e-posta

   Eski Sayılar | Künye | Ana Sayfa

TIP DÜNYASI
 

.

15 Mart 2004  Sayı: 118

 

İşyeri hekimliği A tipi temel sertifika kursu İstanbul’da yapıldı

9.jpg (24473 bytes)Dr. Ercan Duman-İstanbul Tabip Odası İşçi Sağlığı ve İşyeri Hekimliği Komisyonu- Türk Tabipleri Birliği’nin 2004 yılı programında Şubat ayında yapılması planlanan kurs, hedeflenen tarihte 202 hekimin katılımıyla, başarıyla gerçekleştirildi.

Bilindiği gibi, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, 16 Aralık 2003’de, işyeri hekimlerinin görev ve yetki şartlarını düzenleyen yeni bir yönetmeliği yürürlüğe koymuştu. İşçi sağlığı alanında köklü bir gerilemeyi, işyeri hekimlerinin ise gerek mesleki bağımsızlıkları ve gerekse de özlük hakları açısından ciddi hak kayıplarını getiren bu yönetmelik alanda tepkiyle karşılandı. TTB, yönetmeliğe karşı Danıştay’da dava açtı. Geniş katılımlı toplantılarla durumu değerlendiren İstanbul’daki işyeri hekimleri eylem kararı aldılar. Bu amaçla hala devam eden imza kampanyasını başlattılar.

16-22 Şubat 2004 tarihleri arasında İstanbul’da yapılan A kursu bu bütünlük içerisinde değerlendirildiğinde, tarihsel ve bilimsel misyonu dışında, farklı bir anlam da taşıyor.

Sertifikalandırma ve çalışma onaylarının düzenlenmesinde, meslek örgütlerinin devreden çıkarılmasına karşı hekimlerin gösterdiği tepki, Türk Tabipleri Birliği’nin bu alandaki uygulamalarının ne kadar doğru ve vazgeçilmez olduğunu da ortaya koydu. Tam kursun yapıldığı dönemde, Bakanlığın web sayfasına “TTB’nin verdiği sertifikalar geçersizdir.” ibaresini koyarak yapmaya çalıştığı zayıf düşürme ve engelleme isteği de, İstanbul kursuna katılım için yoğun ilgi gösteren hekimlerin bu tutumuyla boşa çıkarıldı.

Bir kursiyer hekimin, “Siz bu hocaları nereden buluyorsunuz?” diyerek, farklı ve verimli bir ortamdan duyduğu memnuniyeti belirttiği kurs, 7 gün boyunca canlı ve samimi bir ortamda, İstanbul Tabip Odası salonlarında yapıldı.

İstanbul Tabip Odası, işyeri hekimleriyle kurduğu bağa olan güveni ve bu gücün desteğiyle, alanda yapılmak istenen olumsuz değişikliklere karşı duruşunu sürdürecek, işçi sağlığı alanının gereksindiği düzenlemeler konusunda üzerine düşeni yapacak ve hekimlerin özlük hakları ve mesleki bağımsızlığı konusunda ödün vermeyen tutumuna devam edecektir.

 

TIP DÜNYASI

Sayfa başına git         Başa dön