ile değerlendirmeler yaptıklarını ve bu değerlendirmeler doğrultusunda 2004 yılı Bütçe Uygulama Talimatı’nın acilen yıllardır önerilen kurumsal, bilimsel katılımlarla yenilenmesi gerektiği görüşünde birleştiklerini aktardı. Sayek, “Meslektaşlarımızdan ‘Ben reçeteyi hastamın yararına olduğuna inandığım ilacı yazamayacaksam diplomam geri alınsın’ talepleri gelmekte, bir poliklinikten diğerine savrulan hastalarımız mağdur olmakta, sonuçta kimse mutlu ve sağlıklı olmamaktadır. Amaç bu ise diyeceğimiz yoktur. Değilse hemen şimdi düzeltilsin” diye konuştu.

 

TIP DÜNYASI

Sayfa başına git         Başa dön