e-posta

   Eski Sayılar | Künye | Ana Sayfa

TIP DÜNYASI
 

.

15 Mart 2004  Sayı: 118

 

Bütçe Uygulama Talimatı’nı protesto eden pratisyen hekimler Sağlık Bakanlığı önünde diploma fotokopilerini yaktı

“Elinizi mesleğimizden çekin”

Pratisyen hekimler, Bütçe Uygulama Talimatı ile reçete yazmalarına getirilen  kısıtlamaya sert tepki gösterdiler. TTB Pratisyen Hekimler Kolu, TTB Genel Pratisyenlik Enstitüsü ve Pratisyen Hekimlik Derneği’nin girişimiyle bir araya gelen pratisyen hekimler 7 Mart Pazar günü, Sağlık Bakanlığı önünde diploma fotokopilerini yakarak, Sağlık Bakanlığı’nı protesto ettiler.

5.jpg (38658 bytes)Tıp Dünyası - ANKARA - 1 Mart 2004 tarihinde yürürlüğe giren Bütçe Uygulama Talimatı, reçete yazımına getirdiği kısıtlama nedeniyle hekimlerin büyük tepkisini çekti. Türk Tabipleri Birliği Pratisyen Hekimler Kolu, Türk Tabipleri Birliği Genel Pratisyenlik Enstitüsü ve Pratisyen Hekimlik Derneği’nin girişimiyle 7 Mart 2004 günü Ankara’da biraraya gelen pratisyen hekimler, Sağlık Bakanlığı önünde diploma fotokopilerini yakarak Sağlık Bakanlığı’nı protesto ettiler.

Sağlık Bakanlığı önünde yapılan açıklamayı hekimler adına TTB Pratisyen Hekimler Kolu Başkanı Dr. Muharrem Baytemür okudu. Sağlık Bakanlığı’nın kendi verdiği hekim diplomalarını yok saydığını belirten Baytemür, “6 yıllık bir eğitimden geçtiğimiz unutularak topluma karşı işe yaramaz, bilgisi yetersiz hekimler olarak gösteriliyoruz; üstelik bu ülkede yılda 60 milyon poliklinik, bebek aşılarının yüzde 90’ı, okul aşılarının tamamı, aile planlaması hizmetlerinin yüzde 80’i, gebe takipleri, sağlam çocuk muayeneleri, adli hizmetlerin büyük bölümü, çocuk felcinin yok edilmesi sağlık ocaklarımız tarafından yapılmışken” diye konuştu.

Pratisyen hekimlerin “kaybettiklerini düşündükleri saygınlığı yeniden kazandıracaklarını” iddia edenlerin, gerçekte sağlık ocaklarını yok etme, halkın sağlığını yok sayma ve pratisyen hekimleri sistem dışına itme hesabı içinde olduğunu belirten Baytemür, “SSK İlaç Yönetmeliği” ile reçete yazımını kısıtlayanların şimdi de bu uygulamayı SSK’li hastaların da dışına taşıdıklarını daha genişleterek sürdürdüklerini kaydetti.

Baytemür şöyle devam etti:

“Sağlık Bakanlığı’na soruyoruz; Daha nereye kadar? Saygınlığımızı, güvenimizi sarsma çabalarınız daha ne kadar sürecek? Sağlık Bakanlığı’na sesleniyoruz; Bilimsellikten uzak, çağ dışı bu uygulamayı derhal durdurun! Elinizi sağlık ocağımızdan, mesleğimizden, üzerimizden çekin! Toplum sağlığını tehdit edecek, vatandaşlarımızı daha da büyük sorunların içine götürecek uygulamalara son verin! Halkın tedavi hakkını engelleyen Talimatname derhal yürürlükten kaldırılsın! Sağlık ocağımıza dokunmayın! Mesleğimizin gereğini yerine getiremediğimiz hekimlik diplomasına göstermelik olarak sahip olmak istemiyoruz! Bizi yetiştiren üniversitelerimizi de göreve çağırıyoruz.”

TIP DÜNYASI

Sayfa başına git         Başa dön